banner596

KSÜ’de, Koronavirüse karşı ilaç çalışmasına başladı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalında tarafından koronavirüs tedavisinde için ilaç geliştirmeye başlandığı bildirildi.

KSÜ’de, Koronavirüse karşı ilaç çalışmasına başladı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalında tarafından koronavirüs tedavisinde için ilaç geliştirmeye başlandığı bildirildi.

KSÜ tarafından koronavirüs enfeksiyonunun patojenitesi ve iletilebilirliği nedeniyle, önlenmesi ve tedavisi için etkili aşılara ve spesifik tedavilere olan acil ihtiyaç olduğu ortaya olması nedeniyle ilaç geliştirme çalışmalarına başlandı.

KSÜ Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalında çalışan Öğetim görevlisi Dr. Mustafa Çiçek tarafından ilaç geliştirme çalışmaları başlatıldı.

Çiçek’in “Doğal Bileşiklerden Elde Edilmiş Yeni Nesil Anti-Viral Bir Ajan Olan NACSHIVIR (FIXCOVID)’ İn SARS-Cov-2 ile Enfekte Akciğer Hücrelerinde ACE-2 ve Renin-Angiotensin (RAS) Mekanizması Aracılığıyla Gösterdiği Teröpatik Etkinin İn-Vitro Olarak İncelenmesi” adlı çalışması üniversite Bilimsel Araştırma Projeleri birimi tarafından desteklenerek yürürlüğe girdiğini belirtti.

Çiçek, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Üniversitemiz tarafından BAP aracılığıyla desteklenen bu projenin 4 ay içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir. Proje başarıya ulaştığı takdirde COVID-19 hastalığı için kullanılabilecek bir ilaç elde edilecektir. Umut ederiz ki bu küresel problemin çözümü noktasında Yüce Devletimize ve Aziz Milletimize olumlu ve güzel haberlerimizi veririz. Muvaffak olabilmemiz için dualarınızı bizden eksik etmeyin.” şeklinde konuştu.

 

Çiçek, çalışması ile ilgili şu bilgileri aktardı:

“Bu araştırmada, doğal bir bileşik olan NACSHIVIR’in, COVID-19 enfeksiyonunun neden olduğu ağır akut solunum yetmezliği tablosu üzerine sitotoksik, antiviral ve teröpatik etkisi ile moleküler etki mekanizmasının invitro enfekte hücre kültürü ortamında ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. “New Age COVID-19, SARS, HBV and Influenza Anti-Virus (NACSHIVIR)”, Glycyrrhiza glabra ekstresi, Alpinia officinarum özü, Thymus serpyllum suyu özü, Syzygium aromaticum özü, Hypericum perforatum suyu, Vitis vinifera özü, Urtica angustifolia özü, Mentha arvensis suyu gibi bitkisel özlü ajanlardan yapılmaktadır. Bu bitkilerin her birinin anti-viral, anti-tümöral, anti-bakteriyal etkilerinin yanı sıra endotel, kan hücreleri, anjiyogenez, hücresel proliferasyon, vasküler dinamik ve hücre mediatörleri üzerinde bir etkisi vardır.”

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 21:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER