Mahçiçek, esnaf oda başkanlarına Arasta Çarşısı’nı anlattı

Mahçiçek, esnaf oda başkanlarına Arasta Çarşısı’nı anlattı

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Kahramanmaraş’ın coğrafi işaretli ürünlerinin dünyaya açılan merkezi olacak EXPO 2023 Rekreasyon Alanı’ndaki Arasta Çarşısı’ndan maksimum seviyede fayda sağlanması hedefiyle Esnaf Oda Başkanları ve yönetimleriyle istişare toplantısında bir araya geldi.

Alandaki dikkat çeken projelerin başında ise kentin coğrafi işaretli ürünlerinin ulusal ve uluslararası ziyaretçilerine tanıtılıp satılacağı Arasta Çarşısı geliyor.

2 bin 733 metrekarelik alanındaki 23 iş yeri ile kentin coğrafi işaretli ürünleri başta olmak üzere yemeni, bakır, sim sırma, oymacılık ve yöresel lezzetlerin yer alacağı, tüm bunların yanı sıra sanat atölyeleriyle de kültür ve sanatın merkezi olacak Arasta Çarşısı’nın işleyişine yönelik Esnaf Oda Başkanları ve yönetimlerinin katılımıyla istişare toplantısı düzenlendi.

Tanıtım filmi eşliğinde EXPO 2023 Projesi ile Baraj İçi Su Tutucu Sedde Aksı Projesi hakkında misafirlerine bilgiler veren Mahçiçek, Arasta Çarşısı’na yönelik talep ve önerileri dinledi.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Mahçiçek, EXPO 2023 ile Kahramanmaraş’ı değiştirip dönüştüreceklerini ifade ederek, “Sadece turizm alanında değil, EXPO ile şehrimizin ve ülkemizin uluslararası boyutta çok ciddi tanıtımı yapılacak. Hem potansiyel yatırımcılar hem de turistlerin Kahramanmaraş’ımızı ziyareti şehir ve ülke ekonomimize önemli katkı sağlayacak. İnşa edilen estetik yapılar ve projelerimizle Onikişubat’ımıza uzun yıllar düzenli turist gelmesini sağlayarak adeta bir cazibe merkezi haline getireceğiz. Gelecekte yollar, parklar, yeşil alanlar yeniden modern ve estetik bir anlayışla EXPO için dizayn edilecek. EXPO kapsamında ilçemize kazandırdığımız yatırımlar şehrimizi güzelleştirecek, ekonomik olarak canlılık getirecek, işsizliğin azalmasını ve huzurun artmasını sağlayacak. Her alandaki getirileriyle EXPO 2023, Kahramanmaraş’a yeni bir sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınma yaklaşımı kazandıracak. Hep diyorum artık kaldırım belediyeciliği yok. Bu memleketi bir değiştirelim, dönüştürelim istedik. Geçen hafta Japonların EXPO komiseri geldi, ‘Onikişubat Belediyesi’nden öğreneceğimiz çok şeyler var’ dedi. Biz doğru işler yaptığımıza inanıyoruz, şehrimizin de bütünün destek verdiğini görmek istiyoruz. Yaptığımız çalışmalarla bu memleketi bir dünya memleketi yapacak, yaşanabilir bir memleket sıralamasında ön sıralara taşıyacağız.” dedi.

Baraj İçi Su Tutucu Sedde Aksı Projesi’ne de değinen Mahçiçek, 150 bin nüfuslu yeni bir yaşam alanı oluşturacaklarına dikkat çekerek, projelerinin Türkiye’ye örnek olacağını söyledi.

Mahçiçek, “Çok katlı olmayan mükemmel yapılaşma planladık. Türkiye’de böyle bir model yok. Yapacağımız Baraj İçi Su Tutucu Sedde Aksı ile 4 mevsim suyu 434 kodunda tutacak ve 4 milyon metrekare büyüklüğünde bir deniz oluşturacağız. Etrafına da mükemmel yerleşim alanları inşa edeceği ve inşallah bu projemiz Türkiye’de bir model olacak. Ceyhan Nehri gibi başka memleketlerde akan nehirler var mı? Var. Bunu görürlerse onlar da yapacaklar. İlk defa öncü olacağız yani. Eğer bu seddeyi yapıp o denizi oluşturursak inşallah ki oluşturacağız, bu memleket öncü olacak. İnsanlar gelir gider, makamlar da gelir gider. Yarın sokağa çıktığınızda insanlar size selam verirse bir hoş seda bırakmışınız demektir. İnsanlar sizi gördüğü zaman kafasını başka bir tarafa çeviriyorsa bitmişiniz demek.” şeklinde konuştu.

EXPO 2023 Alanı’na açık AVM yapacaklarını da kaydeden Mahçiçek, “Geçen hafta biz bu Alışveriş Merkezini ihale ettik. Burada bir açık AVM yapacağız. Ben Ticaret ve Sanayi Odasına gittim anlattım. Burada bir açık AVM yapacağız, gelin girin dedim. ‘Arsa bedava’ dedim. Yazı da yazdım. İhaleye çıktık bizden maalesef kimse gelmedi. Kayserili bir firma geldi aldı. Yapacak bir şey yok. Artık konsept açık AVM, kapalı AVM değil. Bu pandemiden sonra özellikle açık AVM’ler çok daha değerli hale geldi. Onikişubat ilçesinin 450 bin nüfusu var. Buralarda ekonomik olarak iyi durumda olan eğitimli insanlar oturuyor değil mi, evet. Peki bu AVM çalışır mı? Çalışır. Hem de mükemmel çalışır. İstedik ki paramız memleketimizde kalsın ama olmadı.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER