banner596

Kanser tedavisinde önemli adım

Kahramanmaraş’ta kanser tedavisi gören hastalara çifte müjde, PET–CT cihazı ve yarı otomatik kemoterapi ünitesi hizmete girmesiyle hastaların başka illere gitmelerine gerek kalmayacak.

Kanser tedavisinde önemli adım

Kahramanmaraş’ta kanser tedavisi gören hastalara çifte müjde, PET–CT cihazı ve yarı otomatik kemoterapi ünitesi hizmete girmesiyle hastaların başka illere gitmelerine gerek kalmayacak.

 

Kahramanmaraş’ta kanser tedavisi gören hastalar özellikli bir tetkik olan Onkolojik Bilgisayarlı Tomografi (PET-CT) çekimi için çevre illere gitmekten kurtuldu.

Kanser hastalarına yönelik kemoterapi ilaçlarının hazırlanması için Kahramanmaraş’ta Necip Fazıl Şehir Hastanesi bünyesinde yarı otomatik kemoterapi cihazı ünitesi kurularak geçtiğimiz günlerde hizmet vermeye başladı.

İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Ali Nuri Öksüz, 2018 yılında PET-CT hizmetinin Kahramanmaraş’ta verilebilmesi için Sağlık Bakanlığı’na talepte bulunduklarını ve Bakanlık tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında 2020 yılı Nisan ayı itibariyle yaklaşık 10 Milyon lira değerinde bir yatırım bedeliyle aktif olarak hastaların hizmetine sunulduğu müjdesini verdi.

Öksüz, Necip Fazıl Şehir Hastanesi bünyesinde yarı otomatik kemoterapi cihazı ünitesinin yaklaşık 2,5 Milyon lira bir bedelle kurularak hizmete alındığını belirtti.

 

PET/CT, pozitron emisyon tomografisi ve bilgisayarlı tomografinin birleşiminden oluşan bir görüntüleme cihazı olduğunu ifade eden Öksüz, şunları kaydetti:

“PET, vücuttaki fizyolojik süreçlerin 3 boyutlu bir görüntüsünü veren bir nükleer tıp metodudur. PET cihazının CT ile birleştirilmesi ile anatomik ve fizyolojik bilginin tek seansta elde edilmesini sağlamakta ve tetkikin doğruluk payını artırmaktadır. İlimizde kanser hastalarımızın tedavilerinin büyük bir kısmını Necip Fazıl Şehir Hastanemiz ana hizmet binası bünyesindeki Onkoloji Tanı ve Tedavi Merkezimizde sunuyoruz. Tıbbi Onkoloji -Radyasyon Onkolojisi uzman hekimlerimiz ve konusunda deneyimli sağlık personeli kadromuzla bu hizmetleri en iyi şekilde vermeye çalışıyoruz. Hastalarımızın kemoterapi ve radyoterapi tedavileri merkezimizde düzenli olarak verilmekte olup bu tedavi sürecinde ihtiyaç duyulan Bilgisayarlı Tomografi (PET-CT) çekimi için hastalarımız haftanın belirli günlerinde çevre illere gitmek zorunda kalıyorlardı. Her ne kadar İl Sağlık Müdürlüğü olarak hastalarımızın özel servis araçlarıyla transferini sağlıyor olsak da hem hastalıkları hem de aldıkları kemoterapi tedavisi nedeniyle uzun bir yol gidiyor, olmaları hastalarımızı rahatsız ediyordu. Ayda il geneli ortalama 200’ün üzerinde hastamızı bu şekilde PET-CT çektirmek için il dışına göndermek zorunda kalıyorduk. Bu hizmetin Necip Fazıl Şehir Hastanemiz bünyesine kazandırılması için 2018 yılında Bakanlığımızdan talepte bulunduk. Bakanlığımızın da olumlu görüşleriyle ihale ve kurulum işlemleri tamamlanarak 2020 Nisan ayı itibariyle onkoloji hastalarımıza bu hizmeti ilimizde veriyor olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.”

Öksüz, Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü olarak Sağlık Bakanlığı’nın politikaları doğrultusunda vatandaşlara hak ettikleri kaliteli sağlık hizmetini sunmak için hiç durmadan çalıştıklarını belirtti.

Öksüz, devreye alınan Onkolojik Bilgisayarlı Tomografi (PET-CT) hizmetinin Kahramanmaraş’ta sağlık alanında önemli katkıları olacağını ve zaten zor bir süreçten geçen kanser tedavisi gören hastaların çevre illere gitmekten kurtularak daha rahat tedavi imkanlarına kavuşacaklarını söyledi.

 

Kahramanmaraş’ta kanser hastalığının tedavisinde eksikliği hissedilen bir diğer hizmetin ise kemoterapi ilaçlarının hazırlanmasında kullanılan otomatik bir sistem olduğunu hatırlatan Öksüz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Necip Fazıl Şehir Hastanesi ana hizmet binası bünyesinde geçtiğimiz günlerde 2,5 Milyon lira değerinde bir yatırımla Yarı Otomatik Kemoterapi Ünitesinin hizmete girdiğini ve hastane bünyesindeki kemoterapi yatak sayısının 25’ten 35’e çıkarıldı. Bu sağlık hizmetlerinin ilimize kazandırılmasında emeği geçen Sayın Bakanımıza, Bakanlığımız Yetkililerine, Sayın Valimize ve şehrimizin değerli temsilcilerine teşekkür ediyorum. Hastalarımıza acil şifalar diliyorum.”

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2020, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER