“Diriliş Sanat Merkezi Entelektüel Düzeye Katkı Sağlıyor”

“Diriliş Sanat Merkezi Entelektüel Düzeye Katkı Sağlıyor”

Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Diriliş Sanat Merkezi’nin ilk döneminde son haftaya girilirken eğitimler tüm hızıyla devam ediyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından şiir ve edebiyatın başkentinde kültür sanat etkinliklerine derinlik kazandırmak ve bireylerin sanatsal gelişimlerine katkıda bulunmak için hayata geçirilen Diriliş Sanat Merkezi’nde eğitimler devam ediyor. Dedeoğlu Konağı’nda düzenlenen Sezai Karakoç Okumaları kursunda Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Rüstem Keleş tarafından kursiyerlere, Diriliş Şairi Sezai Karakoç’un hayatı, yazım serüveni ve Türk edebiyatına katkıları gibi pek çok konuda bilgiler aktarılıyor. Diriliş Sanat Merkezi’nin ilk döneminde son haftaya girilirken kursiyerler, eğitimlerin kişisel gelişimlerine ve sosyalleşmelerine büyük katkı sağladığını belirterek Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’e teşekkür etti.

Dedeoğlu Konağı ve Diriliş Sanat Merkezi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Rüstem Keleş, “Dedeoğlu Konağı, Kahramanmaraş’ımızın simgelerinden bir tanesi. Bu konağımızı restore ederek daha fonksiyonel bir hale getirdik. Şehrimizde fikri odak noktaları oluşturmak gibi bir hedefimiz. Yani edebiyatseverlerin, bu işle uğraşanların, gençlerimizin fikri meselelerde entelektüel düzeye katkıda bulunacak bir formasyon oluşturmayı hedefliyoruz. Üstat Sezai Karakoç’un sağlığında da kendisiyle bu konuyu istişare etmiştik. Dedeoğlu Konağı’na Diriliş Sanat Merkezi adında bir üst isim kazandırdık. Buradaki yerleşimi de bu doğrultuda dizayn ettik.” dedi.

Diriliş Sanat Merkezi’nin Büyükşehir Belediyesi’nin en nitelikle kültür sanat faaliyetlerinden birisi olduğunu vurgulayan Dr. Rüstem Keleş, “Diriliş Sanat Merkezi’nde alanında uzman hocalarımız hemşehrilerimize eğitimler veriyor. Hocalarımız dijital dünyadan fikri hayata, el sanatlardan zanaatlara kadar çok farklı alanlarda becerilerini kursiyerlerimize aktarıyor. Bu gerçekten çok yetiştirici bir eğitim. Kültür ve medeniyetimizde medrese geleneğine de uygun bir tarzdır. Öğrenciyle birebir iletişim halinde olma, etkileşimli bir şekilde karşılıklı istifadeye dayanan bir süreç işliyor burada. Bu kapsamda ben de Sezai Karakoç Okumaları eğitimi veriyorum. Diriliş Sanat Merkezi önümüzdeki süreçte daha da gelişerek ve derinleşerek devam edecek inşallah. Yaş sınırı tanımaksızın bir aydın ve entelektüel olarak seviye kazanmak isteyen hemşehrilerimizin yetişmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu, Büyükşehir Belediyemizin en nitelikli kültür sanat faaliyetlerinden biridir.” cümlelerini kaydetti.

Sezai Karakoç Okumaları kursiyerlerinden Medeni, “Rüstem Keleş hocamız sayesinde Sezai Karakoç’u daha yakından tanıma fırsatımız oldu. Hem eğlenceli hem de öğretici bir kurs oldu. Sezai Karakoç gibi büyük bir düşünürün hayatı, eserleri ve fikirleri hakkında bilgi sahibi olduk. Burada yeni arkadaşlıklar da edindik. Diriliş Sanat Merkezi’ne yeni öğretim döneminde de gelmeyi düşünüyorum” diye konuştu. Diğer bir kursiyer Fevzi Şahin ise, “Kahramanmaraş Akademi’de düzenlenen pek çok kursa katılmıştım. Şimdi de Diriliş Sanat Merkezi’nde Sezai Karakoç Okumaları kursunda eğitim alıyorum. Bizlere bu imkanı tanıyan Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Elif Doğan ise eğitimlerin kendisine büyük katkı sağladığını belirterek Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’e teşekkür etti.

Diriliş Sanat Merkezi’ni çok beğendiğini ve eğitimlere büyük bir heyecanla katıldığını belirten Mustafa Kavgacı, “Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Elbistan Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu müdürüyüm. Büyükşehir Belediyemizin düzenlediği Sezai Karakoç Okumaları programını görünce çok heyecanlandım ve hemen başvuru yaptım. Gerek Dr. Rüstem Keleş’in gerekse de katılımcı diğer arkadaşların bilgi ve birikimleri çok ciddi bir paylaşım oluşturuyor bizim için. Programa büyük bir heyecanla ve sevinçle katılıyorum. Hayrettin Güngör Başkanımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Gülbahar Koç ise, “Yaklaşık 5 haftadır Diriliş Sanat Merkezi’nde Sezai Karakoç Okumaları eğitimi alıyorum. Bu eğitimlerin bana kattığı en büyük şey bir idea ve fikir adamı olan Sezai Karakoç’un düşüncelerini sıralı ve düzenli bir şekilde öğrenmek oldu. Bilgi ilgiden doğar diyerek kültür sanat etkinliklerinin devamını temenni ediyorum.” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER