MALKOÇ, "GELECEĞİN UMUDU ÇOCUKLARDIR"

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gittikleri bazı yurt dışı seyahatlerinde ülkelerin devlet başkanlarıyla yapılan görüşmelerde 'Türkiye'de 3 milyon Suriyeli var' denildiğinde insanların gözlerinin açıldığını belirterek, "Çünkü kendi ülkelerinin nüfusu ancak o kadar. Böyle bir millete mensup olmanın gururunu hep beraber yaşıyoruz" dedi.

MALKOÇ,

MALKOÇ, "GELECEĞİN UMUDU ÇOCUKLARDIR"

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, valilikteki toplantının ardından KahramanmaraşBüyükşehir belediye başkanı AK Partili Fatih Mehmet Erkoç'u makamında ziyaret etti. Erkoç'un çalışmalar hakkında bilgi verdiği Malkoç, daha sonra Suriyeli mültecilerin kaldığı konteyner kente geçti. Malkoç, burada kendisini çiçeklerle karşılayan 2 Türkmen çocuğu başlarını okşayarak sevip, "İnşallah bu bölgenin, geleceğinin umudu bu çocuklar. Barışın umudu olacak bu yavrularımız. Yavrularımız belki bugün sıkıntı çekiyorlar, belki anane ve babaları da zorluk çekiyor ama bunlar inşallah rahat edecekler" dedi.

'ÖNEMLİ BİR KISMININ 
TÜRKİYE'DE KALACAĞINI DÜŞÜNEREK PROJE HAZIRLANMALI'
Türkiye'nin mültecilere bugüne kadar 25 milyar doların üzerinde bir para harcadığını ifade eden 
Şeref MalkoçCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gittikleri bazı yurt dışı seyahatlerinde ülkelerin devlet başkanlarıyla yapılan görüşmelerde 'Türkiye'de 3 milyon Suriyeli var' denildiğinde insanların gözlerinin açıldığını belirterek, "Çünkü kendi ülkelerinin nüfusu ancak o kadar. Böyle bir millete mensup olmanın gururunu hep beraber yaşıyoruz" dedi.Birleşmiş Milletler'in verilerine göre göç eden, yer değiştiren nüfusun yüzde 80'inin gittiği ülkede kaldığını kaydeden Malkoç, 
Suriye'de barışın temini için Türkiye'nin elinden geleni yapacağını ve barış sağlandıktan sonra da ülkenin inşasına katkıda bulunacaklarını söyledi. Malkoç, şöyle devam etti."Barış temin edildikten sonra buradaki Suriyelilerin oraya itmeleri için onları teşvik edeceğiz. Ancak önemli bir kısmının da burada kalacağını hesap ederek gerek uyumlarının, gerek kültürel ve sosyal yönden toplumun bütünleşmesi, gerekse eğitim ve asayiş yönünden tedbirlerimizi almamız gerekir. Milli Eğitim Bakanlığımızın, 
AFAD'ımızın, İnsan Hakları Bakanlığımızın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın, velhasıl bütünTürkiye'nin 2023 yılında, 2053 yılında bu insanların önemli bir kısmının Türkiye'de kalacağını düşünerek proje yapmaları gerekir. İdarecilerimizle görüştüğümüzde hem gönül genişliğini hem ufuk genişliğini görüp memnun oluyoruz. Dünyada hiçbir millete nasip olmaz böyle bir hizmet. Bu açıdan sıkıntı çekiyoruz ama onları tarih kaydediyor. Cenab-ı Allah da hiçbir emeği zayi etmez. Barıştan sonra Suriyelilere tavsiyemiz şu olacak, her ne kadar kalmak istiyorsanız da gidin orada Türkiye'nin temsilcisi olun. Çünkü çok güzel atasözlerimiz var, onlardan biri de 'Bülbülü altın kafese koymuşlar ille de vatanım' demiş. Bilmiyorum tabi onlar bu atasözünü biliyor mu, onlara da inşallah güzelTürkiye'nin hikayelerini, güzel sözlerini öğrettiğimiz gibi bunları da hatırlatacağız."

'TAHRİKLERE KAPILMAYIN'Malkoç daha sonra kurum amirlerinin de katıldığı bir toplantıda konteyner kentte sorumlu Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz'den bilgi aldı. Ardından konteyner kenti gezmeye başlayan Malkoç, Suriyelilerle sohbet etti. Suriyeli sığınmacıların sorunlarını da dinleyen Malkoç, "Çözülmeyecek olan hiçbir problem yok ancak sizden istirhamımız aranıza karışmış olan lüzumsuz insanların tahriklerine kapılmayın. Elhamdülillah hepimiz Müslüman'ız, Müslümanlık kardeşliktir, huzurdur, birbirine saygı ve hürmettir" dedi.Şeref Malkoç daha sonra konteyner kentte kalan ve eşini iç savaşta kaybetmiş olan kadınla çocuklarını ziyaret edip onlara çeşitli hediyeler verdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2017, 22:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER