Akedaş kesintisiz enerji için önlemleri alarm seviyesine çıkardı

Akedaş kesintisiz enerji için önlemleri alarm seviyesine çıkardı

Akedaş Elektrik Dağıtım. A.Ş. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarısıyla birlikte kesintisiz enerji için tüm önlemlerini aldı.

Kahramanmaraş ve Adıyaman’ın elektrik dağıtım işlemini gerçekleştiren Akedaş Elektrik Dağıtım A.Ş. sorumluluğundaki bölgelerde, kar motorlarını, paletli kar ve arazi araçlarını hazır durumda bekleterek konusunda uzman ekipleriyle nöbet tutmaya başladı.

Şubat ayının ilk anlarından itibaren Kahramanmaraş ve Adıyaman’da başlayarak etkisini artıran kar yağışı, elektrik dağıtım şebekesi iletkenleri üzerinde olağandışı sayılabilecek buz yükü oluşumuna sebep olmuş ve bazı bölgelerde enerji kesintisi oluşturmuştu. Gerçekleşen olağan dışı meteorolojik olay sonrası sahada direk yıkılması ve iletken kopması meydana gelmişti. 24 saat çalışma esaslı müdahale eden ekipler, olası bir olumsuzluğun önüne geçmek için bir kez daha ekipleri donatarak hazır duruma getirdi.

Kahramanmaraş ve Adıyaman’ın topografya olarak zorlu coğrafyasında hızlı ve etkin hareket eden Akedaş Elektrik Dağıtım A.Ş. kırsal bölgelerdeki arızalara anında müdahale etmek için kar motorları, paletli kar aracı ve arazi araçlarını sorumluluk sahasının dört bir tarafına konuşlandırdı. Özelikle kırsal ve ormanlık alandan geçen şebeke hatlarını kontrol etmek için de droneları hazır tutan kurum, şebekenin hangi mesafelerde hasar gördüğünü de anında tespit edecek.

455 AOB personeli ve 120 aracı alarm seviyesinde tutan Akedaş Elektrik Dağıtım A.Ş., krizin boyutuna göre 25 ekipten oluşan 100 yüklenici firma personeli ile de her an müdahalede bulunabilmesi için iletişim halindeler.

Akedaş Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Yılmaz, Sorumluluk sahası Kahramanmaraş ve Adıyaman’ın özellikle kırsal bölgelerinin topografyasının zorlu olduğunu her hangi bir aksaklık yaşanmaması için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini söyledi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Türkiye’yi etkisi altına alan kar yağışı, nedeniyle hizmet verdikleri bölgelerde aksaklık yaşanmaması için önlemlerini aldıklarını hatırlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda olumsuz hava koşullarına karşı şirket olarak gerekli her türlü tedbiri aldık. Hala da almaya devam ediyoruz. Çok olumsuz bir durumla karşılaştığımız zaman kendi ekibimize takviye olarak yüklenici firma personellerinden de faydalanarak ekip sayımızı çoğaltıyoruz. Sorumluluk sahamızda yoğun kar yağışı nedeniyle yol kapanması durumunda, bünyemizdeki paletli kar aracı ve kar motorlarını hazır bekleterek ulaşabildiğimiz en uç noktaya kadar ulaşarak arızaları gidermek istiyoruz. Bunun gayreti ve çabası içerisindeyiz. Çok olumsuz bir durum yaşamayacağımızı umuyorum. Çünkü yağan kar çok sulu yağıyor ve özellikle güney bölgelerimizde yağan kar hatlarımız üzerinde çok büyük buz yükü oluşturdu. Küresel ısınmanın getirdiği bir sonuç olarak bu olağan dışı buz yükleri de şebekelerimize iletken kopması ve direk yıkılması olarak kalıcı hasarlar veriyor. Kurum olarak bu arızalara ise en kısa sürede müdahale ederek gidermeye çalışıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2021, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER