Bakan Kirişci, EXPO 2023 Sergi alanında incelemelerde bulundu

Bakan Kirişci, EXPO 2023 Sergi alanında incelemelerde bulundu

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Kahramanmaraş’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Hanefi Mahçiçek öncülüğündeki Onikişubat Belediyesi’nin uluslararası projesi EXPO 2023’ün Sergi Alanı’na inceleme ziyareti gerçekleştirdi.

İlk olarak alan gezisiyle ilgili Mahçiçek’ten bilgi alan Kirişci, ülke bahçeleri, Kelebek ve Uğurböceği Bahçesi ve Toprak Ana Anıtı’nda incelemelerde bulundu. EXPO 2023’ün yanı sıra 4 milyon metrekarelik devasa bir göl oluşturacak Baraj İçi Su Tutucu Sedde Aksı Projesi hakkında da gelinen son durumu öğrenen Kirişci, EXPO 2023 Projesi’nden etkilendiğini belirterek, yapılması gereken çalışmalarda Onikişubat Belediyesi’nin ve Başkan Hanefi Mahçiçek’in yanında olduklarını söyledi.

Sözlerine üç aylar ve idrak edilen Regaip Kandili’ni tebrik ederek başlayan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Türkiye’nin büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadığını kaydetti.

Yaşanan değişim ve dönüşüm sürecinde kentlerin de rekabet halinde olmaları gerektiğine dikkat çeken Kirişci, EXPO’ların önemine değinerek, “Bu büyük değişim ve dönüşümü yaşarken, eğer şehirlerde kendi aralarında rekabet etmiyorlarsa bunda bir tuhaflık var demektir. Şehirlerin hatta ilçelerin bile rekabeti kaçınılmaz hale gelecek. Dolayısıyla burada gördüğümüz, Kahramanmaraş’ın diğer kendi çevresinde iller başta olmak üzere Türkiye’ye ve oradan da dünyaya kendini takdim etmesi, tanıtması elzemdir. Buradan hareketle de EXPO’lar bu manada önemli bir platformdur. EXPO konusunda Türkiye, özellikle de bizim dönemimizde ciddi tecrübeler kazandı. Hanefi Başkanımızın da bilhassa o tecrübelerden istifade ederek bu konudaki eksik ve noksanları projede gidererek cazibe merkezi haline getirme çabası son derece anlamlı ve yerinde. Görüyoruz ki bu da karşılık bulmuş.” ifadelerini kullandı.

EXPO 2023’ün konumunun doğru planlandığına vurgu yapan Kirişci, “Milletvekili olarak 45 yıldan beri hayatımı geçirdiğim Adana’da da benzer bir durum vardı, iki önemli nehir Ceyhan ve Seyhan’dır. Adeta nehre ve suya sırtını dönmüş bir anlayış hakimdi. Burada bunun da terkediliyor olması ve suyun etrafında yeni yaşam alanlarının oluşturulması, şehrimize asit kültürel ve sanatsal değerlerin burada sergilenecek olması EXPO’yu kıymetlendirecek. EXPO’nun yeri bana göre çok doğru ve isabetli seçilmiş. Kahramanmaraşlı hemşerilerimizin rahatlıkla ziyaret edebilecekleri bir lokasyonda, bu da başlangıçta çok iyi planlanmış. Başkanımızı tebrik ediyorum, kendinin şahsında burada emek sarf eden herkese teşekkür ediyorum. İnşallah Cumhurbaşkanımızın katılımıyla buranın resmi açılışını gerçekleştirmiş oluruz.” ifadelerini kullandı.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ise yaptığı konuşmada EXPO 2023’de gelinen son noktayı ve hedeflerini anlatırken, sürekliliği sağlama adına önemli projeler hayata geçirdiklerini söyledi.

Mahçiçek, “Hem yurt içinde hem de yurt dışında EXPO organizasyonlarını gördüm. İşin doğrusu biz gördüklerimizden ders alarak biraz daha farklı bir EXPO yaptık. EXPO’yu 6 aylığına düzenlersiniz tamam ama onun sürekliliğini sağlamak önemliydi. Sadece 6 aylık bir dönem için bu kadar para harcamak israftır ama bunun sürekliliğini sağlayabilirsek o zaman bir anlam ifade edecek. O sürekliliği sağlayabilmek için de örneğin bir Kelebek ve Uğurböceği Bahçesi, şehrimizin özel ürünlerinin tanıtılıp satıldığı Arasta Çarşısı, çocuklarımız için bilimsel nitelikli eğitim görecekleri Çocuk Köyü yapıyoruz. 70 bin metrekare büyüklüğünde devasa bir lagün gölümüz var, kayıkla gezilebilecek. Denizin etrafında iki tane MADO’nun lokantası olacak. 300’e yakın hobi evleri, nikah sarayı, açık AVM gibi projeler sebebiyle bu alanın ziyaretçileri sadece EXPO döneminde değil, sürekli olarak buradaki yaşam alanımızı gezecek. Bir de Şehir Müzesi yapmak istiyoruz, şuan onay alamadık ama inşallah gelecekte yapacağız. İlk yıl için 2 milyon, sonraki yıllar için ise 1 milyon insanın Kahramanmaraş’ı ziyaret etmesini sağlayacağız. İki adet otel yerimiz hazır, özel sektörümüz yapacak. Ticaret ve Sanayi Odamız da yanına Kongre Merkezi inşa edecek inşallah. Allah’ın yardımıyla vaktinde bitireceğiz, Nisan ayında Cumhurbaşkanımızın katılımıyla açılışını gerçekleştireceğiz. Kahramanmaraş’a güzel bir proje kazandırdık. Bugün alanımızı ziyaret ederek bizleri onurlandırdınız, çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Mahçiçek, günün anısına Bakan Kirişci’ye yöresel ürünlerden hediye etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER