Eli böğründe tescillendi

Eli böğründe tescillendi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan başvuruyla halk arasında yanyana diye adlandırılan Maraş Eli Böğründe'ye coğrafi işareti alındı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, şehrin yöresel lezzetlerini, geleneksel el sanatlarını ve kültürel değerlerini koruma altına almak, bunların ulusal ve uluslararası arenada tanınırlığını artırmak için tescil başvurularını sürdürüyor.

Türk Patent ve Marka Kurumu’na son olarak tescil ettirilen Maraş Gülü Motifi’nin ardından şimdi de halk arasında yanyana diye adlandırılan Maraş Eli Böğründe’nin coğrafi işaret tescili alındı.

Daha önce Kahramanmaraş Lokantacılar, Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası Başkanlığı tarafından marka tescili alınan Maraş Eli Böğründe Büyükşehir Belediyesi, KSÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Gıda İşleme Bölümü ve Kahramanmaraş Lokantacılar, Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası iş birliğiyle yapılan başvurunun ardından Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından hazırlanan 15 Kasım 2022 tarih ve 137 Sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni'nde yayımlanarak şehrin koruma altındaki ürünleri arasında yerini aldı.

Mahalle ve Tarım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şehrimizin yöresel lezzetlerine ve el sanatlarına sahip çıkarak coğrafi işaret tescilli ürünlerimizin sayısını artırmaya devam edeceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER