Tekstil atıkları geri dönüşüme kazandırılıyor

Tekstil atıkları geri dönüşüme kazandırılıyor

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, “Sıfır Atık Projesi” kapsamında kentte yerleştirilen kıyafet kumbaralarıyla 2 ayda yaklaşık 2 ton tekstil ürünü geri dönüşüme kazandırdı.

Büyükşehir Belediyesi, ‘Sıfır Atık Projesi’ çerçevesinde hayata geçirilen Kıyafet Kumbaraları Projesi meyvelerini vermeye başladı. Şehrin muhtelif yerlerine Şubat 2021 tarihi itibariyle yerleştirilen 84 kıyafet kumbarası, yaklaşık 2 ton tekstil ürününün geri dönüşümünü sağladı. Her türden kıyafet, ayakkabı ve çantanın yanı sıra nevresim, perde ve benzeri tekstil ürünlerinin de dönüşümü sağlanabiliyor. Merkezi cadde, bulvar ve meydanlara 300 tane yerleştirilmesi planlanan kumbaraların, yıllık kişi başı yaklaşık 40 kilograma kadar tekstil ürününün dönüşümünü sağlaması hedefleniyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’ndan çalışmalara ilişkin yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Şehrimizin merkezi noktalarında konumlandırdığımız 82 kumbaramızla 60 gün gibi kısa bir sürede 2 bin kilogram tekstil ürününün dönüşümünü sağlayabilecek atık toplanarak geri dönüşüme kazandırıldı. Projeyle birlikte hem tekstil ürünlerinin üretimlerinde kullanılan kimyasalların ve gereken enerjinin tasarrufu sağlanarak karbon ayak izi azalıyor, hem de ihtiyaç sahipleri dönüştürülmüş ürünleri kullanabiliyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER