Görgel, “Masumlar ölmesin, daha fazla kan akmasın”

Görgel, “Masumlar ölmesin, daha fazla kan akmasın”

Kahramanmaraş AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel, “Gazze'de ibadethaneler, hastaneler, okullar, hepsi acımasızca vurulmaktadır.” dedi.

İsrail’in Gazze şeridine yönelik ablukası ve saldırılarına yönelik AK Parti 81 İl Başkanlığında eş zaman basın açıklaması yaptı.

AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanlığı’nda gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan İl Başkanı Fırat Görgel, İsrail’in 10 Ekim tarihinde Gazze şeridine yönelik abluka ve saldırıların sonucunda çocuk, genç, yaşlı, kadın ve erkek demeden 700 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Görgel, “Dünya, İsrail tarafından Gazze Şeridi'ne yönelik devam eden ablukanın altında yaşayan masum sivillerin acılarını görmektedir. İsrail'in Gazze'ye uyguladığı bu abluka, uzun yıllardır devam eden bir insan hakları ihlali ve insani krizin sonucu oluşmuştur. Gazze halkı, yıllardır temel haklarından mahrum bırakılmış ve yaşam koşulları her geçen gün daha da kötüleşmektedir.” diye konuştu.

İsrail’in ablukasını altındaki insanların temel ihtiyaçlarının karşılanamadığı dile getiren Görgel, “İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde yaşayan insanlar, temel ihtiyaçlara erişimlerinin sınırlanması, elektrik ve su kesintileri gibi ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Ayrıca, Gazze'de ibadethaneler, hastaneler, okullar, hepsi acımasızca vurulmaktadır. Bu durum, masum sivillerin hayatlarını tehdit etmektedir. Ateşe benzin dökmenin, hele hele sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın kimseye bir faydası olmayacaktır. Gazze Şeridi'ndeki ablukanın sonlandırılması ve Gazze halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için uluslararası toplumun çabalarını artırması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Gazze halkının barış ve adalet isteğiyle direnişini sürdürdüğünü ifade eden Görgel şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da girişimleriyle uluslararası toplum, Gazze'deki insanların temel haklarına saygı gösterilmesi ve onların daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için gereken adımları atmaya davet edilmektedir. 1967 sınırları temelinde bağımsız ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti’nin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu konuda geç kaldığımız her gün, maalesef bölgemiz çatışma, kan ve gözyaşı girdabından kurtulamayacaktır. Sivil yerleşimleri hedef almayı doğru bulmuyoruz. Savaşın da bir ahlakı vardır. Abluka uygulamaları savaş ahlakına uymamaktadır. Abluka savaş değil katliamdır. Sivilleri cezalandırmak kimseye kazandırmaz. Masumlar ölmesin, daha fazla kan akmasın. Bölgede etkili tüm aktörleri, barışın tesisi için sorumluluk almaya çağırıyoruz. Biz var olan gücümüz ve çıktığı kadar avazımızla ‘Daha Adil Bir Dünyanın Mümkün’ olduğuna dair inancımızı tüm meydanlarda söylemeye devam edeceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER