KİPAŞ MENSUCAT’TAN TÜRKİYE’DE İLK EKO ETİKETLİ ÜRETİM

Tüm dünyada üretim alanında ön plana çıkan konulardan biriside çevreye duyarlı olmak. Bu kapsamda da Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da ülkemizde çevrenin ve doğanın korunması ve daha sağlıklı sürdürülebilir bir üretim amacıyla “Türkiye’de Ulusal Çevre Etiketinin Oluşturulması Projesi”’ni hayata geçirdi. Pilot uygulama olarak Türkiye’de 3 sektörde çalışma başlatıldı.

 KİPAŞ MENSUCAT’TAN TÜRKİYE’DE İLK EKO ETİKETLİ ÜRETİM

 KİPAŞ MENSUCAT’TAN TÜRKİYE’DE İLK EKO ETİKETLİ ÜRETİM

Tüm dünyada üretim alanında ön plana çıkan konulardan biriside çevreye duyarlı olmak.  Bu kapsamda da Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da ülkemizde çevrenin ve doğanın korunması ve daha sağlıklı sürdürülebilir bir üretim amacıyla “Türkiye’de Ulusal Çevre Etiketinin Oluşturulması Projesi”’ni hayata geçirdi. Pilot uygulama olarak Türkiye’de 3 sektörde çalışma başlatıldı. Tekstil, kâğıt ve seramik üretiminde birçok firma çevreye ve doğaya zarar vermeden daha sağlıklı ürünler üretmek amacıyla birbiriyle rekabete girdi. Kahramanmaraş’ın ve Türkiye’nin en önemli tekstil şirketlerinden olan ve birçok alanda ilkleri başaran Kipaş Mensucat Türkiye’de ilk Ulusal Eko Etiketli Dokuma Kumaş üretimini gerçekleştirerek başarılarına bir yenisini daha ekledi. Konuyla alakalı olarak 11.01.2018 tarihinde Ankara’da T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen kapanış konferansında Kipaş Mensucat Genel Müdür V. Halit Gümüşer ödül aldı. Konuyla alakalı olarak açıklama yapan Halit Gümüşer;

“ Biz Kipaş Mensucat olarak büyümeye devam ederken gelecek nesillerin emaneti olan doğayı korumayı şirket politikası haline getirdik. Her geçen gün azalan kaynaklarımıza ve kirlenen doğamıza sahip çıkmak amacıyla sürdürülebilir bir üretim bilincini benimsedik. Bizler bu başarımızla ülkemizde ve dünyada bir fark yaratarak tüm üretim alanlarında çalışan herkesin doğaya ve çevreye sahip çıkmasını temenni ediyoruz” dedi.

Eko-Etiket nedir?

Ürünün ham madde temininden geri kazanımına kadar her safhasını kapsayan ulusal çevre etiket sistemi, temiz üretim, sürdürülebilir tüketim için bir araç ve yeşil aklamaya (çevreye uyumlu gibi göstermeye) karşı kılavuz olacak. Sistem, tüketicilere seçenek sağlayacak bilgiyi sunacak.

Sistemle ayrıca "enerji verimliliği", "atık minimizasyönü" ve "ürün yönetimi" de teşvik edilecek. Böylece insanların, çevreye zararlı ve daha duyarlı ürünler arasında ayrım yapmasına yardımcı olunacak.

Öte yandan, "Türkiye Eko-Etiket" üreticilerin hem ihracatta avantajlı duruma geçebilmesine hem de iç pazarda ürünlerinin tercih edilmesine de imkân sağlayacak.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2018, 04:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner483