Sezai Karakoç sempozyumla anıldı

Sezai Karakoç sempozyumla anıldı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi ve Kahramanmaraş Edebiyat İncelemeleri Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Sezai Karakoç Sempozyumu” düzenlendi.

Türk edebiyat ve fikir dünyasının önemli isimlerinden merhum Sezai Karakoç KSÜ gerçekleştirilen sempozyumla anıldı.

Yunus Emre Kongre ve Kültür Merkezi Sezai Karakoç Konferans Salonunda düzenlenen sempozyumun açılış konuşan KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, medeniyetin temel taşlarından biri olan Karakoç’un fikir ve sanatıyla birçok insanın düşünce ve ruh dünyasına ışık tuttuğunu söyledi.

KSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Somuncu’nun yürütücülüğünü yaptığı birinci oturumda, Prof. Dr. Durmuş Günay “Sezai Karakoç ve İslam Ekonomisi”, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Rüstem Keleş “Diriliş Düşüncesinde Tasavvuf Anlayışı”, Duran Boz “Sezai Karakoç: Biyografik Unsurlar ve Maraş Günleri” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.

KSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kemal Timur’un yürütücülüğünde gerçekleşen sempozyumun ikinci oturumunda ise Prof. Dr. Mehmet Emin Uludağ “Cesaretli Mümin, Hikmetli Şair, Sade Müslüman”, Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Fetih Yanardağ “Türk Edebiyatında Destansı Sevdalar ve Mona Rosa”, ve Mustafa Köneçoğlu “Doğu ve Batı Arasında Oğulların Masalı” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER