Gazeteciye yapılan çirkin saldırı kınandı

Gazeteciye yapılan çirkin saldırı kınandı

Gazeteci Mesut Tuğrul’a yapılan çirkin saldırı, kentte faaliyet gösteren Gazeteci Cemiyetlerinin ortak basın açıklamasıyla kınandı.

Kahramanmaraş’ta daha önce aracına çarpılan, kendisine darp girişiminde bulunulan Gazeteci Mesut Tuğrul’un aracına dün asitli saldırı gerçekleştirilmişti.

Çirkin saldırıya sessiz kalmayan gazeteciler, bugün Basın Evi’nde toplanarak olayın takipçisi olacakları mesajını verdi. Ortak basın bildirisini Gazeteci Cemiyetleri adına Gazeteci Ali Eskalen okudu.

 Eskalen, “Bugün gazeteci arkadaşlarımıza yönelik artan şiddet eylemlerini kınamak için bir araya geldik. Kamuoyuna da yansıdığı gibi dün, meslektaşımız Mesut Tuğrul’un arabasına kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından asit saldırısı gerçekleşti. Ancak bu ilk değildi. Yaklaşık 1 ay içinde meslektaşımızın arabasına bilinçli bir şekilde çarpıp kaçmışlar ve yaptığı haberlerden dolayı gözdağı vermek amacıyla meslektaşımıza darp girişiminde bulunmuşlardı. Bugün yaşananlar ise bardağı taşıran son damla oldu. Meslektaşımız Mesut Tuğrul, konuyla ilgili suç duyurunda bulundu ve yasal süreci başlattı. Biz de Kahramanmaraş basını olarak olayı yakından takip edeceğiz” dedi.

Gazetecilerin zorlu çalışma şartlarına dikkat çeken Eskalen, şöyle konuştu:

“Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, çok zor şartlar altında görevlerini yapmaya çalışıyorlar. Deprem bölgesinde bulunmamız da bu şartları daha çok zorlaştırıyor. Meslektaşlarımız; yeri geliyor ekonomik darboğazla mücadele ediyor, yeri geliyor hayatlarını riske atıyorlar. Kahramanmaraş’ın tanınması, kalkınması, gelişimi için gecelerini gündüzlerine katıyorlar. Yaptıkları haberlerle doğruları alkışlayıp, yanlışları eleştiriyorlar. Özellikle eleştirel haberler herkesi memnun etmeyebilir. Ancak eleştirileri de hoş karşılamak ve yanlışları düzeltmek gerekiyor.”

Gazeteci Mesut Tuğrul’a yapılan saldırıların sebebinin de Tuğrul’un hazırladığı eleştirel haberler olduğunun altını çizen Eskalen, “Meslektaşımıza, darp girişiminde bulunanların, ‘Ağamızın haberlerini niye yapıyorsun’ dediği, ses kayıtları var. Eğer yapılan haberlerde ağır bir eleştiri varsa veya gazetecilerin yanlış yazdığı düşünüyorlarsa, bunun için başvurulacak tek yol, hukuktur. Hukuk dışı yollara başvuranlar ve şiddete yönelenlere Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir hukuk devleti olduğunu buradan hatırlatıyoruz. Kolluk kuvvetlerimizin bir an önce bu işi aydınlatacağına inancımız tamdır. Biz de yasal süreçle ilgili gelişmeleri sık sık kamuoyu ile paylaşacağız. Meslektaşımız Mesut Tuğrul nezdinde, tüm meslektaşlarımız ve tüm meslek gruplarına yönelik gerçekleştirilen şiddet eylemlerini Kahramanmaraş basını olarak kınıyoruz. Hiçbir hukuk dışı eylemin cezasız kalmaması için de hep birlikte mücadele vereceğimizi buradan kamuoyuna duyuruyoruz.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2023, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER