AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanlığından 27 Mayıs Darbesi açıklaması

AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanlığından 27 Mayıs Darbesi açıklaması

AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fırat Görgel, 27 Mayıs Darbesi’nin 62. yılı dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Atatürk Meydanındaki teşkilat üyeleriyle bir araya gelen Görgel, konuşmasında, Türkiye’nin birçok kez darbelere maruz kaldığını hatırlatarak, “Bu darbeler milletimizin bünyesindeki demokrasi, ekonomi, insan hakları, sivil ve sosyal hayat unsurlarına zarar vermiştir.” dedi.

27 Mayıs 1960’ta, Başbakan Adnan Menderes ile yol arkadaşlarının tutuklanmalarının ardından idam edildiklerinin altını çizen Görgel, şunları söyledi:

“27 Mayıs Darbesi, milli irade ile arasına perde çekenlerin demokrasiye, vicdanlara, hukuka ve insanlığa yönelik ihaneti olarak hafızalarımıza kazınmıştır. 1950 yılında dönemin tek parti hegemonyasını geride bırakarak milli iradenin teveccühü ile iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda ortaya koydukları yatırımlar ve hayata geçirdikleri projeler ile Türkiye’yi bir adım ileri taşımışlardır. Üzerinden yıllar geçse de vesayetçi odaklar varlığını devam ettirerek en son 15 Temmuz’da da benzer bir senaryoyu devreye sokmaya çalışmışlardır. Ancak Milletimiz darbeler ve darbeciler karşısında liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı duruşuyla bu kez millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını bozmuştur. Millete ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir.”

Görgel, “27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların Anadolu feraseti karşısında zavallı kalacağını, bu ülkede darbeler döneminin artık kapandığını, her türlü vesayete karşı var olan mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi belirtiyor. Demokratik ve müreffeh bir Türkiye’de yaşayabilmemiz için serden geçen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER