Onikişubat Yaz Okulları açıldı

Onikişubat Yaz Okulları açıldı

Onikişubat Belediyesi ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kahramanmaraş İl Temsilciliği’nce bu yıl 6’ncısı düzenlenen Yaz Okulları’nın açıldı.

Onikişubat Belediyesi ev sahipliğinde Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kahramanmaraş İl Temsilciliği ve Suzan ve Abdulhakim Bilgili Halk Eğitim Merkezi iş birliğinde her yıl yaz tatilinde düzenlenen Yaz Okulları, pandemi kurallarının sona ermesiyle yeniden başladı.

Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerini desteklemenin yanı sıra yaz tatillerini en iyi şekilde geçirmeleri amacıyla başlatılan Yaz Kursları, 11 ayrı noktada 750 öğrenciyle başlayan ve genellikle Onikişubat Belediyesi’nin Bilgi ve Kültür Evleri’nde düzenlenen Yaz Kurslarında bağlama, gitar, resim, drama, satranç, değerler eğitimi kapsamında; Kuran-ı Kerim, adab-ı muaşeret, peygamberler tarihi, siyer-i nebi, ezber talimi, ilmihal-ibadet, diksiyon, halkoyunları ve akıl oyunları gibi birçok branşlarda eğitimler verilecek.

Şehit Serkan Yılmaz Bilgi ve Kültür Evi’nde gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını TÜGVA Kahramanmaraş Temsilcisi Furkan Seyithanoğlu yaptı.

Kursların içerikleri hakkında bilgiler veren Seyithanoğlu, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’e desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Mahçiçek, gençleri kötü alışkanlıklardan korumanın yanı sıra eğitimli gençler olabilmeleri amacıyla yaz kurslarının önemli olduğunu söyledi.

Mahçiçek, “Onikişubat Belediyesi olarak yaptığımız en güzel çalışmalardan bir tanesi bu yaz kurslarımız. Çocuklarımızın yaz tatilinde yanlış yerlere gitmelerini, kötü alışkanlıklara uzak kalmalarını ve manevi dünyamız açısından çok önemli olan Kur’an-ı Kerim’i öğrenmesini sağlamak için Türkiye Gençlik Vakfı Kahramanmaraş Temsilciliğimizle beraber düzenlediğimiz yaz kurslarına pandeminin ardından yeniden başladık. İnşallah bundan sonra bu kabil çalışmaları sürekli yapmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin her çocuğu bizim için çok değerli. Bu çocuklar gelecekte bu ülkenin yöneticileri olacak hem ulusal hem de uluslararası düzeyde çok daha iyi yerlere getirerek, temsil edecek. Bu nesiller için tasarrufu olmayan yani kısıtlanmayan çalışmalar bunlar. Bir taraftan sosyal yardımlar, bir taraftan da eğitim çalışmalarında hiçbir tasarrufa gitmeden devam ettireceğiz.” dedi.

Üniversite Hazırlık Kursları’nın da bu sene yeniden başlayacağının müjdesini veren Mahçiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kurslar dışında Üniversite Hazırlık Kursları’mız da başlayacak. İmkanı olan dershanelere gider ama fırsat eşitliğini sağlamak adına imkanı olmayan gençlerimiz için çalışacağız. Bu fırsat eşitsizliğini, eşitliğe dönüştürmemiz lazım. Bu kurslarda başarı oranımız yüzde 82. Pandemiden önce 60 öğrencimiz ilk 20 bine girmişti. Bu fevkalade bir sonuçtu. İmkanı olmayan çocuklarımıza ve ailelerine bir katkıda bulunmuş olduk. İnşallah bu kabil çalışmalarımız devam edecek. Aynı zamanda okul yapım çalışmalarımız devam ediyor. Geçenlerde Tekir’deki okulumuz açtık. Otizmli çocuklarımız için yapacağımız tesiste de çalışmalarımızı başlatacağız. Daha önce engelli çocuklarımız için yaptık, onu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne tahsis ettik. Down Sendromlu bireylerimiz yaptığımız merkezimiz de çok güzel şekilde faaliyetlerine devam ediyor.”

Konuşmaların ardından Mahçiçek ve beraberindeki protokol üyeleri sınıfları tek tek gezerek öğrencilerle sohbet etti.

Açılışa, Kahramanmaraş Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mutlu Kaya, Kahramanmaraş Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, Suzan ve Abdulhakim Bilgili Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Bülbül ile öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER