Cumhuriyetimizin 100. yılında dev proje EXPO 2023, Onikişubat Belediyesi’nden

Cumhuriyetimizin 100. yılında dev proje EXPO 2023, Onikişubat Belediyesi’nden

Kahramanmaraş’ın metropol ilçesi Onikişubat’ın Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, insan odaklı hizmetleriyle ve ilçesinde farkındalık oluşturan projeleriyle, daha önce yapılmayanı yaparak adından sıkça söz ettiriyor.

Onikişubat Belediyesi daha önce birçok ülkenin başkentinin ev sahipliği yaptığı, olimpiyatlar ve FİFA’dan sonra en büyük üçüncü fuar olan EXPO’yu, 2023 yılında ilçesinde yaptığı Rekreasyon alanda gerçekleştirecek.

EXPO 2023, Cumhuriyetimizin 100. yılına denk gelmesi sebebiyle de ayrı bir anlam taşımaktadır ülkemiz için. Hazırlıkları ve yapım aşaması hızla devam eden EXPO 2023 projesi için Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek katılımcı ülkelerle anlaşmalar imzalamaya başladı. Şimdiye kadar 24 ülkenin katılacağını bildirmesiyle, ülke temsilcileriyle protokol sözleşmeleri yapılıyor. Projenin gerçekleşeceği Rekreasyon alanda yaptığı programlarla ulusal basında sıkça yer alan Başkan Mahçiçek, tanıtım faaliyetlerine şimdiden başlamış durumdadır.

“Model ve modern belediyecilik anlayışı ile hizmet ediyoruz”

Onikişubat Belediyesi, merkezde ve kırsalda herkesin erişebileceği şekilde spor, sanat, sosyal, eğitim ve kültür alanlarında verdiği hizmet ile örnek bir belediye olmayı başarmış durumdadır. Aynı zamanda down sendromlular ve engelli bireyler için iki ayrı merkezi de ilçesine kazandırarak her kesimden bireye hizmet ulaştırabilmiş.

“Eğitim tüm hizmetlerin önünde”

“Bizim için eğitim, her türlü projenin önündeydi ve bu alanda da birçok yatırım yaparak ilçemize kazandırdık” diye Başkan Mahçiçek sözlerine şöyle devam etti:

“Yurtlarıyla birlikte “7 Güzel Adamın Şehrine 7 Okul” diyerek çıktığımız yolda 7 okulu yaparak Milli Eğitim Müdürlüğü’müze devrettik. Merkezde ve kırsalda toplamda 72 Bilgi ve Kültür Evini çok amaçlı salonlar ile hizmete sunduk. İlçemizde bulunan tüm 1. sınıf öğrencilerine “Kitaplar Devletten, Okul Çantası ve Kırtasiye Seti Onikişubat Belediyesi’nden” projesi kapsamında 85 bin okul çantası, kırtasiye seti, beslenme çantası ve su matarası hediye ettik.

“Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor” projesi ile ilköğretim 2. sınıftan lise son sınıfa kadar il genelinde tüm öğrencilerimize 5’li setler halinde 282 bin kitabın dağıtımı yaptık. 300 bin öğrencinin sınava girdiği yarışmamızla 2,5 milyon okuma oranına ulaşıldı. Sosyal Etkinlik Merkezlerimizde dar gelirli ailelerin çocukları için açtığımız ücretsiz üniversite hazırlık kurslarında gençlerimizin üniversite kazanmalarına yardımcı olduk. İlçemizde bulunan 9 bin 500 ilköğretim öğrencisine yapay zekâ programıyla tasarlanmış, okuma, anlama ve odaklanmayı geliştirici program olan AHOB uygulamasını hediye ettik. Uzaktan eğitimle derse katıldıkları dönemde, 450 ihtiyaç sahibi lise öğrencimize derslerinden geri kalmamaları için tablet verdik.”

Sosyal Belediyecilikte De Öncü Belediye

Hasta setleri, bebek sahibi aileler için yeni doğan setleri, ihtiyaç sahibi aileler için gıda, giyim, ev eşyası yardımı gibi birçok alanda sosyal belediyecilikte öncü olmayı başarmış bir belediye Onikişubat Belediyesi.

Yaptığı her projede ve tasarımda, yarının gençlerinin bayrağı devralacağını ve bu bilinçle yatırımlar yaptıklarını, çevreye zarar vermeden doğa dostu projeler ürettiklerini, yenilebilir enerjiye önem verdiklerini belirten Mahçiçek, ilçeye ve şehre kazandırdığı birbirinden özel projeler ve bir dünya projesi olan EXPO 2023 ile artık bölgesinde model olan modern bir kent haline gelecek.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “2014 yılında kurulmuş bir belediye olsak da birçok alanda yenilikler ve yatırımlarımız ile büyük mesafeler kat ettik. Nüfusumuz, yerleşimimiz ve eğitim düzeyimiz ile şehrin en güzide ilçesiyiz. İlçemize en iyi ve en güzel hizmeti getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

EXPO 2023 Kahramanmaraş için bir milat olacak

“Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık” ana teması ile Bahçecilik alanında gerçekleşecek projede ülkelerin bahçelerini kuracağını ve kültürlerini tanıtacağını hatırlatan Mahçiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yerli ve yabancı misafirleri 6 ay süreyle ağırlayacak olan Kahramanmaraş, alt ve üst yapıda da eksikleri gidererek şehir olarak EXPO’ya hazırlanıyor. EXPO’lar yapıldıkları şehre marka değeri kazandırırken, reklam ve tanıtım anlamında dünya sahnesinde önemli bir yere sahip.”

Projenin Kahramanmaraş’a kazandırılmasında baş aktör olan Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek “bir hayalimiz vardı gerçek oldu” diyerek şunları kaydetti:

“Kahramanmaraş’ın değerlerini, güzelliklerini ve kültürünü dünya bilsin, tanısın istiyorduk. Bunun için neler yapabilirizi çok araştırdık ve 2018 yılında İtalya’da düzenlenen oylamaya katılarak EXPO 2023’ü şehrimizde yapmaya hak kazandık. 60 ülkenin oylarıyla belirlenen EXPO ev sahipliğimiz, katılımcı hiçbir ülkenin karşı oyu olmaksızın kabul edildi. Bir hayalimiz vardı gerçek oldu. Tabi bu müracaatımız öncesinde çok fazla araştırmamız ve hazırlıklarımız oldu.

EXPO; kültür, tarih, eğitim, sanat, eğlence ve ticaret alanlarında düzenlenen bir olimpiyattır. Yenilikçi paylaşımları, ilerlemeyi teşvik ederek işbirliğini desteklemeyi ve halkın eğitim seviyesini artırmayı amaçlayan uluslararası bir etkinliktir. Günümüzde EXPO, FIFA Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunlarından sonra dünyada ekonomik ve kültürel etki yaratan üçüncü en büyük organizasyondur. 150 yıldan fazla süregelen EXPO’lar yetki sahibi kişileri, uzmanları, sivil toplum kuruluşlarını, politikacıları kapsayan geniş bir kitlenin beraberce çalışmasına olanak veren ve 6 ay süren bir etkinliktir. Tanıtım, turizm ve reklam değeri olarak sağladığı imkânlar dışında EXPO 2023’ün en büyük artısı, oluşturduğumuz bu yeni yaşam alanı ile senenin 365 günü devam edecek programlar, etkinlikler ve faaliyetlerle bölgenin cazibe merkezi haline gelmesini sağlayacak olmasıdır”

EXPO 2023 Onikişubat/ Kahramanmaraş bir Doğa Şöleni olacak

Ana Teması “Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık” olarak belirlenen EXPO 2023 Onikişubat/ Kahramanmaraş, ülkeleri, toplulukları, halkları ve kültürleri bir araya getirecek. En az 2 milyon yerli ve yabancı ziyaretçinin Kahramanmaraş’a geleceği öngörülen dev proje, 23 Nisan-31 Ekim tarihleri arasında 747.000 metrekare alanda inşa edilen Rekreasyon Alanda gerçekleşecek.

Alt Temalar;

· Çocuklar İçin Doğa Temelli Eğitim

· Kentsel Dönüşümün Biyofilik Tasarımı

· Şehir Bahçeciliği ve Yerel Gıda

· Sadeliğin Hikmeti

· Daha Yeşil, Daha Sağlıklı, Daha Mutlu Yaşam

“Kahramanmaraş, Turizm Koridorunda Yerini Alacak”

Nevşehir/Ürgüp-Göreme’den başlayıp Şanlıurfa/Halfeti’ye kadar uzanacak turizm koridoru içerisinde yer alması gereken, doğası ve güzellikleri ile saklı bir cennet olan Kahramanmaraş, EXPO 2023 ile hak ettiği değere kavuşacak. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin bakış açısı ile zenginleşerek, yeni turizm projelerine de imkân tanıyacak.

EXPO 2023’te; 23 Nisan TRT Çocuk Şenliği, çocuk tiyatroları, interaktif eğitimler, çocuklar için doğa temelli eğitim, sokak eğlenceleri ve geleneksel çocuk oyunları, ülke ve şehirlerin düzenleyeceği milli gün etkinlikleri, kültürel programlar, sanat sergileri, konserler, dans gösterileri, fuarlar, ticari faaliyetler, iş heyeti ziyaretleri ve ticari görüşmeler, ulusal ve uluslararası sempozyumlar, ülke, il ve ilçeler arası yarışmalar gibi etkinlikler olacak. Bu etkinlikler ile Kahramanmaraş, ülkesinde ve bölgesinde merkezi bir konum görevi görecektir.

Turizmin canlanması ile dünya basınının gözü Kahramanmaraş’a çevrilecek. Bu uluslararası organizasyona dünyanın dört bir yanından katılım sağlayan insanlar, şehrin tanıtımına katkı sunarak Kahramanmaraş’ın dünya kentleri arasına girmesine imkân tanıyacak.

“Türkiye’nin En Büyük 2. Organizasyonu”

Tayland, Çin, Hollanda Kore, Almanya, Katar, Avustralya, Polonya, Fransa, İtalya gibi birçok ülkede düzenlenen bu dev organizasyonlar, Türkiye’de 2016 yılında sadece Antalya’da düzenlenmişti. Antalya’nın ardından Kahramanmaraş da, Türkiye’nin en büyük 2. organizasyonuna ev sahipliği yaparak tarihte yerini alacak.

Kahramanmaraş Kazanacak

“EXPO’nun getirileri başka hiçbir şekilde elde edilemeyecek bir reklam ve tanıtım vesilesi olacaktır ülkemiz ve şehrimiz adına” diye Mahçiçek, katkılarını maddeler halinde şu şekilde sıralıyor:

- Uluslararası tanıtıma katkı sağlamak,

- Kahramanmaraş’ı dünya kenti yapmak,

- Şehrimizin kültürünü, gastronomisini, coğrafi işaretli ürünlerini tanıtmak,

- Ulusal ve uluslararası çevre problemlerini ortaya koymak ve alternatif enerji kaynaklarına dikkat çekmek,

- Kentsel alanda yeşil yaşam alanları oluşturmak,

- Eko ve yeşil turizmi desteklemek,

- Kente yeni alt ve üst yapı kazandırmak,

- Kentin sahip olduğu değerleri dünyaya pazarlayarak ekonomik gücünü artırmak,

- Tarımsal potansiyeli ve endemik zenginliğimizi dünyaya tanıtmaktır.

EXPO 2023 alt ve üst yapı eksikliklerinin de giderilmesinde aktif rol oynarken, ulaşım, konaklama, yeme ve içme gibi hizmet alanlarında da değer kazanarak, yeşil ve sağlıklı bir yaşam bilincini artıracak ve insanları daha iyi bir yaşam sürmeye teşvik edecektir.

Marka Şehir

Uluslararası işbirliği anlaşmaları ile diğer EXPO şehirleri ve katılımcı ülkeler ile yapılacak olan sektörel toplantılar sayesinde ekonomik kalkınmayı da beraberinde getirecek ve komşu coğrafyaya uzanan olumlu sonuçlara sahip olacaktır.

EXPO 2023’de İlkler Yaşanacak

Türkiye’nin ilk ve tek 69.000 metrekare büyüklüğünde turkuvaz rengiyle görsel güzelliğinin yanı sıra su sporlarının yapılabileceği Kristal Lagün ile birlikte, 2 konsept bir arada, yine dünyada ilk ve tek Kelebek ve Uğur Böceği Müzesi ile ziyaretçilerin ilgi odağı olacak. Rekreasyon Alan içerisinde Kahramanmaraş’ın yöresel el sanatları ve ustaları da Arasta Kültür Merkezi’nde yerini alacak. Ayrıca 284 Hobi Evi ile vatandaşlar kendilerine tahsis edilen uygun alanlarda hobilerini gerçekleştirirken, hafta sonlarını verimli geçirme fırsatı bulabilecek. Gençlere hizmet verecek, son teknoloji ile donatılmış nezih ve ferah bir ortamda okuyup araştırma yapabilecekleri, ders çalışabilecekleri, özel yayınların bulunabileceği bir Kütüphane ile şehrimize ayrı bir değer kazandırılacak. Ayrıca bu alan içerisinde; kongre merkezi ve konferans salonu, kent müzesi, düğün salonları, nikah sarayları, bitkisel heykeller, aquaparklar, tenis kortları, fitness kulüpleri, konser salonları, kafe ve restoranları gibi mekânlar yer alacak.

Bununla beraber fuar alanında; 50 den fazla ülke bahçesi, 60 metre yüksekliğinde EXPO kulesi, bitkisel heykeller, Türkiye ili ve ilçeleri bahçesi, kamu kurum ve kuruluş bahçeleri, üniversite bahçeleri, firma bahçeleri ve sergi alanları bulunacak.

Sır Barajı yeni bir Silüet kazanıyor

Başkan Mahçiçek, Sır Barajında yaptıkları projeyi şöyle özetledi:

“Baraj göletine yapılacak su tutucu sedde aksı ile su seviyesi her mevsim sabit tutularak görsel güzelliğinin yanı sıra ekolojik dengeye de katkı sağlanacaktır. Aynı zamanda bu aksta yapılacak Rubber Dam adı verilen sistem ile elektrik üretimi yapılacak. Çünkü yaz aylarında oluşan kuraklık nedeniyle baraj sularının çekilmesi çevre açısından kötü görüntüler oluşturmaktaydı. Ekolojik denge, bitki ve hayvan çeşitliliği açısından da tehlike arz etmekteydi. EXPO 2023 Rekreasyon alanımızın kurulumu ile birlikte çevre düzenleme ve imar planlama çalışmalarımız başlatıldı. Burada 3,5 milyon metreküp alanda gölet temizliği yapılmıştır. EXPO 2023 Rekreasyon alanının çevresinde başlattığımız imar planlama ve baraj göleti ıslah çalışmalarımız ile şehrimize yeni bir yaşam alanı daha kazandırmış olacağız.”

Hobi evleri

Baraj kenarında yer alan bölgede yeşil ve mavinin buluştuğu manzaraya sahip 284 adet Hobi Evi ile vatandaşlar kendilerine tahsis edilen uygun alanlarda hobilerini gerçekleştirirken, hafta sonlarını verimli geçirme fırsatı bulabiliyorlar. 35 ve 45 metrekare büyüklüğünde evlerin 60 metrekare bahçelerinde isteyen sebze ve meyve yetiştirirken, isteyenler de çiçeklerini yetiştirebiliyor.

Kimi aileler tam zamanlı olarak Hobi Evlerinde kalarak şehrin gürültüsünden uzakta vakit geçirmektedirler. Çocukların rahatça oynayabilecekleri park, basketbol sahası, kafeterya gibi sosyal alanların da düşünüldüğü Hobi Evlerine rağbet oldukça yüksek.

Onikişubat Belediyesi tarafından 1. etap evleri kısa sürede satılmış, 2. etap evlerin inşaat çalışmaları başlatılmıştır.

Başkan Mahçiçek, “Şehrimize her alanda katma değer sağlayacak, marka şehir olma yolunda bizim ismimizi dünyaya tanıtacak EXPO 2023 projemizi siz değerli halkımızın desteği ve sahiplenmesi ile en iyi şekilde gerçekleştireceğiz. Bu proje sadece Onikişubat Belediyesi’nin değil tüm şehrimizin projesi. 2023 yılı Kahramanmaraş için bir milat olacak ve şehrimiz mutfağıyla, tarihi ve doğal güzellikleriyle, coğrafi işaretli ürünleriyle hak ettiği yere kavuşacak.”

“Sen Değişirsen, Dünya Değişir” sloganıyla hizmet eden Onikişubat Belediyesi vatandaşını bilinçlendirerek sürdürülebilir projelerle, EXPO 2023 vizyon projesiyle tarihe büyük bir not düşüyor ve dünya kenti olma yolunda hızla ilerliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER