“TARIMDA GENÇ GİRİŞİMCİ KADINLAR GÜÇLENİYOR’

Kahramanmaraş Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” programının genel amacı; tarımın her alanında eğitim çalışmalarına önem vererek, üretici ve girişimci ruha sahip kadınları bilgilendirmek, uygulanabilecek projelerinin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmaktır.

“TARIMDA GENÇ GİRİŞİMCİ KADINLAR GÜÇLENİYOR’

“TARIMDA GENÇ GİRİŞİMCİ KADINLAR GÜÇLENİYOR’

Kahramanmaraş Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu,  Kahramanmaraş’ta ‘Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor’ Programının başladığını belirterek, Tarımla iç içe olan kadın çiftçilerimizin bu programlara mutlaka katılması gerektiğini, programa katılmak isteyen kadın çiftçilerimizin 24 Şubat tarihine kadar başvurularını bulundukları il ve ilçe müdürlüklerine yapabileceklerini söyledi.

Emirailoğlu konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca yürütülen “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” kapsamında gerçekleştirilen “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” programının genel amacı; tarımın her alanında eğitim çalışmalarına önem vererek, üretici ve girişimci ruha sahip kadınları bilgilendirmek, uygulanabilecek projelerinin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmaktır.

İlk olarak 2015 yılında başka illerde uygulanan proje; 2017 yılında Bakanlığımızca belirlenen; ilimizin de aralarında bulunduğu Kahramanmaraş, Osmaniye, Amasya, Afyonkarahisar, Aydın, Batman, Bursa, Çorum, Erzincan, Giresun, Kars, Manisa, Mersin, Niğde, Samsun, Tokat illerinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.“Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” programı kapsamında Kahramanmaraş genelinde 75 genç kadın çiftçimize, İŞKUR/KOSGEB işbirliği ile istihdama yönelik, sertifikalı, 32 saat süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilecektir.

İlimiz genelinde 18-40 yaş arası 75 genç kadın çiftçinin eğitim alarak farklı ve özgün projeler hazırlayabilmeleri için çalışmalar başlamıştır. Bu çalışmalardan faydalanarak proje hazırlamak isteyen kadın çiftçilerimiz şubat ayına kadar il müdürlüğümüze başvuruda bulunabilecekler.

Çalışmanın sonunda “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Programı” kapsamında girişimcilik eğitimi alarak proje hazırlayan kadınlarımız projelerini düzenlenecek bir etkinlikle tanıtacaklardır. Bağımsız beş kişilik Jüri tarafından değerlendirilerek ilk üç proje ödüllendirilecektir.

Müdürlüğümüzce düzenlenecek olan Proje Pazarı ve Sertifika Dağıtım Töreni sonunda ilimizi temsil edecek olan kadın çiftçi ve projesi, Bakanlığın belirleyeceği bir tarihte 16 il projeleriyle yarışacaktır.

Projeye başvurmak isteyen bayan çiftçilerimizin 24-Şubat-2017 tarihine kadar bağlı bulundukları İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.”

 

 

 

   

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2017, 01:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER