“RoboCoop” projesine Avrupa Birliği desteği

“RoboCoop” projesine Avrupa Birliği desteği

Avrupa Birliği'nin yürüttüğü Erasmus+ Programı Key Action 220 (KA220) Gençlik Alanında İş birliği Ortaklıkları kapsamında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Teknolojileri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tekerek’in “Robot CooperationRoboCoop” adlı projesi 198 bin 140 Avro desteğe layık görüldü.

RoboCoop (Robot Cooperation), gelişmiş bir sosyal insansı robot olan Pepper Robot’u KSÜ araştırmacıları ve öğrencileri buluşturacak. Proje sonucunca üniversite envanterine dahil edilecek olan insansı robot Pepper, hem yapay zeka ve robotik araştırmaları, hem de üniversite eğitim öğretim süreçlerinde kullanılacak. Proje kapsamında ayrıca Avrupa Birliği’nden ortaklarla birlikte insansı robotların dahil olduğu eğitim müfredatı da geliştirilecektir. Bu kapsamda insansı robot kullanımı ve geliştirme süreçleri üzerinde deneyim kazanma ve eğitim alma fırsatı doğmuş olacak.

İlk defa bir Türk üniversitesinin sahip olacağı insansı robot Pepper ile gelecekte hayatımızda daha çok yer alacak olan insansı robotları tanıma, kullanmayı öğrenme ve bu robotlarla uygulanabilecek projeler geliştirme konusunda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi araştırmacı ve öğrencileri büyük bir avantaja sahip olacak. Geliştirilecek olan eğitim müfredatı ile öğrencilerimizin istihdamına da katkı sağlayacak ve üniversite bölümlerine insansı robot dersleri eklenecek.

Bu projenin KSÜ’nün robotik çalışmaları için bir dönüm noktası olduğunun altını çizen Prof. Dr. Mehmet Tekerek, “Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezindeki gönüllü öğrencimiz Ömer Faruk Zülkadir ile çalışmalarımız neticesinde projemize Avrupa Birliği’nden destek almış bulunmaktayız. Yakın bir gelecekte hayatımıza daha çok dahil olacak olan insansı robotları tam anlamıyla öğrenmek günümüz için en önemli meselelerden biridir. Biz bu proje ile üniversitemiz araştırmacılarına kaynak oluşturmayı hem de öğrencilerimize sağlanacak eğitimlerle daha nitelikli olarak mezunlar olarak istihdam edilmelerine katkıda bulunacağız.” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER