Mahçiçek, Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatlarına EXPO 2023’ü anlattı

Mahçiçek, Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatlarına EXPO 2023’ü anlattı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş İl Başkanı Ertuğrul Doğan öncülüğündeki il ve ilçe teşkilatlarıyla kahvaltıda bir araya gelen Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 23 Nisan 2023’de açılışını gerçekleştireceklerini EXPO 2023’e ilişkin bilgiler vererek, hedeflerini anlattı.

Kahramanmaraş’ın tüm kesimleriyle çeşitli programlar aracılığıyla bir araya gelen Mahçiçek, hayalin gerçeğe dönüştüğü dev projeyi anlatıyor.

EXPO 2023 Rekreasyon Alanı’nda bulunan Arasta Çarşısı’nda gerçekleştirilen kahvaltı programına, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş İl Başkanı Ertuğrul Doğan, MHP Onikişubat İlçe Başkanı Ali Tufan ve Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Ömer Emrah Satıcı öncülüğündeki il ve ilçe teşkilat mensupları katıldı.

MHP Kahramanmaraş İl Başkanı Ertuğrul Doğan, “Böyle uluslararası bir organizasyonu dünyada birçok büyükşehir ve il belediyeleri yapamazken, Hanefi ağabeyimiz bir ilçe belediyesi olarak almayı başardı ve EXPO yükünü üstlendi. Bu yük, öyle kolay bir yük değil. Dünyanın birçok ülkesinden milyonlarca insan şehrimize gelecek. Başkanımıza Kahramanmaraş’ı tanıttığı için teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki çalışmalarında hem yanındayız hem de sonuna kadar destekçisiyiz.” diye konuştu.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Kahramanmaraş’ın doğası, kültürü ve sanayisiyle muazzam bir kent olduğunu, fakat tanıtım ve turizm eksikliği yaşadığını kaydetti.

Mahçiçek, “Bir de kökü temiz, o çok önemli. İstiklal Savaşı’nın başlatıldığı bir kurtuluş şehir. Kahramanmaraş, Türkiye’deki ipliğin 3’te 1’ini üretir. Çelik eşyanın yüzde 64’ünü, dokumanın yüzde 17’sini, enerjinin ve çimentonun yüzde 12’sini üretir ama Kahramanmaraş nerede diyorsa sorduğunuzda 85 milyonluk nüfusumuzun 1 milyonu maalesef Akdeniz Bölgesi’nde olduğumuzu bilmez. Bu algıyı nasıl değiştireceğiz, tanıtımı nasıl sağlayacağız? Öyle bir proje bulmalıyız ki uluslararası olmalı, tanıtım eksikliğimizi gidermeli. Araştırdık, EXPO’yu öğrendik ve çalışmalara başladık. 2018’de başvurduk, ülke ülke de gezdik ve kimseye söylemedik. Projemizi geliştirdik ve biz EXPO’yu Kahramanmaraş’ta yaparız dedik. 2018 yılında italya7da 62 ülkenin tamamının oy birliğiyle EXPO 2023’ü şehrimize kazandırdık. Burada dikkat etmemiz gereken nokta ise projelerin sürdürülebilirliğinin olmasıydı.” dedi.

EXPO 2023 Rekreasyon Alanı’na sürekli ziyaretçi gelmesini sağlayacak projeler hakkında bilgiler veren Mahçiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“EXPO döneminden sonra da burası ziyaret edilebilen, önemli bir alan olacak. Onu nasıl sağlayacaksınız? İşte içerisine projeler ekledik. Örneğin bir Kelebek ve Uğur Böceği Bahçesi var. Türkiye’de Kelebek Bahçesi sadece Konya’da var, bir sene 400 bin kişi gelmiş, bizde ekstra şehrimize özel Uğur Böceği de var. Yanında Nikah Sarayı var, her gün binlerce insan gelecek Açık AVM var, yine binlerce insan gelecek. Özel ürünlerin tanıtılıp satılacağı Arasta Çarşısı var. 70 bin metrekare büyüklüğünde bir lagün var, Avrupa’nın en büyüğü ve masmavi. Üstünde kayıklarla vakit geçirilecek. 250 civarında hobi evimiz var. İnşallah böylelikle sürekli hale getirdik. Kahramanmaraş’ı uluslararası platforma taşıyacağız İnşallah. Bizim öngörülerimize göre 40-50 civarında ülke katılacak. 27 tanesi ile mutabakat sağladık. Bir taraftan da yurt dışından gelecek yatırımcılarla Kahramanmaraşlı yatırımcıları bir araya getireceğiz, ortak yatırım alanları oluşturacağız. Bu da ülkeye ve Kahramanmaraş’a katma değer demektir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER