AYCAN “GATA YENİDEN AÇILMALI”

MHP MYK Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) nın FETÖ’den arındırıldıktan sonra yeniden açılması gerektiğini söyledi.

AYCAN “GATA YENİDEN AÇILMALI”

 

AYCAN “GATA YENİDEN AÇILMALI”

 

 

MHP MYK Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) nın FETÖ’den arındırıldıktan sonra yeniden açılması gerektiğini söyledi.

Aycan, GATA’nın yeniden açılmasını istedi.

 

Aycan “Askeriyedeki sağlık personeli özelliklidir, eğitimi de farklıdır ve verdiği hizmet de farklıdır; onun için yaşadıkları sorunlar da farklıdır. Bu nedenle dünyanın her yerinde askerî hastaneler de vardır, askerî sağlık personeli de vardır ve bunlarla ilgili eğitim de farklıdır.

 

Tabii, Türkiye’de bununla ilgili “GATA” diye bir kurumumuz vardı, Gülhane Askerî Tıp Akademisi, bunun bünyesinde tıp fakültesi ve diğer branşlar hizmet vermekteydi fakat 15 Temmuzda yaşadığımız talihsiz olaylarda bir zamanlar benim de içinde bulunduğum, askerlik sırasında çalıştığım GATA’nın maalesef, Fetullahçı terör örgütü tarafından işgal edilmiş olduğunu gördük. O günden sonra birtakım değişiklikler yapıldı, burası Sağlık Bakanlığına devredildi ve askerî sağlık personeli de Sağlık Bakanlığı bünyesine devredildi, burada birtakım özlük hakları kaybı oldu.

 

Ben, içindeki bu Fetullahçı terör örgütü arındırıldıktan sonra Gülhane Askerî Tıp Akademisinin bir an önce tekrar açılması gerekliliğini düşünüyorum. Çünkü askerî tıp eğitimi çok farklıdır, “harp cerrahisi” diye bir alan vardır, burada yaşanan enfeksiyon sorunları vardır, burada yara bakımı sorunları vardır; bununla ilgili özel tedaviler yapılmaktadır.

 

Onun dışında, örneğin Hava Kuvvetlerinde ayrı sorunlar vardır, Deniz Kuvvetlerinin ayrı sorunları vardır, bunun için sağlık personelinin buna özgü yetiştirilmesi gerekmektedir çünkü bu personel aynı zamanda -biraz evvel de söylediğim gibi- harp olduğunda sahada olmakta, savaş alanında olmakta ya da arka planda sahra hastaneleri kurarak burada hizmet vermektedir. Herhangi bir sağlık personeli bu işleri yapamaz, bu duruma hazırlıklı olması gerekir ve bu personel özel bir personel olmak durumundadır.

 

 Askerliğimizi yaparken bize sürekli söylenen şuydu: “Evet, hekimsiniz ama önce askersiniz. Askerî hekim de olsanız, askerî eczacı da olsanız, askerî sağlık personeli de olsanız önce askersiniz.” Bu bilinçle yetiştirilir ve bu şartlarda hizmet verilir. Bunların da verdikleri hizmetin çok önemli olduğunu belirtiyorum ve bunlarla ilgili düzenlemeler de genel düzenlemelerle olmaz, mutlaka özel düzenlemelerin yapılması ve bunların da dikkate alınması gerektiğini belirtiyorum. Bu anlamda, bunun yönetmelikle düzenlenmesini de doğru buluyoruz çünkü özel bir hizmettir. Buradaki personel de farklı bir personeldir. Bunların haklarının da korunması gerektiğini düşünüyorum. ” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 23:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER