Enfeksiyonlardan korunma yöntemleri

Özel Sular Hayat Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Dr. Zekeriya Büyükdereli, çocuklarda enfeksiyonlardan korunmanın yollarını anlattı.

 Enfeksiyonlardan korunma yöntemleri

Özel Sular Hayat Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Dr. Zekeriya Büyükdereli, çocuklarda enfeksiyonlardan korunmanın yollarını anlattı.

Büyükdereli, Bahar ayları olması nedeni ile alerji döneminde olunduğunu, öksürük, burun tıkanıklığı ve hırıltı vakasının aslında sezon nedeni ile yaşandığını ve her vakanın kaygı duyacak enfeksiyonlar olmadığını söyledi.

Viral enfeksiyonlar da bu dönemde çok sık görüldüğü dile getiren Büyükdereli, şunları kaydetti:

“Viral enfeksiyonlardan korunma genellikle kişisel önlemlerle gerçekleşir el yıkama genel hijyen koşullarına dikkat etme, hapşırır, aksırırken ağzımızı uygun şekilde kapatma hastalığı olduğunu bildiğimiz insanlardan eğer biz enfekteysek uzak durma veya bizde bir hastalık varsa hastalığın yoğun olacağını düşündüğümüz yerlerden uzak durma şeklinde bazı önleyici tedbirler almakta fayda vardır. Her zaman virüsler bizimle beraber bu dünyada insanoğlu var olduğundan bu yana belki daha eski dönemlerden bu yana varlar zaten dönem, dönem de bizleri hastalandırmaktalar genel önlemlere dikkat etmenin yeterli olacağını düşünüyorum.”

 

Bu dönemde beslenme önemli olduğunu özellikle yaş sebze meyve tüketilmesinin koruyucu olacağını belirten Büyükdereli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsan aslında dengeli beslendiğinde pek çok hastalıktan korunur yani bunun belli bir oranı karbonhitrat dediğimiz doğal şekerler bir kısmı proteinler bir kısmı da C vitamini içerikli yiyecekler özellikle antioksidan dediğimiz gruplardır. Bunlar sezon meyveleri ve sebzeleridir yani bunlardan bol, bol tüketmek lazım bu gün güncel yaşam da çocuklarımız genellikle hazır paketli ürünlere meyil etmekteler. Bunların içinde pek çok katkı maddesi var, özellikle soya ile güçlendirilmiş tatlardır. Bunlar cipsler, çikolatalar, veya doğal olmayan şekerler gibi bunlar hem alerjiyi tetiklemektedir.”

 

Büyükdereli, “alerjik tiplerde özellikle mide reflüsü dediğimiz ağızda acı su gelmesi karnında ağrı ekşime iştahsızlık karın ağrısı gibi problemlerle giden ve aynı zamanda bronşiti tetikleyen durum vardır. Bahar aylarında alerjinin artmasıyla beraber mide problemleri de artar. Özellikle abur cubur dediğimiz çocukların çok sevdiği yiyecekler bu sorunu da tetiklerler hem mide içeriği ağzına doğru bir miktar kaçtığı için çocukların hem dışarıdan gelen alerjenlerle hem mevsimin getirdiği virüslerle hem de yabancı madde diyeceğimiz organik olmayan yiyeceklerin katkı maddelerinin desteği ile tekrarlayan bronşit atakları yaşayabilirler. Beslenmeye dikkat etmek lazım belli bir oranda spor yapmak lazım haftanın birkaç gününde zamanımızı spora ayırmak gerekiyor.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2020, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER