Mahçiçek EXPO 2023 için İtalya ile anlaşma imzaladı

Mahçiçek EXPO 2023 için İtalya ile anlaşma imzaladı

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Kahramanmaraş’ı dünya sahnesine taşıyacak, tanıtım, turizm, ticaret ve işbirliği anlaşmalarıyla şehrimize büyük katma değeri olacak EXPO 2023 Kahramanmaraş için Afganistan’dan sonra anlaşma imzalanan ikinci ülke İtalya oldu.

Medeniyetleri buluşturacak EXPO 2023 Kahramanmaraş ülke katılımları için Belediye Hizmet Binası toplantı salonunda Dünya EXPO Komiserleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İtalya Bahçesi Koordinatörü Gustavo Fabian Pancaldi ile Mahçiçek arasında ön protokol anlaşması imzalandı.

Dünya EXPO Komiserleri Birliği YK üyesi İtalya Bahçesi Koordinatörü Gustavo Fabian Pancaldi, EXPO 2023 Kahramanmaraş’a İtalya’nın Padova kentinde verildiğini hatırlattı.

Kahramanmaraş’taki sunumdan oldukça etkilendiklerini ifade eden Pancaldi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hepimiz de olumlu oy kullandık. Zamanında Başkan Mahçiçek de bana İtalyan bahçesini Kahramanmaraş’ta görmek isteriz demişti. Dolayısıyla bugün burada bulunmamın sebebi ön katılım anlaşmasını imzalamak. İtalya Kahramanmaraş EXPO 20203’e katılacak bir ülke olacaktır. İtalyan bahçesi neden dünyada bu kadar meşhur bunu anlatmak gereklidir. Kökleri 15. yüzyıla dayanan İtalyan bahçecilik kültürü, Avrupa’daki diğer tüm bahçecilik kültürlerini de etkilemiştir. Tüm bu sebeplerden dolayı, EXPO’ların olmazsa olmazlarından birisi, İtalyan bahçeleridir. Buna ilave olarak günümüzde İtalyan bahçecilik kültürünün yanında İtalyan bahçecilik endüstrisi, Avrupa’nın en büyük birkaç üreticisinden birisidir ve Türkiye ile çok yakın işbirliğine sahiptir. Sizin de bildiğiniz üzere İtalya’nın, Türkiye ve Kahramanmaraş ile olan ilişkisi sadece bahçecilik endüstrisi ile sınırlı değildir, her alanda çok geniş işbirliği mevcut olup, özellikle Kahramanmaraş’taki tekstil endüstrisi, İtalya ile yakın ilişkilere sahiptir. EXPO 2023 Kahramanmaraş İtalyan bahçesi projesinin, Kahramanmaraş ve İtalya tekstil sektörleri arasındaki bu yakın iş ilişkilerine de olumlu etkisinin olacağını öngörmekteyim. Çünkü Expolar her zaman karşılıklı ilişkileri geliştirmek için bir fırsattır. Biz EXPO’ların bu önemli faydasını EXPO 2015 Milano sırasında ve EXPO’dan sonraki dönemde tecrübe ettik. Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi tarafından EXPO sergi alanında tarafımıza bin metrekare bir alan tahsis edilmiştir, biz bu alanda İtalyan bahçecilik unsurlarını temsil eden bir bina ve bahçeyi 2022 yılı Kasım ayında başlayarak 2023 Nisan ayına hazır olacak şekilde inşa edeceğiz. EXPO 2023 Kahramanmaraş’ın ”Doğa Dostu Şehir” temasıyla uyumlu bir doğa dostu bir İtalyan bahçesi inşa edeceğiz. Bununla birlikte inşa edeceğimiz bahçe ve pavilyonumuz bahçecilik unsurlarının yanında yemek ve müzikleri ile de İtalya’yı henüz görmemiş Kahramanmaraşlılara az da olsa ülkemizi deneyimleme fırsatı sunacaktır. Sayın Başkan Mahçiçek, şunları eklemek istiyorum. Biz bu projenin başarılı olacağına ikna olduğumuz için buradayız. EXPO’larda geçmişten bugüne edindiğimiz tüm tecrübe ve deneyimlerimizle EXPO 2023 Kahramanmaraş’ın bir parçası olacağız.”

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, EXPO 2023 projesini en iyi şekilde yerine getirmek için gerekli hazırlıkları yürüttüklerini söyledi.

Mahçiçek, ülkeler ile anlaşma imzaladıklarını ve EXPO 2023 projesinin oylamasına katıldıkları ülke olan İtalya ile katılım anlaşması imzalandığı belirtti.

Yapılan anlaşmalarla EXPO bahçelerinin donatıldığını ve renklendirdiklerini dile getiren Mahçiçek, şunları kaydetti:

“Her ülke kültürünü, yemeğini, bahçesini buraya taşıyacak. EXPO çalışmalarımızda İtalyan delegasyondan çok ciddi destekler aldık. 2018’deki oylamada İtalyan delegasyonu bize olumlu oy verdiler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Yapılan araştırmalarda Türkiye ile İtalya arasında çok ciddi gönül bağı olduğunu gösteriyor. Gerçekten de Türkiye’de insanlarımızın en çok sevdiği ülkelerin başında İtalya geliyor. Dolayısıyla İtalya halkıyla Türk halkı arasında böyle güzel bir gönül bağıda var. EXPO Kahramanmaraş için çok önemli bir proje ve Kahramanmaraş’ı dünya atmosferine taşıyacak. Uluslararası alanda onlarca ülkenin ülkemize ziyaretine vesile olacak ve çok önemli bir eksiğimiz olan tanıtım, turizm ve ekonomik alandaki işbirliğimizi pozitif anlamda üst noktalara taşıyacak. Dolayısıyla İtalyan delegasyonunu Kahramanmaraş’ta ağırlamaktan bizler de gurur duyacağız. EXPO döneminde İtalyan delegasyonu ile yetkililerini Kahramanmaraş’taki iş adamlarımız ve yatırımcılarımızla buluşturacağız. Karşılıklı ticari ilişkilerin artırılması için gayret edeceğiz. Zaten EXPO’ların önemli amaçlarından bir tanesi de budur. Bu katılım anlaşması bizler için çok önemlidir.”

Atılan imzaların ardından Başkan Mahçiçek, Mr. Pancaldi’ye EXPO plaketi verirken, Pancaldi ise Başkan Mahçiçek’e ‘Türk Kültüründe İtalyanlar’ adlı kitap ve İtalya temalı şef önlüğü hediye etti. İyi dilek ve temenniler ile program sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER