BÜYÜKŞEHİR’DEN ENGELLİ HASTA TAŞIMA ARACI

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşlara yönelik hizmetlerine aralıksız devam ediyor.

 BÜYÜKŞEHİR’DEN ENGELLİ HASTA TAŞIMA ARACI

 BÜYÜKŞEHİR’DEN ENGELLİ HASTA TAŞIMA ARACI

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşlara yönelik hizmetlerine aralıksız devam ediyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ‘Engelleri Sevgiyle Aşıyoruz’ sloganıyla özel tertibatlı hizmet aracını engelli vatandaşların hizmetine sundu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Engelliler Şube Müdürlüğü’ne kayıtlı olan engelli vatandaşlara yönelik yürütülen hizmet tamamen puan usulü ve randevu sistemi ile çalışıyor.

Özel tertibatlı liftli olarak hizmet veren Engelli Taşıma Aracı, tekerlekli sandalyeli, yüzde 100 görme engelli, ağır engelli ve ağır süreğen engellilere hizmet veriyor.

Engelli vatandaşların Engelli Taşıma Aracı’ndan faydalanabilmeleri için en az bir gün önceden randevu almaları gerekiyor.

Hizmet mesaisi ise sabah 08.00-17.00 arasında hizmet veriyor. Hizmetten faydalanmak isteyen engellilerin mutlak surette Engelli Şube Müdürlüğü’nde kayıtlı olması gerekiyor.

Engelliler Şube Müdürlüğü’ne kayıtlı olan ve Engelli Taşıma Aracı’nı kullanması gereken engellilere Şube Müdürlüğü bünyesinde aylık 100 puan veriliyor ve taşıma sistemi puanla üzerinden hesap ediliyor.

Okul, fizik tedavi, diyaliz ve rehabilitasyon merkezlerine ulaşım hizmeti verilmiyor.

Engelli Taşıma Aracı’ndan faydalanacak olan engelliler hastanelere gittiklerinde 10 puan kesiliyor. Kamu kurum veya kuruluşlarına yani Valilik, Belediye, Milli Eğitim, Maliye, SGK, Banka, Emniyet ve Engelliler Şube Müdürlüğüne gittiği zaman 10 puan kesiliyor.

Eğitim konusunda ise her gün olmayan kurs, sınav, öysm, AÖF gibi sınavlara götürüldüğü takdirde 10 puan kesiliyor.

Gezi, ziyaret, taziye ve sinema gibi sosyal aktivitelere katılım sağlandığı zaman 20 puan kesinti yapılıyor.

Evden alma ve eve bırakma durumlarında ayrı ayrı puan düşüldüğü gibi o ay içerisinde puanı bitenler aracı kullanamıyorlar ve sadece zorunlu sağlık hizmetinde aracı kullanabiliyorlar.

Engelli Taşıma Aracı’na refakatçi olarak 1 kişi zorunlu hallerde iki kişi binebiliyor.

Engelli Taşıma Aracı’nın kendilerine sağladığı imkanlardan yeterince faydalandıklarını ifade eden engelliler, böylesine anlamlı bir hizmetten dolayı başta Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2018, 06:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner483