banner693

YAVŞAN YAYLASI TABİAT PARKI GELİŞME PLANI HAYIRLI OLSUN…

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç; “Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin birbirine en çok yaklaştığı alanda bulunan Yavşan Yaylası Tabiat Parkı, doğal su kaynakları, 340 Hektar büyüklüğündeki ve 2200 metreyi bulan rakımlarıyla, oksijen bakımından da oldukça zengin bir yaylamızdır." DEDİ.

 YAVŞAN YAYLASI TABİAT PARKI GELİŞME PLANI HAYIRLI OLSUN…
 YAVŞAN YAYLASI TABİAT PARKI GELİŞME PLANI HAYIRLI OLSUN

Kahramanmaraş İli, Onikişubat İlçesi sınırlarında bulunan İl merkezine 36 km mesafede, ulaşımı stabilize orman yoluyla sağlanan,  en yakın yerleşim birimi Dereboğazı mahallesine 7 km. mesafede bulunan, İlimizin en doğal ve kıymetli orman formlarını içinde barındıran Yavşan Yaylası 2007 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Türkiye’de sınırlı sayıda bulunan parklardan Tabiat Parkı olarak ilan edilmişti. Bu süreçten sonra gerek ulaşım sıkıntısı gerekse aydınlatma sorunu ve sosyal tesis imkanlarının yetersizliği ile hemşehrilerimizden ve ilimiz truzmi açısından gereken teveccühü görmedi.


Projenin hayata geçirilmesi için Orman ve Su İşleri Bakanı  Veysel EROĞLU ile görüşen ve yapımı için söz alan TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç;  “Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin birbirine en çok yaklaştığı alanda bulunan Yavşan Yaylası Tabiat Parkı, doğal su kaynakları, 340 Hektar büyüklüğündeki ve 2200 metreyi bulan rakımlarıyla, oksijen bakımından da oldukça zengin bir yaylamızdır. Son dönemde kullanım oranı düşen ve bakım onarım ihtiyacı hasıl olan yaylamız için yeni biri proje hazırlayıp bu hazineyi hem Kahramanmaraşlı hemşehrilerimize, hemde ilimizin kültür ve truzmine kazandırmak istedik. Bu bağlamda Tabiat hazinemizin yol ve aydınlatma problemlerinin çözülmesi gerekiyordu. Büyükşehir Belediye Başkanımız yol için söz verdi, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu ile yaptığımız görüşmelerden sonra Sayın Bakanımız söz verdi. Sadece aydınlatma için 1.300.000 tl harcanacak ve halkımızın nefes alacağı yeni bir parkı şehrimiz kazanmış olacaktır. Bu projeyi bizlere hatırlatan, takip eden değerli işadamı Alirıza KISAKÜREK’e, Yolunun yapım sözünü veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’a ve tabiki Sayın Bakanımız Veysel EROĞLU’na teşekkür ediyorum. Maraş’ımıza hayırlı olsun dedi.

YAVŞAN YAYLASI TABİAT PARKI GELİŞME PLANI          

YER                          : Kahramanmaraş İli, Onikişubat İlçesi.

ALAN                                   : 340,15 ha

KAYNAK DEĞERİ : Orman Alanları,

FLORA                     : 68’i Endemik 534 Bitki Taksonu,

FAUNA                     : 18 Böcek, 3 Sürüngen, 12 Kuş Ve 7 Memeli Türü.

BÖLGELEMEv  Sürdürülebilir Kullanım Bölgesi

ü  Yürüyüş Yolu,

ü  Manzara Seyir Noktası,

 

 

 

 

v   Kontrollü Kullanım Bölgesi

ü Giriş Kontrol Noktaları

ü Günübirlik Kullanım Alanları

ü Çadırlı ve Karavanlı Kamp Alanı

ü Orman Köşkleri Kamp Alanı

ü İdare ve Ziyaretçi Merkezi

Not: Tüm resimler korunan alanlarımızda uygulanmış tesis ve donatıların örnek resimleridir.    

SÜRDÜRÜLEBİLİR KULLANIM BÖLGESİ

1.     Yürüyüş Yolu

 

2.     Manzara Seyir Noktası,

KONTROLLÜ KULLANIM BÖLGESİ

1.    Giriş Kontrol Noktaları

 

2.    Günübirlik Kullanım Alanları

Piknik Alanları ve Açık Spor Alanları

Kır Lokantası

Kır Kahvesi

 


Çocuk Oyun Alanları

 

3.    Orman Köşkleri (20 adet) Kamp Alanı

 

 

4.    İdare ve Ziyaretçi Merkezi

   

Çadırlı Karavanlı Kamp Alanı 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2017, 03:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner694

banner706