Kahramanmaraş’ta arabuluculuk ve tahkim merkezi hizmete başladı

Kahramanmaraşlı profesyonel 10 arabulucunun bir araya gelerek kurduğu Kahramanmaraş Arabuluculuk ve Tahkim Merkezi (KAM) faaliyetlerine başladı.

Kahramanmaraş’ta arabuluculuk ve tahkim merkezi hizmete başladı

Kahramanmaraşlı profesyonel 10 arabulucunun bir araya gelerek kurduğu Kahramanmaraş Arabuluculuk ve Tahkim Merkezi (KAM) faaliyetlerine başladı.

Hukuki süreci hızlandırmayı ve uzayıp giden dava dosyalarına çözüm üretmeyi hedefleyen merkez, Kahramanmaraş’ta bir ilk olma özelliği taşıyor.

Türkiye’de yaygınlaşan Arabuluculuk ve Tahkim sistemi Kahramanmaraş’ta da 10 uzman arabulucunun girişimleriyle kuruldu. Kahramanmaraş Adalet Sarayı Karşısı Soylu Sitesi altında hizmet vermeye başlayan Kahramanmaraş Arabuluculuk ve Tahkim Merkezi, şehirde bir ilk olma özelliği taşıyor.

Merkezin Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenen Arabulucu Celal Kara, sistemin Kahramanmaraşlı vatandaşlara büyük fayda sağlayacağını belirtti.

Kara, Türk kültüründe ve medeniyetinde tüm sorunların sulh yoluyla çözüldüğünü hatırlattı.

Arabuluculuk sisteminin ahilik kültüründen kök aldığını aktaran Kara, şunları söyledi:

“Asırlar önce ecdadımız bunu uyguluyordu. Oda ve borsa camiamızın temelini oluşturan ahilik, ticari ihtilafları çözerdi. Fakat biz bunu unuttuk. Batı bizden kopyaladı, geliştirdi. Biz de özümüze dönerek bu sistemi aktif olarak kullanmaya başladık. Eskiden aylarca süren davalar şimdi haftalar içerisinde biter hale geldi. Arabuluculuk neticesinde ihtilaflar yüzde 70 ile anlaşmayla sonuçlanıyor. Arabuluculuk mahkeme yolunu kapatıyor mu? Hayır. Anlaşmak istemeyen için mahkeme yolu serbest. Adalete erişim hızlandı. Aynı zamanda kazan kazan yönetimi. Zira insanlar zaman kaybından, maddi anlamda kendilerini yıpratan uzun süreçten kurtuldu. Yargı sistemimiz iş yükünden kurtulmuş oldu. Dosya sayısı, mağduriyet azaldı. Adalet duygusu güçlendi. Dolayısıyla arabuluculuk toplumsal barışa da katkı sağlamaya başladı."

Arabuluculuk sistemini oluşturmak için alanında uzman profesyonel bir ekip oluştuğunu aktaran Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kahramanmaraş’ta eksikliğini hissettiğimiz Arabuluculuk Merkezini açmak için alanında uzman ve deneyimli 10 arabulucu arkadaşımız ile bir araya geldik. Uzun istişareler sonrasında merkezi kurmaya karar verdik. Merkezin kuruluş aşamasında bizimle birlikte olan Uzman Arabulucu Cevdet Özdemir, Uzman Arabulucu Erol Tansel, Uzman Arabulucu Havva Saygaz, Uzman Arabulucu Halil İbrahim Boğar, Uzman Arabulucu Mehmet Kokulu, Uzman Arabulucu Muhammet Yusuf Bülbül, Uzman Arabulucu Özkan Muslu, Uzman Arabulucu Rıfat Kantarcı ve Uzman Arabulucu Tayfun Alıcı ya şükranlarımı sunuyorum. Kahramanmaraş’ta bu alanda ilki gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Hemşerilerimize adli süreçte maksimum verimlilikle hizmet vereceğiz. Tüm sorunların çözümü için hemşerilerimizi merkezimize davet ediyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER