KİPAŞ Holding, 100 bin fidanı daha toprakla buluşturdu

KİPAŞ Holding, 100 bin fidanı daha toprakla buluşturdu

KİPAŞ Holding ve Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü arasında imzalanan "500 Bin Ağaç Bağışı Projesi" protokolü kapsamında, bu yıl 100 bin fidan daha toprakla buluştu. Böylece 3 yılda 300 bin fidan dikimi yapılmış olurken, bu sayının 2 yıl sonra 500 bine ulaşması hedefleniyor..

Tekstilden, enerjiye, çimentodan kağıda, eğitimden lojistiğe 6 ana sektörde 12 bin çalışanıyla faaliyet gösteren ve Türk ekonomisine katkı büyük katkılar sağlayan KİPAŞ Holding, doğaya dost faaliyet anlayışıyla sosyal projelerini sürdürüyor.

3 yıl önce Orman Bölge Müdürlüğü ile imzalanan “500 Bin Ağaç Bağışı Projesi'nin” 3. etabı kapsamında Onikişubat ilçesi Kürtül Mahallesi'nde fidan dikme etkinliği gerçekleştirildi.

Düzenlenen ağaç dikme etkinliği sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Halit Gümüşer, KİPAŞ Holding’in karbon salımı ve çevre duyarlılığı konusuna büyük önem verdiğini anlattı.

Hedeflerinin 2030 yılında KİPAŞ’ın karbon salımını 0’a indirmek olduğunu belirten Gümüşer, şunları kaydetti:

“Biz karbon salımını üreten bir sektörüz. Bilindiği üzere tekstil sektörünün ciddi bir sorunudur bu. Karbon salımını minimize etmek açısından ağaç dikme etkinliği başlattı. Biz hali hazırda yüzde 100 enerjimizi geri dönüşümlü kaynaklardan sağlıyoruz. Tekstil sektörünü daha sürdürülebilir kılmak adına bu tarz etkinliklerin önemine inanıyoruz. Biz karbon fazlamızı hesapladık. Yaklaşık 500 bin olgun ağacın karşılayacağı bir miktara denk geliyor bu. Eğer biz 2 yıl sonra toplamda 500 bin ağaç diktiğimizde 2030 yılında KİPAŞ artık karbon salımını 0’a indirmiş bir firma haline gelmiş olacak. 2030 yılının hedeflerini şu anda gerçekleştirmiş oluyoruz.”

Gümüşer, “Geçtiğimiz günlerde sürdürülebilirlik etkinliğimiz vardı, Sustainability Talks İstanbul. Çok ciddi sayıda misafir ağırladık. Çok büyük sayıda yabancı konuşmacılar vardı. Biz o etkinliğin devamı olarak bu etkinliği de oluşturmak yönünde bir karar aldık. Bunu artık bir şenlik haline getirmek istiyoruz. Burada bugün Brezilya’dan misafirlerimiz var, Türkiye’den misafirlerimiz var. Bu etkinliğimizde bize katkıda bulunmaları için Kahramanmaraş’a herkesi davet ettik. Onlarda sağ olsunlar kırmadılar, buraya geldiler. Beraber hem Kahramanmaraş’ımızı tanıtıyoruz hem de böyle bir etkinlikte beraber bulunuyoruz. Bugünkü dikimle beraber 300 bininci fidanı toprakla buluşturmuş oluyoruz. Bu 500 bin sayışana kadar devam edecek. Özellikle KİPAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanımız Hanefi Öksüz Bey’e teşekkür ederiz. Buraya katılan arkadaşlara, dikim törenine gelen ve fidanlarımızı toprakla buluşturan KİPAŞ Holding çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Buradaki amacımız Orman Bölge Müdürlüğü olarak da KİPAŞ Holding olarak da Kahramanmaraş’ımızın yeşilliğini artırabilmek, ağaç sayısını artırabilmek. Bilindiği gibi ağaç bizim açımızdan çok önemli, insanlık açısından çok önemli. Oksijenin kaynağı. Biz de gelecek nesillere daha yeşil bir Kahramanmaraş bırakmak için elimizden geldiğince gece gündüz çalışıyoruz.” diye konuştu.

Guıiherme Mognonscheffer ise firmasının bulunduğu Brezilya’da bu uygulamayı kendisinin de yapacağını ifade etti.

Mognonscheffer, “Aslında ağaç dikim etkinliğini birçok şirketin yapması gerekiyor. Çok etkileyici buna benzer bir fikri bende Brezilya’da uygulayacağım. Hem karbon ayak izinin düşürülmesi açısından faydalı olacağını düşünüyorum. Çok başarılı bir uygulama.” şeklinde konuştu.

Düzenlenen fidan dikim etkinliğine, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç, Glıcıane Chıarelledesouzascheffer, Tom Tailor tekstil markasının Ülke Müdürü Elif Şahin Gül, Textile Exchange Türkiye Temsilcisi Ömür Suner, Orman Bölge Müdürlüğü personelleri ile KİPAŞ çalışanları katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER