banner651

Ali Kayası Cam Teras ve Turizm Tesisleri’nin temeli atıldı

Ali Kayası Cam Teras ve Turizm Tesisleri’nin temeli atıldı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, şehrin turizm altyapısını güçlendirmek için yatırımlarını hayata geçirmeye devam ediyor. Şehrin en önemli doğal güzelliklerinden Ali Kayası turizme kazandırılıyor. Bölgeye ulaşım için Bulutoğlu Mahallesi’nden 18 kilometre yeni yol açan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de 500 metrekare cam teras, kafeterya ve restoran, yürüyüş yolları, sosyal alanlar ve otoparkı kapsayan Ali Kayası Cam Teras ve Turizm Tesisleri’nin temel atma düzeni düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile devam etti. Temel atma töreninde Ali Kayası Cam Teras ve Turizm Tesisleri’nin tanıtım filmi katılımcılara izletildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Kahramanmaraş’ımız birçok şehre nasip olmayan doğal güzelliklere sahip. Bizler de şehrimizi daha da ileriye taşımak için milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, teşkilatlarımız ve tüm paydaşlarımızla birlikte gayret ediyoruz. Şehrimizin daha güzel olması, marka değerinin ve rekabet gücünün artırılması için el birliğiyle çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız 28 Ekim günü Türkiye Yüzyılı projesini açıkladı. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemiz yeni yüzyılda çok daha büyük işlere imza atacak. Bunun somut örneklerinden bir tanesi de banttan indirilen yerli otomobilimiz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Güngör, “Yerel yönetimler olarak bizler de hem Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyon, hem de yerel yönetimler manifestosu çerçevesinde şehirlerimizi, ilçelerimizi ve yerleşim yerlerimizi güzelleştirmeye çalışıyoruz. Hamdolsun bu noktada şehrimizde çok büyük işlere imza attık. Her zaman ifade ettiğimiz gibi rasyonel işler hayata geçirmeye gayret ediyoruz. Sürdürülebilir mali yapının sağlanmasını ve sürdürülebilir yatırımları çok önemsiyoruz.” diye konuştu.

Hem kültür hem de doğal güzellikler açısından çok büyük mirasa sahip olduklarını belirten Güngör, şunları kaydetti:

“Sahip olduğumuz bu mirası daha da geliştirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Şehrimizin turizm potansiyelini artırmak için yeni projeler hayata geçiriyoruz. Şehrimizdeki turizm alanlarımızın niteliğini ve niceliğini artırıyoruz. Teras Kafe olarak bilinen yeni adıyla Şairler Tepesi olan tesisimiz bunlardan bir tanesi. Şairler Tepesi’nde çalışmalarımız tamamlanmak üzere. İnşallah kısa süre içerisinde burayı hizmete açacağız. Şehrimize gelen misafirlerimizin en uğrak mekânlarından birisi olacak inşallah. Kahramanmaraş’ın en önemli turizm mekânlarından birisi de Çınaraltı Sosyal Tesisi. Burası uzun yıllar boyunca şehrimizin turizmine ve gastronomisine hizmet etmiş bir alan. Buranın da dönüşümü gerekiyordu. Projemizi hazırladık, ihale sürecimiz devam ediyor. İnşallah son derece nezih bir mekânı da şehrimize kazandıracağız. Çamlıca Sosyal Tesisi’nde çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah kısa süre içerisinde burayı da hizmete açacağız.”

Ali Kayası’nın Türkiye’nin ve dünyanın en gözde mekanlarından birisi olacağını vurgulayan Güngör, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ali Kayası, özellikle barajın da yapılmasıyla birlikte çok daha önemli bir doğal güzellik haline geldi. Burada hayata geçireceğimiz cam teras sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel mekânlarından birisi olacak. Buraya bölgenin dokusuna uygun yeni yeme içme mekânı, sosyal donatı alanları ve yürüyüş yolları kazandıracağız. Geçtiğimiz yıl buranın yolunu yaptık. İnşallah tesisin inşasının tamamlanmasının ardından asfaltını da tamamlayarak Ali Kayası’nı daha ulaşılabilir hale getireceğiz. İkinci etap çalışmalarımızda da Menzelet Barajı’ndan buraya tekneyle bağlantı sağlayacağız. Yine ikinci etap çalışmalarımız kapsamında Ali Kayası’na bir de cam köprü kazandıracağız. Projemizin devamında ise buraya yeni kamp alanları ve bungalov evler kazandırarak Ali Kayası’nın cazibesini daha da artıracağız.”

Programa, TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Veli Böke, Onikişubat Kaymakamı Serkan Keçeli, AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel, ilçe belediye başkanları, teşkilat mensupları, muhtarlar, STK temsilcileri, oda başkanları ve vatandaşlar katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER