Din görevlilerine sosyal medyadan hakarete tepki

Koronavirüs tedbirleri kapsamında camilerde cemaatle namaz kılınmasının yasaklanmasının ardından bazı kesimlerce din görevlilerine sosyal medya üzerinden hakaret içeren paylaşımlar yapanlara Diyanet Sen Kahramanmaraş Şubesinden tepki geldi.

24 Mart 2020 Salı 12:52
Din görevlilerine sosyal medyadan hakarete tepki

Koronavirüs tedbirleri kapsamında camilerde cemaatle namaz kılınmasının yasaklanmasının ardından bazı kesimlerce din görevlilerine sosyal medya üzerinden hakaret içeren paylaşımlar yapanlara Diyanet Sen Kahramanmaraş Şubesinden tepki geldi.

Diyanet Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Şevket Bozdoğan, sosyal medya üzerinden din görevlileriyle sağlık görevlilerinin karşılaştırarak, din görevlilerine hakaret içeren paylaşımlara yapanlara tepki gösterdi.

Bozdoğan, “Kamu ve kurum personelleri istisnasız hepsi devletimize ve milletimize hizmet etmek için vardır. Bu ülkede din ile sorunu olan arsızların sosyal medyada Diyanet'e ve Din Görevlisi kardeşlerimize saldırdıklarını görmekteyiz. Din görevlisine dil uzatmak kimsenin haddi değil.” dedi.

Koronavirüs salgınının daha fazla yayılmasının önlemek adına Cumhurbaşkanlığı öncülüğünde bir dizi tedbir alınırken, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da görüşleri alınarak camilerde cemaatle namaz kılınmasına bir süre ara verilmişti.

Yaşanan gelişmelerle birlikte her dönem din görevlilerine saldırmayı kendine borç bilenler, bu fırsatı da boş geçmedi.

Her kamu ve kurum personellerinin yasalar çerçevesinde verilen vazifeyi yerine getirmekle yükümlü olduğunu belirten Bozdoğan, din görevlilerini aşağılayan paylaşımların kendilerinin gayretlerini daha da artıracağını söyledi.

Bozdoğan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemizde kamu kurumlarının hizmet alanı kanunla belirlenmiştir. Her kurum yasalar çerçevesinde kendine verilen vazifeyi yerine getirmekle sorumludur. Kamu ve kurum personelleri istisnasız hepsi devletimize ve milletimize hizmet etmek için vardır. Bundan dolayı kurumlar arasında asla kıyaslama yapılması doğru değildir. Bugün dünya olarak sıkıntılı bir dönemden geçmekteyiz. Bize düşen birlik ve beraberlik içinde yetkili ağızlardan gelen açıklamalara riayet ederek, devletimize, milletimize hatta kendimize destek olmaktır. Sosyal medyada özellikle Din Görevlisi kardeşlerimizi doktorlarla kıyaslayarak Din gönüllüsü kardeşlerimizi aşağılayıcı paylaşımlar görmekteyiz.”

Din ile sorunu olan arsızların sosyal medyadan Diyanet'e ve Din görevlilerine saldırdığını ifade eden Bozdoğan, şu ifadelere yer verdi:

“Bu tür olaylar bizim milletimize hizmet yolunda azmimizi ve gayretimiz daha da artıracaktır. Din görevlisi kardeşlerimiz camide imam, köy ve mahalleler de yerine göre ambulans, psikolog ve uzlaştırıcı görevini yaparlar. Hastanelerimiz de manevi rehber, KYK yurtlarında, Cezaevlerinde, Huzurevlerin de ve birçok yerlerde devletimiz tarafından verilen vazifeyi yerine getirmektedir. Tarihe baktığımızda müderrisler, müftüler ve hocalarımız istiklal meşalesini camilerimizde tutuşturarak manevi önderlik yapmışlardır.

Sosyal medya üzerinden din görevlilerine taş atanlara seslenen Bozdoğan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kurumlar arasında fitne çıkarmanız nafile, bu millet bu tür algı ve oyunlara gelmeyecektir. Bütün kurumlar milletimize hizmet için vardır. Hastalığa karşı tedbir için, tabi ki en başta göz önünde olacak ilk konuşulan ekip sağlık çalışanları olacaktır. Sahada koşturan, Sağlık çalışanları, Güvenlik güçleri, Kolluk görevlileri, Belediye çalışanları, Kamu görevlileri, Din görevlileri ve İşçiler için hepimiz dua edeceğiz. Diyanet Sen olarak devletimizden beklentimiz Din görevlerini küçültmek, kurumlar arasında fitne veya yanlış algı oluşturmak isteyen bu densizlere hesap sorulmasıdır. Özet olarak kendini bilmezler her dönemde olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Bizler bu tür saldırılara aldırmadan yolumuza devam edeceğiz. Dün olduğu gibi bugünde ve yarında Diyanet camiası olarak yasaların bize verdiği görevimizi, aşkla ve şevkle daha da güçlü yerine getireceğiz. Rabbimiz milletimizi, ülkemizi, bütün insanlığı bu kötü hastalıktan kurtarsın.” 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Özel Haber
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv