“Tekstil İhtisas OSB için kamulaştırma acilen tamamlanmalıdır”

“Tekstil İhtisas OSB için kamulaştırma acilen tamamlanmalıdır”

Tekstil İhtisas Sanayi Bölgesi için en büyük engelin kamulaştırma olduğuna dikkat çeken Kahramanmaraş Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (KTİOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arıkan, “Kamulaştırmanın tamamlanabilmesi için gerekli olan 200 Milyon lira kamulaştırma kredisinin acilen Organize Sanayi Bölgemiz adına tahsis edilmesi gerekmektedir.” dedi.

Faaliyete geçtiği takdirde Kahramanmaraş ve bölgenin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olacak olan Tekstil İhtisas OSB için çalışmalar sürerken, OSB’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arıkan’dan çok önemli açıklamalar geldi. Bölgenin genel durumunu, mevcut sorunları ve çözümleri anlatan Arıkan, halihazırdaki en büyük sorun olan kamulaştırmanın yapılması halinde tekstil ve konfeksiyon alanlarında yatırımların yapılacağını, bu yatırımlarla da tesislerde üretim, ihracat ve istihdamın artacağını söyledi.

Tekstil İhtisas Sanayi Bölgesinin sanayi parsellerinden 64’nün sanayi parselinin ön tahsisinin yapıldığını hatırlatan Arıkan, şunları kaydetti:

“Ön tahsis yapılan toplam sanayi alanı 2.926.774,26 metrekaredir. Ön tahsis yapılmayan 12 parsel toplam alanı 590.620,29 metrekaredir. Kahramanmaraş Asliye Hukuk Mahkemeleri tarafından kamulaştırma davası açılan parsellerle ilgili olarak 73 parsel için depo kararı verilmiştir. Depo kararı verilen parsellerle ilgili toplam 113.019.287,53 lira ödeme yapılmıştır. Ödeme yapılan 73 parselin toplam alanı 1.120.626,33 metrekaredir. Organize Sanayi Bölgemiz sınırları içerisinde bulunan ve mülkiyeti Maliye Hazinesine ait olan Fituşağı Mahallesi 104 ada 2 ve 16 nolu parsellerin mülkiyeti, KTİOSB tüzel kişiliği adına bedelsiz olarak devri alınmıştır. (104 ada 2 ve 16 nolu parseller toplam; 1.612.970,75 metrekaredir)

Kahramanmaraş Tekstil sektöründe, İplikten, Örme, Dokuma, Boya-Terbiye ve Konfeksiyona kadar büyük bir üretim gücüne ve potansiyeline sahip bulunmaktadır. Kahramanmaraş Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgemizin faaliyete geçmesinin önünde engel olan Kamulaştırmasının yapılması halinde, Organize Sanayi Bölgemizde tekstil ve konfeksiyon yatırımları yapılacak ve yapılan bu tesislerde üretim, ihracat ve istihdama büyük bir katkı sağlayacaktır. Konfeksiyon tesislerinde istihdamın fazla olması, ilimizde ve ilimize yakın illerde de Suriyeli vatandaşların nüfusunun yoğun olması konfeksiyon yatırımları için çok cazip olmakta ve Konfeksiyon yatırımı yapacak sanayiciler içinde, Organize Sanayi Bölgemiz çok cazip bir yatırım alanı olmaktadır. Kamulaştırma kredisinin tahsis edilmesi halinde, Organize Sanayi Bölgemiz faaliyete geçecek ve dünyanın sayılı cazibe merkezlerinden biri olacaktır. Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin tekstil ve konfeksiyonda en büyük tedarikçilerinden biri konumuna gelecek ve ülkemize de stratejik ve jeopolitik bakımdan üstünlük sağlamasına katkıda bulunacaktır. Kahramanmaraş Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak, Organize Sanayi Bölgemizi bir an önce faaliyete geçirerek, Ülkemizin 2023 yılı hedeflerine, ekonomisine ve istihdamına katkıda bulunmak istiyoruz. Organize Sanayi Bölgemiz tam faaliyete geçmesi halinde yaklaşık 5 Milyar ABD doları yatırım yapılacak ve 25 bin – 30 bin kişiye direk, 100 bin kişiye de istihdam sağlayacaktır. Organize Sanayi Bölgemizin faaliyete geçmesinin önünde en büyük engel olan Organize Sanayi Bölgemizin kamulaştırmasının bir an önce bitirilmesi gerekmektedir. Organize Sanayi Bölgemizin kamulaştırmasının tamamlanabilmesi için gerekli olan 200 Milyon lira kamulaştırma kredisinin acilen Organize Sanayi Bölgemiz adına tahsis edilmesi gerekmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2021, 08:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER