MİKRO KREDİ KULLANAN KADINLAR BAŞARILARINI ANLATTILAR

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Mikrofinans Başarılı Örnekler Paylaşım Toplantısı gerçekleştirildi.

 MİKRO KREDİ KULLANAN KADINLAR BAŞARILARINI ANLATTILAR
 MİKRO KREDİ KULLANAN KADINLAR BAŞARILARINI ANLATTILAR

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Mikrofinans Başarılı Örnekler Paylaşım Toplantısı gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Mesleki Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen programa Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, İl Sağlık Müdürü Murat Coşkun, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, Mesleki Eğitim Şube Müdürü Mustafa Tuncer Okumuş, Kosgeb Uzmanı Yunus Atmalı ile mikro krediden faydalanan kadınlar katıldı.

Mikro Kredi Tanıtım slaytının izlenmesi ile başlayan programın açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, Kahramanmaraş’ın mikro kredi kullanımında yüzde 100 geri dönüşü ile Türkiye’nin belirli illeri arasında yer aldığına işaret ederek, büyükşehir belediyesi olarak desteklerinin devam edeceğini söyledi.

Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Türkiye’nin en büyük sermayesinin beşeri sermaye olduğuna dikkat çekti.

Başkan Erkoç yaptığı konuşmada: “Her zaman söylüyorum. Güzel ülkemizin zengin yer altı kaynakları yok. Bizim en büyük sermayemiz beşeri sermayemiz. Bu güzel ülkemizin kalkınması için insanlarımızın kadın-erkek demeden omuz omuza vererek çalışması gerekiyor.

Daha önce Kahramanmaraş Valiliği bünyesinde yürütülen mikro kredi uygulaması il Özel İdaresi’nin kapatılması ile Büyükşehir Belediyemize devredildi.

Bizim medeniyetimiz, bizim insanlarımız bugün dünya için en güzel örneği teşkil ediyor. İşte biraz önce duydunuz. Kahramanmaraş’ta mikro kredi kullanan kadınlarımız geri ödemede yüzde 100 başarı sağlanmış, hiç batık kredi yok. Bu büyük bir başarıdır. Bu başarıdan dolayı tüm kadınlarımızı can-ı gönülden kutluyorum. Maraş kadını tıpkı Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun, Senem Ayşe gibi kahramanlarımızın yaptığı mücadele gibi şimdi de ailesi için üretim yapıyor. Çaresizliğin olmadığını bir kez daha göstermişlerdir. Fatihleri, Yavuzları, Tayyip Erdoğan’ları dünyaya getiren annelerdir. Ülkemizin kurtuluşu için kadınlarımızın neler yaptığını hepimiz biliyoruz.

16 Nisan’da bir referandum var. Bu referandum ülkemizde krizlerle özdeşleşmiş bir parlamenter sistemin değişmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Son 15 yıla baktığımızda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşu ile değişmesi gereken bu parlamenter sisteme rağmen ülkemiz ilerlemeye devam ediyor. Sizlerin emeklerinin heba olmaması için, alın terinizin boşa gitmemesi için bu sistemin değişmesi gerektiğini bir kez daha söylüyor, hepinize saygılar sunuyor ve 8 Mart Dünya kadınlar Gününüzü kutluyorum” dedi.

Başkan Erkoç konuşmasının ardından, mikrokredi kullanımında başarılı olan Elif Sema Yıldırım, Sibel Çınar ve Şaziye Tepebaşılı’ya hediyelerini takdim etti.

Daha sonra Kosgeb Uzmanı Yunus Atmalı, kürsüye gelerek küçük ve orta ölçekli işletmelere tanınan haklara ilişkin bilgiler aktardı.

Ev hanımı iken, mikro kredi kullanarak üretici konumuna geçen kadınların çalışmalarını anlattığı programın sonunda Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, Mikrokredi ve KAMEK Kurslarına katkılarından dolayı Sema Balcı’ya çiçek ve hediye takdim ederek teşekkür etti.

Programın sonunda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Türk Sanat Müziği Topluluğu mini bir konser verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 00:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER