banner693

Bakan Özhaseki, “Şu ana kadar 245 bin vatandaşımız yerinde dönüşüm için müracaat ettiler”

Bakan Özhaseki, “Şu ana kadar 245 bin vatandaşımız yerinde dönüşüm için müracaat ettiler”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Kahramanmaraş'ımızın bir meydan oluşturması, çevresinde ana caddelerimizin bir an önce ayağa kalkabilmesi adına da bugün sabahtan itibaren yaptığımız toplantılarda birtakım kararlar aldık.” dedi.

6 Şubat depremlerinin merkez üstü Kahramanmaraş’ta incelemelerde bulunmak üzere gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’le birlikte koordinasyon toplantısına katıldı.

Depremin ardından şehirleri ayağa kaldırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Bakan Özhaseki, “Bu ana kadar 200 binden fazla konutumuzun ihalelerini yaptık, devam ediyor. Bunlar da bir ay içerisinde 40-50 bin, öbür ay bir o kadar, diğer ay bir o kadar teslim etmek üzere kısa sürede hak sahiplerine dağıtacağız. Aynı zamanda vatandaşlardan gelen istek üzerine yerinde dönüşüm projesi hazırlattık. Şu ana kadar 245 bin vatandaşımız yerinde dönüşüm için müracaat ettiler.” diye konuştu.

Depremlerin yaşandığı şehirlerdeki bir an önce ayağa kalkması için çalıştıklarını hatırlatan Bakan Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dışarıdan başlamamızın en önemli sebebi rezerv alanlarda zemin etütleri sağlam çıkan yerlerde bir an önce işe başlayabilmemizdi, evet başladık. Şimdi de buralar temizlendikçe, zemin etütleri yapıldıkça, uygun yerler belirlendikçe inşaatlara başlıyoruz. Kahramanmaraş'ımızın bir meydan oluşturması, çevresinde ana caddelerimizin bir an önce ayağa kalkabilmesi adına da bugün sabahtan itibaren yaptığımız toplantılarda birtakım kararlar aldık. Bu bölge Azerbaycan Mahallesi adını aldı, Azeri kardeşlerimiz burada bin konut yapacaklar ama burada toplamda 2 bin 100 kadar konut ve iş yeri var. Burada da inşaata başlayacağız. Burada zaten bir fay kırığı geçiyor, o fay hattının geçtiği yeri 100 metre kadar boş bırakıyoruz. Bilim adamlarımız 65 metre dese de biz ihtiyaten 100 metre bırakıyoruz. Onun etrafında da güvenli bir şekilde inşaatların yapılabilmesi için kazık çalışması gerekiyordu, neredeyse 1- 1,5 aydır bu çalışmalarımız sürüyor. Tabi biz yurt dışından gelen Azeri kardeşlerimize 'Zemini sertleştirin, bu güvenlik önlemlerini alın yapın' diyecek hallimiz olmadığı için kendimiz bunlara başladık. Sadece buradaki inşaatların yapılabilmesi için daha güvenli bir şekilde binalarımızın yükselebilmesi için gerekli olan bu kazıkların çakılması adına yaptığımız ihalenin bedeli de 40 milyon dolara yakın. Onlar bittiğinde zemin+2 gibi, zemin+3 gibi çok güzel bir proje çıktı. Şehrin belki de estetik olarak çok etkileneceği belki de herkesin övünerek gösterebileceği bir siluette binaların projelerini de hazırladık. İnşallah kısa süre içerisinde temelleri atılır, bunlar da yükselir. Ayrıca ana caddelerimizin üzerinde değerli belediye başkanımızın bize göstermiş olduğu yerlerde de inşaatlara resen başlayacağız. Özellikle ana caddelerimizin, sokaklarımızın, bir an önce bitmesiyle birlikte de inanıyorum ki arka taraflarda da vatandaşlarımız yavaş yavaş açtığımız imkânlardan faydalanarak yerinde dönüşüm projesini hızlandırırlar."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adem balın
Adem balın - 7 ay Önce

245 bin vatandaş yerinde dönüşüm için müracaat etti bu doğrudur, peki kaç tanesini yaptınız teslim ettiniz.? Doğukent ahalisi 3 bin konut yerinde dönüşüm için imza attı ama hâlâ yıkımı bile bitmedi ki yeni inşaat ne zaman yapılacak.?

SIRADAKİ HABER

banner694

banner706