banner519

ÇAĞLAYANCERİT DEVLET HASTANESİ EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR

Kahramanmaraş İl sağlık müdürü Ali Nuri Öksüz, Çağlayancerit İlçe Devlet Hastanesi, Sağlık Bakanlığınca uygulamaya konulan Dijital Hastane Seviye-6 (HIMSS-6) kriterlerinin yaklaşık %80’ini tamamlamış olup 'Dijital Hastane' unvanı almaya doğru emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

   ÇAĞLAYANCERİT  DEVLET HASTANESİ EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR

 

 

ÇAĞLAYANCERİT  DEVLET HASTANESİ EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR

Kahramanmaraş İl sağlık müdürü Ali Nuri Öksüz,  Çağlayancerit İlçe Devlet Hastanesi, Sağlık Bakanlığınca uygulamaya konulan Dijital Hastane Seviye-6 (HIMSS-6) kriterlerinin yaklaşık %80’ini tamamlamış olup 'Dijital Hastane' unvanı almaya doğru emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

 

Hastane bünyesindeki yataklı servislerin ve acil servisin kapsama alındığı Dijital Hastane uygulamasıyla kâğıt kullanımına son verilerek tüm süreçlerde bilişim teknolojileri aktif olarak kullanıldığını belirten Müdür Öksüz, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

 

            Bütün işlemlerin dijital ortamda yapıldığı, kontrol edildiği ve yönetildiği bir hastane işleyişinin ifade edildiği ‘Dijital Hastane’ sistemiyle:

·         Hekimler ve hemşireler, hastalarına ait bilgilere istediği zaman ve istediği yerde dijital ortamda erişebileceğinden; vatandaşların hastanede bekleme ve yatış süreleri en aza inecek, hastaya ayrılan vakit artacaktır.

·         Tıbbi ve idari hatalar en aza inecektir.

·         Dijital hastanelerde kâğıt ve röntgen filmi kullanımı azalacağından film ve kırtasiye maliyetleri asgari seviyeye düşecektir. Ayrıca radyolojik görüntüler CD ve dijital ortamlar üzerinden verileceği için çevre de korunmuş olacaktır.

·         Dijital hastanelerde elektronik sağlık kayıtlarının güvenilir bir şekilde tutulması, saklanması ve rapor edilmesine imkân sağlanarak, hastaların tedavi süreçleri bir bütün olarak takip edilmekte, bu uygulama, teşhiste ve hasta işlemlerinde hız kazandıracak,  değerlendirmelerde doğruluk ve kaliteyi artıracaktır. Yani hastanın daha önce yaptırdığı kan, idrar, MR, mamografi, röntgen gibi tetkikleri yanında taşımasına gerek kalmayacak, kronik hastalıkları, alerjileri dolayısıyla ilaçlara gösterebileceği yan etkiler dijital ortamda depolanacak ve yeni bir başvuruda görüntülenebilecektir.

·         Farklı ilaçların aynı anda uygulanmasıyla ortaya çıkabilecek yan etkiler ya da alerji durumu olursa, dijital sistemlerinin uyarılarıyla tespit edilebilecektir.”

Müdür Öksüz, Uluslararası kabul görmüş bir ölçüt olarak dijital hastane kavramı, bilişim teknolojilerinin hasta ve çalışan yararına kullanıldığı bir hastane dendiğini belirterek,  Dijital hastane derecelendirmesi, sağlık alanında bilişim teknolojileri kullanımının yaygınlaşmasıyla, sağlık kuruluşlarını karşılaştırmada kullanılan ölçütler arasına girmiştir. Uluslararası kabul görmüş bir ölçüt olarak dijital hastane kavramı, bilişim teknolojilerinin hasta ve çalışan yararına kullanıldığı bir hastane demektir.

Dijital hastane; idari, mali ve tıbbi süreçlerde asgari düzeyde bilişim teknolojilerinin kullanıldığı bir hastaneden her türlü iletişim aracı ve tıbbi cihazın birbiriyle ve diğer bilgi sistemleriyle entegre olduğu, sağlık çalışanları ve hastaların tele tıp ve mobil tıp uygulamalarıyla hastane içinden veya dışından veri alışverişinde bulunabildiği hastaneye kadar geniş bir yelpazede tanımlanabilir.”

Dijital hastane sistemi, hastalara en iyi ve en kaliteli hizmetin sunulmasına olanak sağlayacak ve hastanelerde hasta güvenliği ve mahremiyetini en üst seviyeye çıkaracağını belirten İl Sağlık Müdür Ali nuri Öksüz, “Sağlık profesyonellerinin hasta bakımı ile ilgili işlerini kolaylaştıracak ve hastaların alacağı sağlık hizmetlerinin hızı ve kalitesini de arttıracaktır.

Amacı, teknolojiyi hasta güvenliği ve sağlık bakım kalitesini yükseltecek şekilde kullanmak olan Çağlayancerit Devlet Hastanesinden ‘Dijital Hastane’ çalışmalarını büyük bir gayretle sürdürülmekte olup 2018 yılı içerisinde hastanenin Dijital Hastane Değerlendirmesi yetkililerce yapılacak olup Kahramanmaraş’ta ilk dijital hastane unvanını kazanacaktır.” Dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 03:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner513

banner507