banner422

Gaziantep baklavasının fıstığı Pazarcık’tan

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Gaziantep Baklavası’nın fıstığının Pazarcık’tan gittiğini söyledi.

Gaziantep baklavasının fıstığı Pazarcık’tan

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Gaziantep Baklavası’nın fıstığının Pazarcık’tan gittiğini söyledi.

Güngör, istişare ve değerlendirme toplantısı için gittiği Pazarcık ilçesinde fıstık bahçesinde incelemelerde bulunarak, Gaziantep Baklavasının lezzetinin Pazarcık’ta yetişen fıstıktan kaynakladığını belirtti.

 

Pazarcık İlçesinde alan gezisi sırasında fıstık bahçelerinde incelemelerde bulunan Güngör, “Anadolu’muzun toprakları verimli topraklardır. Bitki çeşitliliği açısından da çok zengindir. Her bölgenin kendine has coğrafyası, iklimi ve bitki çeşidi vardır. Havası, suyu ve iklim yapısı ile çok farklı tarım ürünleri yetişmektedir.” dedi.

 

Doğası ve iklim özellikleri ile Pazarcık ilçesinde yetişen fıstığın lezzet ve rayiha bakımından bir numara olduğuna dikkat çeken Güngör, şunları kaydetti: “Pazarcık ilçemizde yetişen fıstık rayihası en kaliteli fıstıktır. Buradaki üreticilerimizle yaptığımız görüşmelerde Gaziantep Baklavası’nın kalitesinin Pazarcık Fıstığı’ndan kaynaklandığını söylendi. Tabi Gaziantep Baklavası da tek başına yenmiyor. Üzerine de mutlaka Maraş Dondurması konması gerekiyor ki bu karışımdan birbirini tamamlayan müthiş bir lezzet ve aroma ortaya çıkıyor. Bu da memleketimizin güzelliğini ortaya çıkarıyor. İşin esprisi şu, hepimiz birbirimize bağlıyız ve birbirimizi tamamlıyoruz. Şehirlerimiz ne kadar gelişirse birbirine o kadar katkısı oluyor. Şehirlerimizin gelişmesi ile bölgemiz, bölgemizin gelişmesi ile de ülkemiz gelişiyor.”

 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2020, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER