7. Kahramanmaraş Tarım, Gıda ve Hayvancılık fuarı açıldı

7. Kahramanmaraş Tarım, Gıda ve Hayvancılık fuarı açıldı

Kahramanmaraş'ta 7'incisi düzenlenen Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı düzenlenen törenle açıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenen 7'inci Kahramanmaraş Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarı', Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı.

18-21 Kasım tarihleri arasında açık kalacak olan fuarda tarım makineleri ve hayvancılık, sera, sulama sistemleri, tohumculuk, fidancılık, peyzaj ve organik tarım alanında faaliyet gösteren firmalar stant açtı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Bozkurt, Bitkisel ve hayvansal ürün olarak hesaplandığında Kahramanmaraş’a gayrisafi hasılası 6,1 milyar lira olduğunu şimdiye kadar yapılan desteklerle Kahramanmaraş’a yaklaşık 2 milyar liralık destekleme yaptıklarını söyledi.

Kahramanmaraş Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu, “Tarımla uğraşan çiftçilerin teknolojiyi göz ardı etmemeliler. Üretim olmadan hiçbir yere varamayız. Kalkınmanın ana temeli üretmektir.” dedi.

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Fuarların bölge ve ülke ekonomilerinde önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Bölgesel ve ulusal düzeyde düzenlenen fuarlar sayesinde vatandaşlarının hem tarımsal ürünlerini ve faaliyetleri sergilediğini hem de yeni teknolojilerin transferini sağlayabildiklerini hatırlatan Coşkun, şunları kaydetti:

“İlimiz tarım ve hayvancılık yönünden önemli bir konumdadır. Çok şükür ilimiz gerek iklimi gerekse coğrafi özellikleri bakımından birçok tarım ürünün ve hayvan türünün yetişmesi müsait konumda yer almaktadır. Her ne kadar Tarım ve hayvancılıkta Kahramanmaraş olarak ülkemizde ilk sıralarda bulunsakta teknolojinin bu alanlarda kullanılmasıyla bu potansiyeli daha da ileriye taşımak hepimizin gayretine bağlıdır. Gelişen dünya düzeninde küresel ısınma buna bağlı olarak su sıkıntısı tarım sektörünü her zaman olduğundan daha da önemli hale getirmiş ve getirmeye devam edecektir. Dolayısıyla tarım ve hayvancılıkta teknolojiyi kullanarak en yüksek verimi almaya çalışmak ve bu sektörlerdeki gelişmeleri yakından takip etmek hepimizin görevidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER