Cami aleminden elektrik üretilecek

Akademisyenler tarafından hazırlanan “Düşey Eksenli Rüzgar Türbinine Sahip Cami Alemi” ile camilerin kendi elektriğini üretebileceği proje geliştirildi.

 Cami aleminden elektrik üretilecek
Akademisyenler tarafından hazırlanan “Düşey Eksenli Rüzgar Türbinine Sahip Cami Alemi” ile camilerin kendi elektriğini üretebileceği proje geliştirildi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kaya ve Öğretim Görevlisi Muhammed Safa Kamer ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezinden Öğretim Görevlisi Kerim Sönmez, rüzgar enerjisi kullanılarak camilerin kendi elektriğini üretmesi için proje geliştirdi.

Bu proje ile cami minarelerindeki petek ile alem arasındaki külah kısmına ve yine cami kubbesi üzerinde kubbe ile alem arasına düşey eksenli rüzgar türbini yerleştirilerek elektrik üretilmesi amaçlanıyor.

Her yönden gelen rüzgarı alabilen düşey eksenli rüzgar türbinleri düşük rüzgar hızlarında bile elektrik üretebilme imkanı sunuyor.

Proje kapsamında düşey eksenli rüzgar türbini cami minaresinin doğal görüntüsünün bozulmaması amacıyla külah şeklinde tasarlanırken, rüzgar türbini kurulumu için gereken kulenin yerine, cami minaresi ve cami kubbesi kullanılarak rüzgar türbini kule maliyetinden de ayrıca tasarruf sağlanabilecek.

Proje yeni yapılacak camilerin yanı sıra mevcut camilere de gerekli statik hesaplamalar ve güçlendirmeler yapıldıktan sonra uygulanabilecek.

Tasarım çalışmaları tamamlanan ve 2. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması kapsamında patent başvurusu yapılan proje ile camilerin enerjide bağımsız hale getirilmesi ve ülke ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.

Projenin bir prototipinin üretilmesi ve bir camiye uygulamasının yapılması ile ilgili çalışmalar devam ediyor.
Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2020, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER