ENDA’ya güneş doğdu

ENDA’ya güneş doğdu

İzmir’in yenilenebilir enerjiye yatırımlarıyla bilinen önemli holdinglerinden 189,63 MW yenilenebilir enerji alanında kurulu güce sahip Enda Enerji Holding’i yine yenilenebilir enerji alanında, özellikle de güneş enerjisinde Türkiye’nin öncü şirketlerinden biri olan, borsada da işlem gören Naturel Holding ’in bünyesinde bulunan Margün Enerji, pay bedeli 9 bin 525 TL, toplam 1.000.125.000 TL tutarla satın alarak en büyük ortağı oldu. Bu satın alımdan sonra Enda Enerji Holding’te Margün Enerji’den sonra en büyük 2. Pay yüzde 10,22 ile Hüsnü Özyeğin’in sahip olduğu FİBA Holding’e ait. Ortaklar arasında Arkas Holding de bulunuyor.

Kap’a bildiren açıklamada Investco Holding A.Ş, Verusa Holding A.Ş ve Pamukova Elektrik Üretim A.Ş. şirketlerinin iştiraki konumunda olan Enda Enerji Holding’in borsada işlem gören ve 2021 yılında borsadan satış yöntemiyle en büyük halka arzını gerçekleştiren Margün Enerji’ye yüzde 30,39’unun satıldığı ve pay devir sözleşmesinin imzalandığı bildirildi. Toplam kurulu gücü 189,63 MW olan Enda Enerji Holding A.Ş. kurulu gücünün yüzde 77’sini YEKDEM kapsamında kabul tarihinden itibaren 10 yıl boyunca ürettiği elektriği devlet alım garantisiyle 7,3 USDcent/kWh fiyatla satma hakkına sahip bulunuyor. Ayrıca bu santrallerden 2022 yılında 503.042.000 kWh üretim ve 48.7 Milyon USD satış geliri elde edilmesi bekleniyor. 189,63 MW kurulu güce sahip santrallerin bu güçlerine ek olarak, Enda Enerji Holding’in mevcut santrallerin kapasite artışı ve hibrit yatırımları ile depolamalı güneş ve rüzgar santrali projeleri kapsamında toplam 140,47 MW ek kurulu ile toplam 330 MW ’ye ulaşması öngörülüyor.

Enda Enerji Holding 2021 yılında 500 ortak sayısını geçmesi sebebiyle Sermaye Piyasası Kurulu’nca “halka açık şirket” statüsüne geçmiş ve bu kapsamda da çok kısa bir süre içinde borsada işlem görmesi bekleniyor.

Enerji alanında İzmir’in köklü şirketlerinden Enda’yı bünyesine katarak gücüne güç katan Naturel Holding’in bağlı ortaklığı Margün Enerji, güneş enerjisi yatırımları, yenilenebilir enerji alanındaki EPC hizmetleri ve işletme bakım anlaşmalarının yanına hidro, rüzgar ve jeotermali de ekledi. 2020 yılında İtalya’da Yılın Yatırımcısı ödülünü de alan Margün Enerji, özellikle Batı Avrupa ve Amerika’da yaptığı proje geliştirme ve anahtar teslim EPC yatırımları ile biliniyor. Bu satın alım ile beraber kurulu gücünü 308 MW ’ye çıkaran Margün Enerji, ayrıca Türkiye’de 157,5 MW YEKA GES ve 777 MW Depolamalı GES lisans hak ve başvurularından ilave kapasite yaratmayı hedefliyor. Bu kapasite artışının yatırım bedeli yaklaşık 900 Milyon USD olacak.

Naturel Holding’in sahibi ve Margün Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Şenel özellikle yenilenebilir enerjide öncülüğü, büyüme odaklı attığı adımlar ve sürdürülebilirliğe verdiği önem ile biliniyor. Küresel ısınma ve iklim krizinin ciddi problemler yarattığı günümüzde, 2009 yılından beri yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerine yönetim kurulu başkanlığı yapan Şenel, yatırımcılara stratejik alanlarda yaptığımız yatırımlarımızı çeşitlendirme ve küresel pazarlara genişletme yolunda da aynı ilkeleri benimsiyoruz mesajı vermiş ve yenilenebilir enerji alanında tüm ana ve alt iş kollarına yatırım yaparak büyümeyi ve bu büyümeyi de temettü ile yatırımcılarıyla paylaşmayı planladığını iletmişti.

Naturel Holding’e bağlı enerji grubunun 3 şirketi Naturel Yenilenebilir Enerji (“Naten”), Esenboğa Elektrik (“Esen”) ve Margün Enerji (“Magen”) hâlihazırda borsada işlem görüyor. 3 şirketin borsadaki performansları da oldukça tatmin edici. Naten 2019 yılında halka arzından bu yana 3,5 yıl içinde yüzde 4170, Esen 2020 yılından bu yana 2,5 yıl içinde yüzde 1100 ve 2021 yılında halka arz olan Magen 1,5 yıl içinde yüzde 505 kadar yatırımcılarına kazandırdı. Bu şirketler sürekli yatırım yapmakla beraber aynı zamanda her yıl temettü de dağıtıyor.

Naturel Holding Yatırımlarda Hız Kesmiyor

Naturel Holding A.Ş. bahsi geçen yatırımlara ek olarak yenilenebilir enerji alanında ve sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında 2022 yılında bünyesinde olan Naturel Yenilenebilir Enerji (Naten) aracılığıyla Naturel Batarya Sistemleri ve Enerji Yatırımları A.Ş’yi kurmuş; 223,2 MW rüzgar, 150 MW güneş ve 323,2 MW batarya gücü için EPDK’ya başvurmuştu. Bu yatırım bedelinin 550 Milyon USD olması bekleniyor.

Yine Holding bünyesindeki Esenboğa Elektrik (“Esen”) aracılığıyla Esenboğa Batarya Sistemleri ve Enerji Yatırımları A.Ş şirketini kurmuş, 150 MW güneş ve 100 MW batarya için EPDK’ya başvurmuştu. Bu işlem sonucu olarak 150 Milyon USD’lik bir yatırım yapılması bekleniyor.

Naturel Holding’in Naturel Yenilenebilir Enerji, Esenboğa Elektrik ve Margün Enerji şirketleri aracılığıyla yapacağı yatırımlar toplamının 1.6 Milyar USD’ye ulaşması planlanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER