Kahramanmaraş’ta 2022 yılında 57 bin kişiye kanser taraması

Kahramanmaraş’ta 2022 yılında 57 bin kişiye kanser taraması

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Nuri Öksüz, Kahramanmaraş’ta 57 bin 726 vatandaşımıza kanser taraması yaptık. Hastalık tanısı konulan vatandaşlarımız ise tedavilerine hızlıca başladık.” dedi.

Öksüz, 1-31 Ocak Serviks Kanseri Farkındalık ayı münasebetiyle konu hakkında açıklama yaptı.

Kanserin erken tanıyla büyük ölçüde önlenebilir bir hastalık olduğunun altını çizen Öksüz, Kahramanmaraş’ta Meme, Rahim Ağzı (Serviks) ve Kolon kanserlerine yönelik Sağlık Bakanlığı’nın politikaları doğrultusunda kapsamlı bir tarama faaliyeti gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Öksüz, “Kanser günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisi olup, sık görülmesi ve ölümle sonuçlanma ihtimalinin yüksek olması nedeniyle de halk sağlığı açısından önem arz eden bir hastalıktır. Kahramanmaraş’ta 57 bin 726 vatandaşımıza kanser taraması yaptık. Hastalık tanısı konulan vatandaşlarımız ise tedavilerine hızlıca başladık.” dedi.

Kanserle mücadele çalışmaları çerçevesinde 2022 yılında 23 bin 213 kişiye meme kanserine yönelik Mamografi çekimi yapıldığını, 21 bin 748 kişiye serviks kanserine karşı HPV testi yapıldığını ve 12 bin 765 kişiye kolon kanserine karşı GGK(Gaita) testi yapıldığını belirten Öksüz, “Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezleri (KETEM), Mobil KETEM, Aile Sağlığı Merkezleri ve Hastanelerde gerçekleştirildi. Mobil KETEM ismi altında 1 Mamografi Tırı ile 1 HPV Tırının Kahramanmaraş’ın tüm ilçelerini mahalle mahalle gezerek vatandaşlara ulaştık. Yapılan taramaların 5 bin 447 mobil araçlarla yapıldı.” diye konuştu.

İl Merkezinde 2, Elbistan’da 1 olmak üzere toplamda 3 KETEM ve 2 Mobil KETEM aracıyla hizmetin devam ettiğini dile getiren Öksüz, sözlerine şöyle sürdürdü:

“Kanserde ne kadar erken teşhis konulursa, tedavi imkanı o oranda artıyor. Dolayısıyla sağlıklı kişilerin düzenli olarak muayene olması ve tarama yaptırması gerekiyor. Taramalarımız ise şu şekilde, 40-69 Yaş Arası Kadınlar Meme Kanseri Taraması için 2 Yılda 1 Mamografi Çektirmeli, 30-65 Yaş Arası Kadınlar Serviks (RahimAğzı) Kanseri Taraması İçin 5 Yılda 1 HPV-DNA Smear Testi Yaptırmalı, 50-70 Yaş Arası Kadın ve Erkekler Bağırsak Kanseri için 2 yılda 1 taramalarını yaptırmalıdırlar. Vatandaşlarımızdan ricamız bu taramalara katılmaları kanser hastalığıyla olan mücadelemizde bizlere destek olmalarıdır. Son olarak Erken Teşhis Hayat Kurtarır diyor, Ücretsiz KETEM taramalarına KETEM Merkezlerimize ve Mobil KETEM araçlarımıza herkesi davet ediyorum.”

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2023, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER