5 Nisan Madalya Günü

5 Nisan Madalya Günü

Kahramanmaraş’a İstiklal Madalyası verilişinin 97. yıl dönümü nedeniyle tören düzenlendi.

Şehre İstiklal Madalyası verilişinin 97. yıl dönümü dolayısıyla kutlama etkinlik düzenlendi.

Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlik Vali Ömer Faruk Coşkun, Garnizon Komutanı Mehmet Emin Terzioğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün çelenk sunmasıyla başladı.

Şehrimizin gururu olan İstiklal Madalyası, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör tarafından şanlı bayrağımıza takılarak göndere çekildi.

İstiklal Madalyası’nın birliğimizin, dirliğimizin, inancımızın ve kardeşliğimizin sembolü olduğunu vurgulayan Güngör, “1919’un Ekim ayında, Sütçü İmamın ilk kurşunuyla başlayan istiklal harbimiz, Maraşlının topyekûn mücadelesiyle 12 Şubat 1920’de zaferle sonuçlanmıştır. İstiklal ve istikbal mücadelemiz 5 Nisan 1925’te İstiklal Madalyası ve 7 Şubat 1973’te Kahramanlık unvanının verilmesiyle taçlanmıştır. Birliğimizin, dirliğimizin, inancımızın, kardeşliğimizin ve topyekûn mücadelemizin sembolü olan madalyamız, 97 yıl önce yine böyle bir Ramazan ayı içinde şehrimize verilmişti. Bu tarihten beri madalyamızı, şanlı bayrağımıza iftiharla takarak bu haklı gururu yaşamaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Maraş’ın Milli Mücadele’sinin işgal altındaki diğer Anadolu şehirlerine de ilham olduğunu ifade eden Güngör, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kahramanmaraş’a İstiklal Madalyası verdiren mücadele bölgemize, ülkemize ve coğrafyamıza istiklal ilhamı veren mücadelenin adıdır. Maraş’ın mücadelesinin ilham kaynağını, Çanakkale’nin savunmasından, Antep’in kalkışmasından, Urfa’nın direnişinden, Kurtuluş Savaşı’ndan, Medine müdafaasından, Libya’da Ömer Muhtar’ın, Bosna’da Aliya’nın, Karabağ’da Azeri kardeşlerimizin mücadelesinden ayrı tutamayız. Bunların hepsi de aynı ruh ve aynı inancın eseridir. Bu inancın kökü öyle derinlerdedir ki, tarihin en zor dönemlerinde ortaya çıkarak, millet olma hikâyemizin nüvesini oluşturmuştur.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER