Mahçiçek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladı

Mahçiçek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladı

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle mesaj yayımladı.

Mahçiçek, “Fedakarca, her zorlu şartta görevlerini ifa eden, tarafsız ve doğru habercilik için çalışan tüm gazetecilerimizi kutluyorum.” dedi.

4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarına bazı haklar ve yasal güvence sağlayan 212 sayılı kanun adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri Türkiye’ye özgü bir kutlama günü olmuştur diyen Mahçiçek, “Doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı, basın ve basın çalışanları için yol gösterici değerlerdir. Basın camiamızın bu değerleri bağlılıkla devam ettireceğine inanıyorum.” diye konuştu.

2014 yılından bu yana Onikişubat Belediye Başkanlığı olarak yaptıkları hizmet anlatan Mahçiçek, şunları kaydetti:

“72 Bilgi ve Kültür Evi, 1’i yarı olimpik olmak üzere 6 Yüzme Havuzu, fitness salonları, 2 üniversite hazırlık kursunu, “7 Güzel Adamın Şehrine 7 Okul” diyerek çıktığımız yolda bugüne kadar 6 okulu yurtlarıyla beraber tamamlayarak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devrettik. 7. okulun inşaat çalışmalarına başlamış olduğumuzu, en özel hizmetlerimizden olan down sendromlular için açtığımız 3 katlı ve bahçeli, tam donanımlı Özel Hamidiye-Bekir Topçuoğlu Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile ücretsiz olarak, bölgede en kapsamlı hizmet verilmektedir. Kısa Süreli Yaşam ve Engelli Merkezi (KIYAM) adıyla, engelli bireyler için gündüzlü bakımevi olarak hizmet verecek 5 ayrı binadan oluşan inşaat tamamlanarak Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne devrettik. ‘Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor’ projesiyle bugüne kadar 2. sınıftan itibaren 11. Sınıfa kadar 5’li setler halinde sadece ilçede değil, il genelinde tüm okullara kitap dağıttık. Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak sınavlar düzenleyerek dereceye girenler ödüllendirdik. İlçemizde bulunan tüm 1. sınıf öğrencilerine ‘Kitaplar Devletten, Okul Çantası ve Kırtasiye Seti Onikişubat Belediyesi’nden’ projesi kapsamında 85 bin okul çantası, kırtasiye seti, beslenme çantası ve su matarası hediye ettik. EXPO 2023 Rekreasyon alanımızda Kamu Kurumları, STK, Dernek, Teşkilatımız ve vatandaşlarımız olmak üzere toplamda 15 bin kişi ile buluşup EXPO 2023 projemizi anlattık. Üniversite hazırlık kurslarında öğrencilere her branşın uzman hocalarıyla, kırtasiyeden kitaba kadar her şeyin Belediye tarafından karşılandığı eğitim merkezleri açarak dar gelirli ailelerin çocuklarına yardımcı olduk. Önceki yıllarda kursa katılan öğrencilerde üniversite kazanımlarında yüzde 83’lük başarı oranı elde edilmiş oldu. Uzaktan eğitim döneminde ihtiyaç sahibi 400 öğrenciye tablet desteği ile derslere katılmaları sağlandı. İlçede bulunan tüm 4. sınıf, 9 bin 500 öğrenciye ‘Anla Hızlan Odaklan Başar’ yapay zeka uygulaması programı hediye edildi ve derslerdeki başarı oranı artırılmasına yardımcı olundu. Bilgi ve Kültür Evlerinde düzenlediği yaz kurslarında hem spor yapan hem eğlenen hem de öğrenen öğrenciler yazlarını dolu dolu geçirebilme fırsatını yakalayabildiler. Kurslarımızda Kurandan satranca, bağlamadan akıl oyunlarına kadar birçok farklı branşta eğitimler düzenlenmiş olduk. Şehrimize ve ülkemize duyuran, her programımızda bizleri yalnız bırakmayan basınımıza ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Toplumların gelişmesinde büyük öneme sahip basınımızın, şehrimizin gelişmesinde de yerel medyamız ve değerli gazetecilerimizin emeği büyüktür. Ben kendilerine topluma sağladıkları bu değerli katkılardan dolayı gönülden teşekkür ediyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum”

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2022, 19:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER