2018 YILI HAC KAYITLARI BAŞLADI

2018 Yılında Hacca gideceklerin kayıtları başladı. Hacca 2018 yılında gitmek için ilk defa kayıt yaptıracaklar, işlemlerini 21-29 Aralık'ta gerçekleştirecekler. Önceki yıllarda başvuranların kayıt yenileme işlemleri Diyanet İşleri Başkanlığınca otomatik olarak yapılacak. İslam dininin beş şartından biri olan "hacca gitmek" ibadetini yerine getirmek isteyen milyonlarca vatandaşın merakla beklediği hac kayıtları başlamış oldu. Ülke genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş müftülüğünde hareketlilik başladı.

 2018 YILI HAC KAYITLARI BAŞLADI

 2018 YILI HAC KAYITLARI BAŞLADI

2018 Yılında Hacca gideceklerin kayıtları başladı. Hacca 2018 yılında gitmek için ilk defa kayıt yaptıracaklar, işlemlerini 21-29 Aralık'ta gerçekleştirecekler. Önceki yıllarda başvuranların kayıt yenileme işlemleri Diyanet İşleri Başkanlığınca otomatik olarak yapılacak. 
İslam dininin beş şartından biri olan "hacca gitmek" ibadetini yerine getirmek isteyen milyonlarca vatandaşın merakla beklediği hac kayıtları başlamış oldu. Ülke genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş müftülüğünde hareketlilik başladı.
2018 Hac ön kayıtları 21 Aralık’ta başladı
Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal Sürgeç, 2018 yılı hac ön kayıtlarının 21 Aralık Perşembe günü başladığını açıkladı. İl Müftüsü Celal Sürgeç, 2018 yılında hac için müracaat edeceklerin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinden ya da müftülüklere bizzat müracaat ederek kayıtlarını yaptırabileceklerini belirtti. Sürgeç, "Hac ibadeti İslam’ın beş şartından bir tanesidir. Hac ibadeti hem bedeni hem de mali ibadete girmektedir. Hacca giden kardeşlerimiz Allah’ın misafirleridir. Çünkü Allah’ın evine ziyarete gitmektedirler" dedi. 
Daha önceki yıllarda hac kaydı olup, 2017 yılında hac kurasına katılan ancak kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemlerinin de 21- 29 Aralık 2017 tarihleri arasında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından otomatik olarak yapılacağını, kaydı yenilenenlerden herhangi bir kayıt ücreti talep edilmeyeceğini kaydeden Müftü Celal Sürgeç, 2018 yılında ilk defa kayıt yaptıracakların ön kayıt işlemlerinin 29 Aralık 2017 tarihinde sona ereceğini vurguladı.
2018 HAC YILI HAYIRLI OLSUN
Kahramanmaraş İ Müftüsü Celal Sürgeç 2018 yılı Hac döneminin Şehrimize, Ülkemize ve tüm İslam Âlemine hayırlar getirmesini diledi ve bu uğurda yola çıkacaklara sağlık ve afiyet içerisinde o kutsal, güzel, mübarek beldelere gidip gelmeleri temennisinde bulundu. Müftü Sürgeç Haccın bir kura olduğunu da belirti, İsmimiz çıkar veya çıkmayabilir. Onun için hakkımızda hayırlısı için Cenab-ı Hakka niyazda bulunup dua edilmesi istedi.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğünün yazılı açıklamasına göre, 2018 yılı hac organizasyonu kapsamında ilk defa kayıt yaptıracaklar, 21-29 Aralık tarihlerinde ilgili bankalara 20 lira ön kayıt ücreti yatıracak.
Hac görevini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, kaydını T.C. kimlik numarası ile yapabilecek. Yabancı uyruklulardan başvuru alınmayacak.
Vatandaşlar daha sonra elektronik ortamda //hac.diyanet.gov.tr internet sitesine veya müftülüklere başvurup "Oda Tercihli Hac Konaklama" ve "Otel Konaklama" türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yapacak. Vatandaşlar, kuraya birlikte katılmak istedikleri kişileri de kayıtlarda belirtebilecek.
KAYIT YENİLEME İÇİN ÜCRET ALINMAYACAK
Önceki yıllarda kayıt olup 2017'de kuraya katıldığı halde kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri ise aynı tarihler arasında Diyanet tarafından otomatik yapılacak.
Önceki yıllarda ön kayıt ücreti yatırıp kuraya katılan hacı adaylarından kayıt yenileme işlemlerinde herhangi bir ücret alınmayacak.
HAC SORGULAMASI NASIL YAPILACAK?
Diyanet tarafından kaydı yenilenen hacı adayları arasında il ve ilçe, konaklama türü veya kura birlikteliklerinde değişiklik yapmak isteyenler, yine aynı tarihler arasında il veya ilçe müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini gerçekleştirebilecek.
Hacı adayları, müracaatlarını yaptıktan sonra kayıt durumlarını "//hac.diyanet.gov.tr" internet sitesinden sorgulayabilecek.
HABER- HACI ALİ GÜNEÇIKAN


Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2017, 23:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner483