KAHRAMANMARAŞ BUZAĞI ÖLÜMLERİNE DUR DİYOR

Afşin İlçesinde "Hayvan Hastalıkları İle Mücadele Ve Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi" Konulu Panel Düzenlendi.

KAHRAMANMARAŞ BUZAĞI ÖLÜMLERİNE DUR DİYOR

KAHRAMANMARAŞ BUZAĞI ÖLÜMLERİNE DUR DİYOR

Afşin İlçesinde  "Hayvan Hastalıkları İle Mücadele Ve Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi" Konulu Panel Düzenlendi.

Afşin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, Afşin Kaymakamlığı Konferans Salonunda düzenlenen panele; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcı Dr. Nihat PAKDİL, Afşin Kaymakamı Ali Edip BUDAN, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Hasan AKDEMİR Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih GÜVEN, Göksun Belediye Başkanı Hüseyin COŞKUN, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Dr. Özhan TÜRYILMAZ, Kahramanmaraş Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU, Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Fuat ODABAŞIOĞLU, Prof. Dr. Fikret KARACA, Doç. Dr. Gökhan DOĞRUER, Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan KELEŞ, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali BAL, TARSİM Malatya Bölge Müdürü Mehmet Ali DOĞAN, AK Parti İlçe Başkanı İsmail SAFİ, Andırın, Türkoğlu, Dulkadiroğlu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü,  Mahalle Muhtarları, özel veteriner hekimler ile çok sayıda yetiştirici katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat PAKDİL, "Ülke ekonomimize daha çok katkıda bulunmak ve et ithalatının önüne geçmek için doğmamış buzağılardan başlayarak buzağı kayıplarının önüne geçmelerinin gerektiğini belirten Pakdil, Dünyadaki tarım sektörünü yakından takip ediyoruz. Bizim en önemli sorunlarımızdan bir tanesi kırsalda yaşayan nüfusun yaş durumu. Genç çiftçi projesi, tarımda yeni ve genç çiftçilerin oluşturulmasında, kırsala döndürülmesi için önemli bir proje. Üreticilerimizin hayvancılık, endüstri bitkisi üretiminde belirli bölgelerde kümelenmenin olması pazarlama açısından önemlidir. Daha karlı ve sürdürülebilir bir hayvancılığı oluşturmak için Bakanlık olarak bütün üreticilerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Ülkemiz hayvancılığına ıslah açısından baktığımızda doğusundan batısına kadar, özellikle sığırları ele aldığımızda iyi bir noktaya geldi. Bundan sonra yapılması gereken verimliliği öne çıkartan faaliyetlerin içerisine girmemiz gerekiyor. Bir hayvandan nasıl daha fazla süt ve et elde ederiz bunlar üzerine yoğunlaşmamız gerekiyor. Ülke ekonomisi açısından önemli kayıplara neden olan buzağı ölümlerinin önlenebilmesi, sürdürebilir hayvan sağlığının tesis edilmesi, yetiştiricilerimizin bilgilendirilmesi ve farkındalığın artırılması gerekiyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de buzağı kayıpları oldukça önemli bir sorun teşkil etmekte ve ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Buzağı, süt sığırcılığının geleceği ve kırmızı et üretiminin kaynağıdır. Bakanlık olarak buzağı kayıplarının önüne geçmek için çalışma başlattık. Buzağı kayıpları genelde bilinçsiz yetiştiricilik, bakım ve çeşitli ihmaller neticesinde meydana gelmektedir. Doğmamış buzağılardan başlayarak buzağı kayıplarının önüne geçmemiz gerekiyor. Yetiştiricilerimize büyük görevler düşüyor. Hayvanların düzenli kontrollerinin yapılması gerekiyor. Bakanlık olarak bizler her zaman üreticilerimizin yanında olacağız." dedi.

Afşin Kaymakamı Ali Edip BUDAN ise, Afşinli çiftçileri, Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi konusunda bilgilendirmek, bilinçlendirmek için bu panelin düzenlendiğini aktaran Budan,  " Devletimiz hamd olsun önceki yıllara göre çok daha güçlü ve iyi bir durumda. Allah’ın izniyle 10 yıl sonrasında da bugüne göre çok daha güçlü olacak. Ülkemiz ekonomisi tarım ve gıda alanında, gelişme ve fazla verim elde etmekte. Bunlar içinde özellikle de ilçemizde başta hayvancılık noktasında ağırlığı tespit ettiğimiz için ve devletimiz bu konuda muazzam destekler vermekte ancak sadece desteğin gerek maddi olarak almaması veya aynı zamanda belirli bir hayvan sayısının çiftçilerimize ulaştırılması anlamında kalmaması amacıyla çiftçilerimizin de verilen desteğin hem kadrini kıymetini bilmesi, hem değerini bilmesi hem de değer üzerine değer katması amacıyla sizlerin bu konuda daha bilgili, daha birikimli ve günün şartlarına uygun tarım faaliyetleri yapmanız için bir panel düzenlendi. Dolayısıyla sağ olsun hocalarımız geldiler ve sizleri bu konu üzerinde bilgilendirecekler. Başta İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ve personelleri olmak üzere bu panelin hazırlanmasında emeği geçen arkadaşlarıma, bizleri kırmayarak gelen Müsteşarıma, İl Müdürümüze ve sizleri bilgilendirecek olan değerli hocalarımıza çok teşekkür ederim. Dedi.

Panel Açılışında konuşma yapan Kahramanmaraş, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU,  Kahramanmaraş'ta buzağı ölümlerinin önlenmesiyle ilgili 6 basamaktan oluşan bir eylem planı hazırladıklarını dile getiren Emiralioğlu, "İlimiz ve ilçelerimizdeki buzağı ölümlerini önlemek için ilgili sosyologumuz tarafından bir anket çalışması yaptık ve 4-5 gün aralığında ölen buzağı oranının  yüzde 40 olduğu ortaya çıktı. Ölüm sebebi olarak ise rota virüslerden kaynaklı ishaller ön plana çıkıyor. 5 ila 10 gün aralığında ölen buzağı oranı yüzde 23, ölüm sebebi salmonella kaynaklı ishaller. 11 ila 21 gün aralığında ölen buzağılar    yüzde 6 olmaktadır.  Buzağımız ilk 5 gün yaşadıktan sonra ölüm oranlarımız azalıyor. Onun için buzağı dünyaya geldikten sonra günlük bakımın çok önemli olduğunu belirten Emiralioğlu, Ölüm sebepleri oranları incelendiğinde doğum öncesi anneye ve doğum sonrası yavruya vurulacak aşı, üreticilerimizin eğitimleri sayesinde bakım ve besleme konusunda bilinç düzeyi artışı sağlandığında buzağı ölümlerin büyük oranda önüne geçebiliriz. Bu panelimizi hazırlayan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Muttalip Kurt ve personellerimize başta olmak üzere, Afşin Kaymakamımız Ali Edip Budan' a ve panele katılan hocalarımıza, çiftçilerimize teşekkür ediyorum." açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından, Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni ve Genetik Anabilim Dalları Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat ODABAŞIOĞLU' nun Panel Başkanlığında, hayvan üreticilerine, buzağılarda bakım ve beslenme, ölümlerin önüne geçilmesi gibi konularda bilgi verildi. Panelde Prof. Dr. Fuat ODABAŞIOĞLU Sürü Yönetimi, Döl Veriminin Önemi ve Çevresel Faktörler ile İthal Spermada Genetik Bozukluklar konularını; Prof. Dr. İhsan KELEŞ Buzağılarda İlk Bakım ve Koruyucu Hekimlik konusunu; Prof. Dr. Fikret KARACA Reprodüksiyon Yönetimi, Suni Tohumlamanın Önemi ve Döl Verimini Etkileyen Faktörleri; Prof. Dr. Mehmet Ali BAL Buzağı Beslenmesinde Dikkat Edilecek Temel Faktörleri; Doç. Dr. Gökhan DOĞRUER Süt Sığırlarında Mastitis Kontrol Programı ile Buzağılarda Doğum Sonrası İlk Bakım konularını; Dr. Özhan TÜRKYILMAZ ise Buzağı Ölümleri konusu anlatılmış ve yetiştiriciler tarafından sorulan sorular cevaplandırıldı.

 

Afşin İlçesinde faaliyet gösteren Özel Veteriner Hekim Kliniklerinin tamamının panele katılmış olmaları nedeniyle açık klinik bulamayan yetiştirici 1 günlük hasta buzağısını panele getirerek renkli görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu.

 

Panelist Prof. Dr. İhsan KELEŞ tarafından muayene edilen buzağıya gerekli uygulamalar yapıldı ve yetiştiriciye tedavi süreci ile ilgili bilgi verildi.

 

Panele katılan yetiştiricilere; ilk dört aylık dönemde yapılması gereken koruyucu hekimlik faaliyetlerini anlatan kitapçık ve gerekli malzemelerden oluşan (biberon, Göbek Bağı Dezenfektanı vs.) “Hoşgeldin Buzağı” paketi verildi. panel, plaket takdiminin ardından sona erdi. 

Afşin İlçemizde düzenlenen panel Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat ODABAŞIOĞLU Başkanlığında,, Prof. Dr. Fikret KARACA, Doç. Dr. Gökhan DOĞRUER, Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan KELEŞ, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali BAL ve Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Dr. Özhan Türkyılmaz’ın sunumunun ardından panel hayvan üreticilerinin sorularının cevaplanması ile sona erdi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2018, 00:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER