“Hayatın içinden” programında koronavirüs

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Nazik koronavirüs ile ilgili Kahramanmaraş’ta 96.6 frekansından yayın yapan Cesur FM’in canlı yayın konuğu oldu.

13 Mart 2020 Cuma 11:07
“Hayatın içinden” programında koronavirüs

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Nazik koronavirüs ile ilgili Kahramanmaraş’ta 96.6 frekansından yayın yapan Cesur FM’in canlı yayın konuğu oldu.

Moderatörlüğünü Serkan Ercüment Kuzu’nun yaptığı hayatın içinden programında gazeteci Cihan Ahmet Cesur, Doç. Dr. Selçuk Nazik’i canlı yayın konuğu olarak ağırladı.

Koronavirüsünün belirtileri ve korunma yollarına ilişkin Cesur FM’de bilgilendirmelerde bulunan Nazik, “Korona bulaşan ölüyor, dememeliyiz. Şunu da bilelim ki bu hastaların hepsi ölmüyor, çoğu düzeliyor ve yüzde 80’i tedavisiz iyileşiyor.” dedi.

 

Korona’nın ilk kez 1965’te tespit edilen tek zincirli, pozitif polariteli, zarflı RNA virüsü olduğunu belirten Nazik, şunları söyledi.

“Bu bir RNA virüsü ve zarflıdır. Zarflı virüsler dışarıda çok fazla yaşayamazlar. Daha önce de koronavirüs ile karşılaştık ve biz kendi yaptığımız örneklemlerde nezle dediğimiz etkenin karşılığı koronavirüs aslında. Bunlar insanlarda görülen korona tipleri ama bunun alpha, beta, gama ve delta gibi alt tipleri var. Bu tiplerin her biri ayrı enfeksiyon yapıyor. Karşımıza başka zamanlarda başka virüsler de çıkabilir.”

 

COVİD-19’un 6 kıtada 70’in üzerinde ülkeyi etkilediğini dile getiren Nazik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hastalığın yayılımına baktığımızda Çin’de arttığı görülüyor ama biz şunu asla düşünmeyelim. Korona bulaşan ölüyor dememeliyiz. Yüzde 2 ile başlamıştı, yüzde 3 ile 4 arasında ölüm oranına sahip. Bizi endişelendiren Çin dışında artan vakalar. Ama iyileşenler de var. Bunu da bilmek gerekiyor. ”

Koronavirüsünün solunum damlacıkları ve temas yoluyla bulaştığının altını çizen Nazik, “Öncelikle korunmak için cerrahi maskeler kullanmalıyız. Tek başına bu yetmez, el hijyeni çok önemlidir. Bu, mukozalardan bulaşıyor. Yani göz, burun ve ağız yoluyla insandan insana, yüzeylerden bulaşıyor. Onun için her yere temas etmemeye özen gösteriyoruz. Yurt dışına çıkan arkadaşlar daha fazla dikkat etmeli, her yere temas etmemelidir. Damlacık yoluyla çıkıyor, damlacık yoluyla ise öksürük, hapşırıkla çıkıyor. Bunun için biz bir metre mesafe koyuyoruz, bakanlığın da uçakta özellikle iki ön, iki arka, iki yan demesinin sebebi budur. 1 metreden daha fazla yaklaşmamak lazım. Yaklaşacaksak da cerrahi maske kullanılması gereklidir. Virüs cansız yüzeylerde 2 ile 8 saat kalabiliyor.” şeklinde konuştu.

 

Kuluçka süresi 2-14 gün arasında değişen virüste 24-27 güne kadar uzayan vakaların da görüldüğüne dikkat çeken Nazik, şöyle devam etti: “İnsanlar, ateş, yorgunluk, kur öksürük, halsizlik ve boğaz ağrısı gibi şikâyetlerle geliyor. Bildiğimiz üst solunum yolu enfeksiyon semptomlarıyla geliyor ama bunlar çeşitlilik arz edebiliyor. Ellerimizi yıkayalım, maskemizi takalım, kalabalığa girmeyelim ve elimizi yıkamadan gözümüze, burnumuza ve ağzımıza elimizle dokunmayalım. Ayrıca ben iyi beslenmeyi öneriyorum, protein ağırlıklı beslenmenin sağlıklı olacağını düşünüyorum.”

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Özel Haber
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv