CAMİLER HAFTASI KONFERANSINA İLGİ

1- 7 Ekim Camiler Ve Din Görevlileri haftası münasebetiyle Kahramanmaraş il Müftülüğü tarafından tertip edilen “Cami, Şehir ve Medeniyet” konulu konferans gerçekleştirildi.

09 Ekim 2017 Pazartesi 10:54
 CAMİLER HAFTASI KONFERANSINA İLGİ
 CAMİLER HAFTASI KONFERANSINA İLGİ

1- 7 Ekim Camiler Ve Din Görevlileri haftası münasebetiyle Kahramanmaraş il Müftülüğü tarafından tertip edilen “Cami, Şehir ve Medeniyet” konulu konferans gerçekleştirildi.

 Necip Fazıl Kültür Merkezi'nde yapılan programın açılış Kur’an-ı Kerim tilavetini Dulkadiroğlu ilçe Müftülüğü Şube Müdürü Cumaali Deniz okudu.

Dulkadiroğlu Müftülüğü Murakıbı Mikail Koç’un güzel sunumuyla gerçekleşen Programa; Onikişubat Kaymakamı Mustafa Çek, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Ak parti Onikişubat İlçe Başkanı Av. Fırat Görgel, Daire Müdürler, Sivil toplum kuruluşu temsilcileri, İlçe Müftüleri, din görevlileri, Kuran Kursu öğreticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kahramanmaraş il Müftüsü Celal Sürgeç konferansın açılış konuşmasına katılımlarından dolayı misafirlere teşekkür ederek başladı. Müftü Sürgeç konuşmasında, Camileri hayatın merkezine baz alarak inşa ve imar etmenin önemine değindi,  İslam cemiyetinde hayatın camiler etrafında döndüğünü söyledi.

Programda Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık “Cami, Medeniyet ve Şehir” temalı güzel bir konuşmasını yaptı. Başkanlık Müşaviri Sarıbıyık konuşmasında Ülkemizin İslam Coğrafyasında bir yıldız olarak varlığını sürdürdüğünü, son kale olarak Müslümanların hamisi olmaya devam ettiğinin altını çizdi. Doç Dr. Mustafa Sarıbıyık konuşmasında; “ Aşağı yukarı bir yıldır hemen şu yanı başımızda Kilis ve Gaziantep’ten başlayarak Cerablus’ta,  Azez’de, El Bab da ve daha birçok yerde faaliyet yürütüyoruz. Fırat kalkanıyla o coğrafya Deaş’ten temizlendikten sonra biz Diyanet olarak ‘Halep’te İnsanlık Ölmesin’ diye bir kampanya başlattık, insanlık kan revan içindeydi, bütün yardımlarımızı Suriye’li kardeşlerimiz için seferber ettik. Bu yardımlarla bizim ilk işimiz insanlık hayatını yeniden inşa etmek için oradaki camileri inşa etmek oldu.” Şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Sarıbıyık konuşmasında Peygamberimizin her kesime bir mesajının olduğunu ve dünyayı imar etmenin medeniyeti n kendisi olduğunu belirtti,  Müslüman’ın hedefinin bütün dünya olduğunu söyledi. Sarıbıyık son olarak; “Şehirlerin eman şehrine dönüşmesi için, çocukların uğramadığı bir cami, gençlerin selam vermediği bir cami, hanımlar için ayrılmış bölümlerin olmadığı bir cami, yaşlılarımızın kalpleriyle ezan arasında bir rabıta kurmadığı bir cami, Cami özelliği taşımaz.”dedi.

Kahramanmaraş'ın manevi hayatında önemli bir yer tutan, “Bir Din Gönüllüsü Olarak Hafız Ali Görgel Efendiyi”  bütün yönleriyle ele alan Türkiye Diyanet Vakfı Yurtları Müdürü Yıldırım Alkış misafirler tarafından büyük takdir gördü.

Program sonunda Konuşmacı Diyanet Müşaviri Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık’a, KSÜ Rektörü Durmuş Deveci, Yıldırın Alkış’a Onikişubat İlçe Kaymakamı Mustafa Çek tarafından yöresel bakır tepsi hediye takdiminde bulunuldu. Ayrıca,  başta Hafızlık, Kuranı Güzel okuma, Ezan ve Hutbe yarışmalarında dereceye giren Hatice Peker Karanfil, Şule Eren, Mehmet Eskikömeç, Abdürrahim Yağcı, Şaban Önat, Yusuf Cemal Özkoç’a teşekkür belgesi ve çeşitli hediyelerde İl Müftüsü Celal Sürgeç, Emekli Müftü Ali Maraşlığil, KSÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Özdoğan,  Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Soysal, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydi Küçük dağlı tarafından takdim edildi.

Haber- Kamera: Hacı Ali Güneçıkan/Diyanet tv

 

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Linkler
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv