Mahçiçek, “Kahramanmaraş’ın güçlü geleceğini EXPO 2023 ile inşa edeceğiz”

Mahçiçek, “Kahramanmaraş’ın güçlü geleceğini EXPO 2023 ile inşa edeceğiz”

EXPO Projesi’ni kent kamuoyuna açıkladığı ilk günden bu yana bir taraftan proje alanındaki hummalı çalışmaları takip eden Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, kentteki Sivil Toplum Kuruluşları’nın yer aldığı Kahramanmaraş Platformu üyelerine EXPO 2023 sunumu yaptı.

EXPO 2023 Rekreasyon Alanı’nda bulunan Arasta Çarşısı’nda gerçekleştirilen kahvaltı programına, Kahramanmaraş Platformu Dönem Sözcüsü Süleyman Erayman ile platform üyesi 50 sivil toplum kuruluşunun başkan ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Kahramanmaraş’ın zenginliklerine dikkat çekerek, tanıtım sorununa değinen Mahçiçek, EXPO 2023 ile en büyük hedeflerinin kentin tanıtım sorununu çözmek olduğunu söyledi.

EXPO 2023’ün ardından Kahramanmaraş’ın dünyaca tanınan bir şehir olacağını dile getiren Mahçiçek, şunları kaydetti:

“Türkiye’yi ve uluslararası birçok katılımcıyı Kahramanmaraş’a taşıyacak proje bu. Kahramanmaraş’ın uluslararası ölçekteki marka değerini çok daha yukarılara taşıyacak proje bu. Bu projenin sonucunda Kahramanmaraş dünyaca ünlü bir kent olacak. Nereden baksanız 40-50 ülke gelecek Kahramanmaraş’a hem de 6 ay sürecek. Sonraki süreçte de bu alanı görmek için her sene en az 1 milyon insan gelecek. Bunu nasıl başaracağız? EXPO alanımızın içerisine eklediğimiz projelerle. EXPO’nun içerisinde insanları her zaman buraya getirecek projeler var. Uğur Böceği ve Kelebek Bahçesi başta olmak üzere, açık AVM var, Türkiye’deki konsept artık kapalı değil. Pandemiden sonra kapalı AVM’lerin eski itibarı kalmadı ama açık AVM’ler daha kıymetli. Devasa 70 bin metrekare büyüklüğünde bir havuzumuz var, yüzme havuzu değil ama. İçerisinde su bisikletleriyle eğlenilebilecek Avrupa’nın en büyüğü kristal lagün var projemizde. İçi de masmavi olacak, birinci sınıf. Arıtmasını da uluslararası bir firma ile anlaştık, bizim arıtma sistemlerinden de çok daha ucuz. Senin 365 günü masmavi kalacak. Her iki tarafında da MADO lokanta ve kafe yapıyor. Nikah Sarayı’mız var, Kahramanmaraş’ın özel ürünlerinin tanıtılıp satılacağı Arasta Çarşısı var. Bunların tamamını 2023 Nisan ayına kadar tamamlayacağız.”

Onikişubat Belediyesi’nin diğer çalışmaları hakkında da veriler paylaşan Mahçiçek, sözlerini şu şekilde sürdürdü,

“Kahramanmaraş’ın geleceğiyle ilgili iyi şeyler yapıyoruz. Kahramanmaraş’ın EXPO 2023 ile inşa edeceğimiz gelecek vizyonuyla ve daha yaşanabilir bir memleket olmasına gayret ediyoruz. Onikişubat Belediyesi olarak fiziki anlamda çok başarılı çalışmalar yaparak, ilçemizi zenginleştirdik. Buna emin olun kardeşlerim. Özellikle eğitim alanında fiziki binalar inşa ettik. Yurduyla birlikte 7 tane okul yaptık, ilçe merkezine 7 tane Bilgi ve Kültür Evi yaptık, 1’i yarı olimpik olmak üzere 7 tane tane yüzme havuzu yaptık. 62 kırsal mahallemize Bilgi ve Kültür Evi kazandırdık. Her yıl bin 500’den fazla öğrencimize fırsat eşitliği sağlamak için ücretsiz Üniversite Hazırlık Kursu düzenledik. Her sene 80 bin kitap alıyoruz, ilkokul 2’inci sınıftan itibaren seviyelerine göre bütün okullarımıza dağıtıyoruz. Önceliğimizi eğitime verdik, ikinci hedefimiz bu memleketi tanıtmak. Bu memleketi bir değiştirip, dönüştürelim. Kahramanmaraş’a katma değer sağlayan, gerek farklı ülkelerden gerekse ülkemizin farklı şehirlerinden insanların gelmesini sağlamamız lazım. Burası Kahramanmaraş’a katma değer sağlayacak.”

Mahçiçek, sözlerinin devamında ise bir diğer projesi olan Baraj içi Su Tutucu Sedde Aksı hakkında bilgiler verdi.

Soruları yanıtlayan Mahçiçek, alan gezisiyle de misafirlerine yerinde bilgiler verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER