banner693

Mahçiçek, İstiklal şairini andı

Mahçiçek, İstiklal şairini andı

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türk Milletinin bağımsızlık mücadelesinin simgesi olan İstiklal Marşı’mızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftası’nda rahmetle andı.

Mahçiçek, “her bir detayı kahramanlıklarla dolu tarihimizin en büyük kazançlarından biri olan, istiklal mücadelemizi edebi üslubuyla taçlandıran Mehmet Akif Ersoy’dur.” dedi.

Onikişubat Belediyesi olarak şimdiye kadar 40 bin Safahat adlı eserini öğrencilerle buluşturduklarını hatırlatan Mahçiçek, şunları söyledi:

“Her gencimizin Mehmet Akif’i okuması ve iyi anlaması gerekmektedir. Mehmet Akif’in dizeleri sadece birkaç kelam değil, tarihimizi, ülkenin içinde bulunduğu durumu da anlatan eserlerdir. Bu sebeple yeni neslimiz Mehmet Akif’i tanımalı ve anlamalıdır. Anadolu’nun bereketli toprakları ve stratejik konumumuz itibariyle vatanımızda mücadelemiz yüzyıllardır farklı şekillerde devam etmektedir. Milletimiz o kadar asil ve yüce bir millet ki, ne olursa olsun hiçbir bahanenin arkasına saklanmadan bağımsızlığı için mücadele vermiştir. Milli ve manevi duygularla kaleme aldığı İstiklal Marşı ile arkadaşlarının ısrarı üzerine yarışmaya katılan şair, verilen para ödülünü de almayarak hayır kurumlarına bağışlamıştır. ‘Değil mi ortada bir sine çarpıyor, yılmaz, cihanda yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz’ dizelerinin sahibi olan Mehmet Akif’in ideali olan erdemli, ahlaklı ve akıllı gençliği yetiştirmek yolunda bizler de üzerimize düşeni yapıyor, gençliğimize hizmeti her projenin önünde tutuyoruz. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve şükranla anıyor, milli mücadelemizde yer almış tüm kahramanlarımızı hayırla yad ediyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner694

banner706