KSÜ Bahar Şenlikleri

KSÜ Bahar Şenlikleri

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) tarafından düzenlenen 24-26 Mayıs tarihlerinde 3 gün sürecek Bahar Şenliği açılış programıyla başladı.

Şenlik programı KSÜ Avşar Yerleşkesi nizamiyesinden etkinliklerin gerçekleştirileceği Eğitim Fakültesi önündeki alana bisikletli bayrak yürüyüşü ile başladı.

KSÜ Bahar Şenliğinin açılış konuşan Vali Yardımcısı Rıza Gençoğlu, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can başta olmak üzere şenliklerin düzenlenmesine katkı sağlayanlara teşekkür ederek öğrencilere final sınavlarında başarılar diledi.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, iki yıllık zorunlu aranın ardından bahar şenliklerinde yeniden öğrencilerle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bahar şenliklerinde öğrencilerle bir arada olmayı özlediklerini hatırlatan Can, bütün yıla yaydıkları bilim, sanat, kültür ve spor etkinliklerini önümüzdeki günlerde de gerçekleştirmeyi sürdüreceklerini ifade etti.

Can, “3 gün sürecek ve birçok farklı aktiviteyle öğrencilerimizi buluşturduğumuz bahar şenliğimizle, yoğun ve yorucu eğitim ve etkinlik dönemini taçlandırıyoruz. Bütün faaliyet planlamalarımızda sizlerden, öğrencilerimizden gelen talepleri dikkate alıyoruz. Öğrenci merkezli bir yönetim anlayışıyla sizlerin bireysel ve sosyal gelişiminize katkı sağlayacak etkinliklere imza atıyoruz.” diye konuştu.

KSÜ Bahar Şenliği açılış konuşmalarının ardından, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kahraman Mehter Takımının mehteran gösterisiyle devam etti.

Seslendirdikleri marşlarla katılımcılara coşkulu anlar yaşatan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kahraman Mehter Takımının mehteran gösterisinin ardından, KSÜ Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Ayça Çetiner yönetimindeki Gösteri Sanatlar Öğrenci Topluluğu tarafından Türk halk oyunları gösterisi sunuldu.

KSÜ Bahar Şenliği kapsamında KSÜ bünyesinde faaliyet gösteren öğrenci toplulukları şenlik alanında oluşturulan tanıtım stantlarında topluluklarının amaç ve faaliyetlerine yönelik bilgilendirmelerde bulundu.

Yöresel şarkıları ve danslarını yöresel kıyafetleriyle sergileyen yabancı uyruklu öğrencilerin gösterileri katılımcıların büyük beğenisini toplarken, farklı kültürleri buluşturan KSÜ Bahar Şenliği alanında kurulan stantlarda farklı ülkelerin yemek kültürleri de tanıtıldı.

Protokol üyeleri ile birlikte öğrencilerin hazırladığı yöresel yemekleri tadan Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, üniversitede eğitim gören 54 farklı ülkeden 2 bin 500 öğrencinin en iyi koşullarda eğitim almaları, kültürümüzü tanımaları ve kendi kültürlerini tanıtmaları için her türlü imkanı sağladıklarını, ülkelerinden ve ailelerinden uzakta eğitim gören öğrencilerimizin her zaman yanlarında olduklarını ifade etti.

KSÜ Bahar Şenliği kapsamında Türk edebiyat dünyasının önemli isimleri için anma programları gerçekleştirildi.

Şenliğin ilk gününde geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Sezai Karakoç için anma programı gerçekleştirilirken, şenliğin ikinci gününde Necip Fazıl Kısakürek ve şenliğin son gününde ise Azerbaycanlı büyük şair Bahtiyar Vahapzade için anma programı gerçekleştirildi.

Bahar Şenliği kapsamında şehitlerimiz için anma programı gerçekleştirildi.

KSÜ Bahar Şenliği açılış programına Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül, KSÜ Rektör Yardımcıları, il protokolü üyeleri, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2022, 16:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER