Yılmazcan, “1 metre yer satmadım, 1 lira da borçlandırmadım”

Yılmazcan, “1 metre yer satmadım, 1 lira da borçlandırmadım”

Asrın felaketinin merkez üssü olan Pazarcık’ta kurumlarla kusursuz diyalog kuran Pazarcık Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan, “milletimin emanetine sonuna kadar sahip çıkıyorum. Güzel ilçemizde yapılacak daha çok işimiz var.” dedi.

Pazarcık Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan internetten yayın yapan bir TV kanalının canlı yayınında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Depremin ilk dakikalarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat kendisini arayarak talimat verdiğini ve devletin tüm imkanlarını hemen seferber edileceğini söylediğini dile getiren Yılmazcan, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla devletimizin tüm imkanları deprem bölgesine seferber edildi. Edirne’den Hakkari’ye, Muğla’dan Artvin’e tüm ülke insanlarımız da hayırda yarıştı. Allah hepsinden razı olsun, kardeşliğin en güzel duygularını yaşadık.” dedi.

Yeryüzündeki kara depremlerinin en şiddetlisini yaşayan Pazarcık’ta hızla bir toparlanma olduğunu, bölgeyi incelediklerinde ise en hızlı şekilde toparlanan ilçe olduklarının görüleceğini dile getiren Başkan Yılmazcan şöyle konuştu, “Paydaş Belediyelerimizin katkısı, koordinatör valilerimizin yoğun mesaileri ile bizim kusursuz koordinasyon ve katkımızla ilçemiz kısa sürede toparlandı. Esnaflarımız kısa sürede faaliyetlerine başlamıştı. İlçemizde hayatı olağana çevirmeyi başardık. Tabi ki eksilerimiz olabilir, onu da hızla gideriyoruz. İlçemizde inşaat ruhsatı da veriyoruz, mikro bölgeleme sonucunda yapılacak kat sayları belli. Buna göre imar çapı verebiliyoruz. İlçemizdeki enkaz kaldırmada da birinci durumdayız.” şeklinde konuştu.

Pazarcık ilçe genelinde yıkılan, ağır hasarlı ve yıkılacak konut sayısının 17 bin civarında olduğunu ifade eden Pazarcık Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan, “ilçelerinde çok bina yıkıldığını, ilçelerini gezerken hüzne boğulduğunu fakat bu cendereden hemşerilerinin güveni ve hükümetin desteği ile çok kısa sürede çıkmaya başladıklarını dile getirdi. Yurt dışında yaşayan gurbetçilerinin de desteğinin görmezden gelinemeyeceğini vurgulayan Başkan Yılmazcan, “Gurbetçilerimiz hem ilçelerine hem de ilçe halkına salip çıktı, varını yoğunu ortaya koydu. Hepsinden Allah razı olsun, ilgilenmeye de devam ediyorlar, bir an olsun yalnız bırakmıyorlar” diye konuştu.

Evsiz kalan hemşerilerinin bir an önce evlerine kavuşması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kalıcı konut yapımı için kendilerine yer göstermesi istediğini de hatırlatan B Yılmazcan, “Bakanımızın bu talebini emir olarak kabul edip hemen ekibimizle çalıştık, sonuçta bu hizmetin aciliyeti hemşerilerimiz için çok önemliydi. İlçemizde Bağdınısağır Mahallesi Alıçlı Mevki ve İncirli Mahallesi mevkiini toplu konut alanı olarak önerdik. İlk etapta 4 bin konut yapılacak ve bunun 3 bin konutunun ihalesi yapıldı ve çalışmalar başladı. Yaklaşık bin tanesinin ise bu yıl içeresinde hak sahiplerine teslimi yapılacak. Köy evlerimizde ise bin 500 konut ve 110 ahırın ihalesi yapıldı. Bunun da yaklaşık 600’ünün teslimi yapılacak. İlçemiz merkezinde 65 kilometre sıcak asfalt yaptık. 1 kilometre sıcak asfaltın maliyeti 3 milyon TL. Pazarcık Belediyemizin bütçesinden para çıkmadı, asfaltın bitümü alıp Büyükşehir Belediyemize teslim ediyoruz, Büyükşehir Belediyemizde 3 kilometre sıcak asfalt yapacağına 10 kilometre yapıyordu. Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyoruz. İlçe belediyelerle Büyükşehir Belediye arasındaki uyum şehre yapılacak hizmetlerin önünü daha da açacaktır. 4,5 yıllık hizmet sürecimde kırsal mahallelerimize 350 kilometre sathi kaplama yaptık. Milyonlarca liraya mal olan bu hizmeti kendi bütçemizden karşılamadık, uyum ve kusursuz diyaloğumuz hizmetlerin gelmesine neden oldu. Örneğin Tilkiler mahallemiz 50 yıldır asfalt bekliyordu ve biz 30 kilometre oraya asfalt yol yaptık.” ifadelerini kullandı.

Başkanlık görevi süresince partisi ve görüşü ne olursa olsun işten çıkartmadığını da hatırlatan Yılmazcan, işçiler üzerinden yapılacak siyasete karşı olduğunu ifade ederek, “Seçimden öncede söylenmiştim, yine söylüyorum, ben satmaya değil yapmaya geldim. Hemşerilerim bana güç verdi, destek verdi. Pazarcık’ta hemşerilerimin ve bundan sonra doğacak hemşerilerimin de hakkını korumaya çalıştım. 1 metre yer satmadım, bir lira da borçlanmadım. Tüm hizmetlerimizi sıcak diyalog kurarak, Ankara’da kapı kapı dolaşarak yapmaya çalıştım.” Dedi.

Dönemin Milletvekili Mehmet Ali Yılmazcan ve Sanayi Bakanı Ali Coşkun döneminde ayrılan Küçük Sanayi sitesinin inşaatının kendi döneminde başlamasının sevindirici olduğunu dile getiren Yılmazcan şöyle konuştu:

“Küçük esnafımız, zanaatkârlarımız çok sıkıntı çekti. Bir taraftan evinin geçimini sağlayıp ilçemize hizmet eden esnaf kardeşlerimiz zor şartlarda altında çalışırken, diğer taraftan da hemşerilerimiz balkona çıkamıyoruz diye beni arayıp yakınıyorlardı. Çok şükür seçimden önce vaatlerim arasında bulunan küçük sanayi sitemizi yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. En son Sayın Bakan Murat Kurum geldiğinde Küçük Sanayi Sitesini gündeme getirdim, Sayın Bakan hemen talimat verdi ve ihalenin yapılmasını istedi ve inşaatımız yükseliyor. 150-200-250 metrekare büyüklüğünde 142 iş yeri esnafımıza 6 ay içerisinde teslim edilecek.”

Pazarcık’ın en büyük sorunlarından birinin içme suyu olduğunu bildiklerini ve bu yönde sayısız girişim ve çalışma yaptıklarını da hatırlatan Yılmazcan, “Bilindiği üzere deprem nedeniyle su yataklarının yer değiştirmesi, kuruması, azalması bizleri bu konuda sıkıntıya düşürdü. Bizim Kısıklı ve Aksu bölgesinden dalgıç pompalarla getirdiğimiz içme suyunda 60-70 litre azalma oldu. Hemşerilerimizden su konusunda talepler gelmeye başladı. Bu konuda Büyükşehir Belediyemizle her zaman irtibat halindeydik ve su konusunda Pazarcık’ta büyük bir sorun olduğunu dile getirdim. Başkanımız DSİ’nin sondaj ekipmanlarıyla daha çabuk olacağını söylemesi üzerine hemen o zamanki Orman ve Su Bakanımız Vahit Kirişçi ile görüştük ve DSİ sondaj vurmaya başladı. Yerin 200 metre altında saniyede 200 litre su bularak şebekeye verdik. Ayrıca 110 litre daha ilave ederek ilçemizin saniyede 180 litre su ihtiyacının kat kat üstünde su vererek ilçe merkezinin içme suyu sorununu çözmüş olduk. Helete’den gelen su konusunda Büyükşehir Belediyemiz çok yakında müjdeyi verecek. Daha önce protokol imzalanmıştı, ödenek sorunu vardı ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Hayrettin Güngör ödenek sorununu da çözerek çok kısa zaman içeresinde temel atılacak. Helete kaynak içme suyu 6 ay içerisinde ilçe merkezimizle buluşacak. Çevre yolumuzla ilgili de ihale yapılmış, müteahhit firmaya yer teslimi gerçekleşmişti. Şuan çalışmalar devam ediyor fakat kamulaştırmada çıkan sorunlar nedeniyle yavaş işliyor. O bölgede acil kamulaştırma yaptırabilirsek, çok kısa zaman içerisinde çevre yolumuz faaliyete geçer.” dedi.

Başkan Yılmazcan konuşmasının sonunda Pazarcık için çalışmaya devam edeceklerini belirterek ileri döneme yönelik mesajlar verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER