Kahramanmaraş’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlandı

Kahramanmaraş’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlandı

Kahramanmaraş’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü’nün 99. yıl dönümünü coşkuyla kutladı.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü’nün 99. yıl dönümü, Kahramanmaraş’ta da coşkuyla kutlandı. Kutlamalar, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması ile başladı. Devlet erkanı ve protokol üyeleri daha sonrası Şeyh Adil Mezarlığı’nda bulunan şehitliğe geçti.

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun’un şehitlik defterini imzalanmasının ardından saygı duruşu ve saygı atışı gerçekleştirildi. Kahramanmaraş Valiliği makamında tebrikleri kabul eden Vali Ömer Faruk Coşkun, ziyaretçileriyle törenin yapılacağı alana geldi. Vali Ömer Faruk Coşkun, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Emin Terzioğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Hanifi Toptaş, katılan kıtaların ve halkın bayramını kutladı.

Zaferin anısına öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu program asker, polis ve gazilerin tören geçidinin ardından sona erdi.

Zafer Bayramı’nın öneminden bahseden Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“30 Ağustos Zaferi, önemli bir askeri başarı olmasının yanında vatan ve millet sevgisinin, milletimizin sarsılmaz azminin, sahip olduğu üstün iradenin ve güçlü birlikteliğinin de unutulmaz sembolüdür. 26 Ağustos 1071'de Malazgirt Meydan Muharebesi'nde kazandığı zaferle Anadolu'yu vatan yapan milletimiz, yine bir 26 Ağustos günü başlattığı ve 30 Ağustos 1922'de kazandığı zaferle, Anadolu'nun ebediyen Türk yurdu olarak kalacağını tüm dünyaya haykırmış ve ilelebet payidar olacak Türkiye Cumhuriyeti'nin de inşa sürecini başlatmıştır. Tarih boyunca gücünü; birlik, beraberlik ve kardeşliğinden alan milletimizin sahip olduğu mukaddes değerler etrafında oluşturduğu bu kenetlenme anlayışı ve Büyük Taarruz Ruhu, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da karşılaşacağımız badireleri aşmamızda en büyük güvencemiz olacaktır.”

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, “Tüm yurdumuzun 30 Ağustos Zafer Bayramını tebrik ediyorum. Bu bayram münasebetiyle vatanımızın bekası için canını feda etmiş başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, kurtuluş savaşı şehitlerimiz, 15 Temmuz şehitlerimiz, ülkemizin güvenliğini sağlamaya çalışırken şehit olmuş bütün kardeşlerimizi rahmetle minnetle yâd ediyorum. Gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Ülkemizin yarınları için çalışan şu anki güvenlik güçlerimize de güç kuvvet diliyorum. Bütün yurdumuzun, ülkemizin bayramını tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “Bugün bir destanın yıl dönümü. Ülkesi işgal edilmiş ordusu dağıtılmış hemen hemen her bölgesi mandacıların işgali altında kalmış bir ülkenin yeniden küllerinden doğarak o mandacıların o işgalcilerin boyunduruğu altında yaşamanın mümkün olmadığını gösteren gerçek bir destan. Türk milletinin o işgalcilere karşı ülkesini savunduğu ve o işgalden kurtardığı çok önemli bir tarih. Bugün de bunun 99. yıl dönümü. Bu destanı yazan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere o gün şehit olan daha sonra bu ülke için şehit olan, gazi olan ve sonradan rahmetli olan bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER