banner477

Onikişubat Belediyesi artı 1 Farkla projesinin açılışını yapıldı

Onikişubat Belediyesi artı 1 Farkla projesinin açılışını yapıldı

Onikişubat Belediyesi Down sendromlu çocuklar için hayırsever iş insanı Alper Topçuoğlu’nun katkılarıyla yapımını tamamladığı Hamidiye Bekir Topçuoğlu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Açılışa katılan İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, yol ve kaldırım belediyeciliğinin artık geride kaldığı şehirlerin vizyonunu oluşturacak işlerin yapılması gerektiğini söyledi.

Açılışı yapılan Hamidiye Bekir Topçuoğlu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinin yeni belediyecilik anlamını taşıyan bir proje olduğunu dile getiren Güvenç, “Türkiye eski Türkiye değil. Belediyelerimizin gücü var, yetişmiş insan kaynağımız var. Bu çocuklarımıza emeği geçen herkese, Hanefi Başkanıma, İşadamı Alper Topçuoğlu’na ve Fuat Tosyalı’ya da çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Özel çocuklarımız için özel bir eğitim ve özel bir hayır kurumu. Onikişubat Belediyesi’ne Alper Bey’e çok teşekkür ediyorum. Kahramanmaraş’ın kabul buyurursanız fahri hemşehrisi olarak bu duygularımı paylaşmama vesile olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Bu güzel açılışın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın ertesi gününe gelmiş olması da benim için çok anlamlı. Kuruluşun kadın erkek tüm kahramanlarını, 12 Şubat’ta kendilerini, imanlarını siper etmiş şehitlerimizi Aslanbey’i, Sütçü İmamı ve nicelerini rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum. Kahramanmaraş onların büyük fedakarlıkları üzerinde bugün Türkiye’ye örnek olacak nice projelerle gündeme geliyor. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, eğitimin her zaman önceliklerini olduğunu hatırlattı.

Onikişubat Belediyesinin fiziki olarak her şeyi yapabilecek güçte olduğunu belirten Mahçiçek, şunları kaydetti:

“Burası bizim için artı 1 önceliktedir. Çünkü orada özel çocuklarımızın eğitimi, rehabilitasyonu ve gelişimini sağlamak için yapılacak özel çalışmalar vardır. Biz bu projeden önce engelli bireyler için bir proje daha yaptık ve onu Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğümüze devrettik. Engelliler ve Down sendromlular için okul yaptık, şimdi otizmliler için bir merkez yapacağız. Bugün bu açılışı yapmamıza katkısı olan Alper Topçuoğlu’na ailesine teşekkür ediyorum. Teşrifleriyle bizleri onurlandırdılar şereflendirdiler. Merkezimiz ailelerimize ve şehrimize hayırlı olsun.”

Down Sendromu Derneği Başkanı Zeynep Nur Yerhan, 7 yıl önce başlattıkları sivil toplum çalışmalarının en büyük projesini aileler ve çocuklarla buluşturmanın haklı gurunu yaşadıklarını ifade etti.

Yerhan, “Bir dernek binası olmayan, tek geliri senede birkaç sefer kermeslerden elde ettiği gelir olan küçük bir yapıyken bugün bölgenin en kapsamlı eğitim merkezindeyiz. Küçük çaplı çalışmaların neticesinde böyle büyük bir eğitim merkezine kavuşuyor olmanın altında yatan sebebin, gönülden gayret eden, bu gayretin en önemli özelliği samimiyet olan ve bu samimiyeti de fiili olarak ortaya koyan annelerdir diyebilirim. Tüm annelerimizi gönülden yürekten kutluyorum. Projeyi ilk duyduğu andan itibaren tüm finansmanını üstlenen ve en kısa zamanda tamamlanması için imkanlarını seferber eden Alper Topçuoğlu huzurlarınızda ailelerimiz ve çocukları adına çok teşekkürlerimi sunuyorum. Bu hayale bizimle ortak olduğunuz için bizi yalnız bırakmadığınız için tüm misafirlerimize, bugüne kadar maddi ve manevi katkı sunan ismini sayamadığım herkese çok teşekkürlerimi sunuyorum. Merkezimiz şehrimize ve çocuklarımıza hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Protokol konuşmaları ardından Merkezi tanıtıcı sinevizyon gösterisi ardından Down sendromlu öğrencilerden oluşan Mehteran takımı, ritim gösterisi ve Zeybek oyunu davetlilerden büyük alkış aldı.

Mahçiçek, tarafından Avrupa Şampiyonu Down Sendromlular Futsal Milli Takımına kupa takdim edildi.

Program sonrası merkezi gezmeleri ve bahçesine hatıra olarak fidan dikmeleriyle program noktalandı.

Açılışa Vali Ömer Faruk Coşkun, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fırat Görgel, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu, Kahramanmaraş Baro Başkanı Muhammet Burak Gül, hayırsever iş insanı Alper Topçuoğlu ve ailesi, işadamı Fuat Tosyalı, öğrenciler ve aileleri katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER