YÜZBAŞIOĞLU; ORGAN BAĞIŞI YETERSİZ

Kahramanmaraş Özel Sular Vatan Hastanesi çalışanları, organ bağışı farkındalığını artırmak ve organ bağışında bulmakta güçlük çeken hastalara yardımcı olabilmek için etkinlik düzenledi. Hastane Başhekim’i Dr. Yavuz. Kemal YÜZBAŞIOĞLU, Organ bağışındaki yetersizlik, dünyada ve ülkemizde en önemli sorunlardan biri olduğunu söyledi.

YÜZBAŞIOĞLU; ORGAN BAĞIŞI YETERSİZ

 

YÜZBAŞIOĞLU; ORGAN BAĞIŞI YETERSİZ

 

 

Kahramanmaraş Özel Sular Vatan Hastanesi çalışanları, organ bağışı farkındalığını artırmak ve organ bağışında bulmakta güçlük çeken hastalara yardımcı olabilmek için etkinlik düzenledi. Hastane Başhekim’i Dr. Yavuz. Kemal YÜZBAŞIOĞLU,  Organ bağışındaki yetersizlik, dünyada ve ülkemizde en önemli sorunlardan biri olduğunu söyledi.

 

 

Hastane Başhekim’i Dr. Yavuz. Kemal YÜZBAŞIOĞLU,  gerçekleştirilen etkinlikte, toplumda organ bağışında bulunmanın önemine dikkat çekmek için böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.
 

 

Yüzbaşıoğlu; Organ bağışındaki yetersizlik, dünyada ve ülkemizde en önemli sorunlardan biridir. Son verilere göre şu anda yaklaşık olarak 25.000 kişi kadavradan bağış ile nakil olabilmek için  beklemektedir. Ülkemizde kadavra organ bağışı az olduğu için canlıdan canlıya nakiller çok daha fazla yapılmaktadır. Organ bağışının artması için toplumda her bireye önemli görevler düşmektedir. Özel Sular Vatan Hastanesi olarak üstümüze düşen görevi farkındalık yaratmak ve organ bağışının önemini vurgulamak için Özel Ayyıldız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ ne giderek öğrencilere bu yönde eğitimlerimizi aktarmış olduk.

Organ bağışı kişinin hayatta iken kendi özgür iradesiyle, organlarının bir kısmını veya tamamını ölümünden sonra başka hastaların tedavisinde kullanılmak üzere vasiyet etmesidir. 18 yaşını aşmış, akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir.

Organ bağış kartı olup olmadığı bakılmaksızın beyin ölümü gelişmiş tüm vakaların aileleri ile mutlaka görüşülür. Bu görüşme organ nakil koordinatörü tarafından gerçekleştirilir. Aile onayı olmadan hiç kimsenin organları alınamaz ve kullanılamaz

organ bağışının yasal boyutu 29.05.1979 tarih ve 2238 sayılı kanunla belirtilmiştir. Buna göre:

Madde 6: 18 yaşını doldurmuş ve mümeyyiz olan her kişiden organ ve doku alınabilmesi için vericinin en az iki tanık huzurunda açık bilinçli ve tesirden uzak olarak önceden verilmiş yazılı ve imtiyazlı veya en az iki tanık huzurunda sözlü olarak beyan edip imzaladığı tutanağı bir hekim tarafından onaylanması zorunludur.

Madde 14: Bir kimse sağlığında vücudunun tamamını veya dokularını tedavi, teşhise bilimsel amaçlar için bırakıldığını resmi ya da yazılı bir vasiyetle belirtmemiş veya iki tanık huzurunda açıklanmamış ise, sıra ile eşi, reşit çocukları, anne, baba veya kardeşlerinden birisinin; Bunlar yoksa yanında bulunan herhangi bir yakının muvaffakiyeti ile ölüden organ ve doku alınabilir.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 00:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER